 
        
        План с (1й варіант – лежить на поверхні)
Спочатку слід визначити місячний обсяг виробництва, який має дорівнювати обсягу середнього (за вісім місяців) попиту:
 
Потім складається план виробництва та здійснюються відповідні розрахунки (див. табл.).
Таблиця
Розрахунок витрат, пов’язаних з реалізацією 1го варіанту плану С
| Місяць | Обсяг попиту, од. | Обсяг вироб-ництва, од. | Різниця між обсягом попиту та обсягом виробни-цтва, од. | Динаміка запасу на складі, од. | Витрати на зберігання запасу на складі,* грн. | Втрати продажів, грн. | 
| 1 | 2 | 3 | 4 = 3 -2 | 5 | 6 | 7 | 
| Квітень | 1400 | 1775 | + 375 | 200**+375=575 | 57520=11500 | – | 
| Травень | 1600 | 1775 | + 175 | 575 + 175=750 | 75020=15000 | – | 
| Червень | 1800 | 1775 | – 25 | 750 – 25=725 | 72520=14500 | – | 
| Липень | 1800 | 1775 | – 25 | 725 – 25=700 | 70020=14000 | – | 
| Серпень | 2200 | 1775 | – 425 | 700 – 425=275 | 27520=5500 | – | 
| Вересень | 2200 | 1775 | – 425 | 275–425=-150, тобто = 0 | – | (150+25) 100грн. = 17500 | 
| Жовтень | 1800 | 1775 | – 25 | 0 – 25 = -25, тобто = 0 | – | |
| Листопад | 1400 | 1775 | + 375 | 0 + 375=375 | 37520=7500 | – | 
| Разом: | 14200 | 14200 | Х | Х | 68000 | 17500 | 
* станом на кінець кожного місяця
** 200 од. – початковий запас, що був наявним на складі на 1.04
Таким чином, при встановленні постійного місячного обсягу виробництва на рівні 1775 од. і маніпулюванні рівнями запасів готової продукції, загальний попит за вісім місяців обсягом 14200 од. буде задовільнено.
Витрати становитимуть: 68000 грн. – витрати на зберігання запасу на складі
17500 грн. – втрати продажів внаслідок відсутності необхідної кількості запасів готової продукції.
Всього: 85 500 грн.
Складаючи цей варіант плану слід пам’ятати про наявність початкового запасу 200 од.
Крім того, є певна некоректність у розрахунках, оскільки витрати на зберігання запасу розраховуються на весь місяць, так, ніби то вже 1го числа кожного місяця є повний обсяг запасу, хоча ця продукція ще навіть не вироблена!
Таким чином, доцільно перерахувати витрати на зберігання, виходячі з рівномірного виробництва (надходження на склад) та продажу (відвантаження зі складу) продукції. В цьому випадку при розрахунку витрат на зберігання враховується коефіцієнт 0,5, тобто умовно вважається, що при рівномірному використанні ресурсів на складі в середньому за період поставки зберігається половина запасу.
План С (2й варіант - скорегований)
Таблиця
Розрахунок витрат, пов’язаних з реалізацією 2го варіанту плану С
| Місяць | Обсяг попиту, од. | Обсяг вироб-ництва, од. | Різниця між обсягом попиту та обсягом виробни-цтва, од. | Динаміка запасу на складі, од. | Витрати на зберігання запасу на складі,* грн. | Альтер-нативні витрати (втрати прода-жів), грн. | 
| 1 | 2 | 3 | 4 = 2 – 3 | 5 | 6 | 7 | 
| Квітень | 1400 | 1775 | + 375 | 200**+375=575 | 20020+0,5375 20=7750 | – | 
| Травень | 1600 | 1775 | + 175 | 575 + 175=750 | 57520+0,5175 20=13250 | – | 
| Червень | 1800 | 1775 | – 25 | 750 – 25=725 | 72520+0,525 20=14750 | – | 
| Липень | 1800 | 1775 | – 25 | 725 – 25=700 | 70020+0,525 20=14250 | – | 
| Серпень | 2200 | 1775 | – 425 | 700 – 425=275 | 27520+0,5425 20=9750 | – | 
| Вересень | 2200 | 1775 | – 425 | 275–425=-150, тобто = 0 | 0,542520=4250 | 150 100 = 15000 | 
| Жовтень | 1800 | 1775 | – 25 | 0 – 25 = -25, тобто = 0 | – | 25100 = 2500 | 
| Листопад | 1400 | 1775 | + 375 | 0 + 375=375 | 0,537520=3750 | – | 
| Разом: | 14200 | 14200 | Х | Х | 67750 | 17500 | 
* станом на кінець кожного місяця; виходячи з рівномірного виробництва та продажу
** 200 од. – початковий запас, що був наявним на складі на 1.04
Висновок: план С може бути реалізованим з витратами:
67759 грн. – на зберігання запасів;
17500 грн. – втрати продажів.
Всього: 85259 грн..
1й та 2й варіанти плану С відрізняються один від одного лише методиками обрахунків.
| ЗАДАЧА 2 | Задача щодо побудови графіка Гантта | 
Розробити графік Гантта щодо виконання замовлення “виготовлення приладу ВК-12”. Схема складання наведена (див. рис. 1); інформація, необхідна для здійснення допоміжних розрахунків, подана в табл. Крім того, відомо, що тривалість перебування деталей на комплектувальному складі не має перевищувати 2 дні; тривалість випробувань готового приладу складає 5 днів; режим роботи підприємства – однозмінний, два вихідних дні.
Таблиця 3
