
- •Методичні вказівки
- •Чорнолоз в.С., 2009
- •Вихідні дані для виконання курсової роботи
- •2. Конструкція робочої площадки
- •3.4. Монтажні болти для з’єднання балок настилу з головними балками
- •4. Розрахунок стального настилу
- •5.Розрахунок балки настилу
- •6. Розрахунок головної балки
- •6.1. Збір навантажень та визначення розрахункових зусиль
- •6.2. Підбір поперечного перерізу головної балки
- •6.3. Перевірка міцності підібраного перерізу головної балки за нормальними напруженнями
- •6.4. Зміна перерізу по довжині балки
- •6.5. Перевірка міцності за дотичними напруженнями
- •6.6. Перевірка міцності стінки за приведеними напруженнями
- •6.7. Загальна стійкість балки
- •6.8. Місцева стійкість елементів балки
- •6.9. Перевірка прогину балки
- •6.10. Розрахунок з’єднання полиці зі стінкою
- •6.11. Розрахунок опорного ребра
- •6.12. Монтажний стик
- •6.13. Розрахунок прикріплення балок настилу до головних балок
- •7. Розрахунок колони
- •7.1. Вибір розрахункової схеми колони
- •7.2. Компонування перерізу стержня колони
- •7.3. Розрахунок стержня колони
- •7.3.1. Розрахунок колони відносно матеріальної осі х1-х1 (рис. 9).
- •7.3.2. Розрахунок колони відносно вільної осі y1-y1 (рис.9)
- •7.3.3. Перевірка стійкості колони відносно вільної осі
- •7.3.4. Розрахунок планок
- •7.3.5. Розрахунок бази колони
- •7.3.6. Розрахунок оголовка колони
- •7.3.7. Конструювання колони
6.9. Перевірка прогину балки
,
де
=0,9
– коефіцієнт, що враховує зменшення
перерізу балки.
6.10. Розрахунок з’єднання полиці зі стінкою
Поясні шви виконуються автоматичним зварюванням. Відповідно до марки сталі головної балки С235 з табл. 55* [1] приймаємо зварювальний дріт марки Св-08А, для якого розрахунковий опір Rwf = 180 МПа (табл. 56 [1]), а Rwz= 0,45·Run= 0,45·360 = 162 МПа. За табл.34*[1] визначаємо коефіцієнт βf = 0,9 i βz = 1,05 (нижнє положення шва, kf = 3…8 мм).
Так як βf· Rwf = 0,9·180 = 162 МПа < βz· Rwz= 1,05·162 = 170,1 МПа, то шви розраховуємо за металом шва.
Статичний момент зменшеного перерізу поясного листа відносно горизонтальної центральної осі перерізу балки:
Sf1 = 0,5·bf1·tf·hf = 0,5· 26·3·137 = 5343 см3.
Момент інерції зміненого перерізу балки Іх1 = 1012820 см4.
Необхідний катет поясних швів:
kf = Q· Sf1/(2·Ix1·βf·Rwf) = 1515,8·5343/(2·1012820·18·0,9) = 0,25 см.
Згідно з табл. 38* [1] приймаємо kf=8,0 мм.
6.11. Розрахунок опорного ребра
Головна балка опирається на колону зверху через торцеве опорне ребро (рис. 7.). Опорна реакція головної балки F = Q = 1515,8 кН. Розрахунковий опір сталі зминанню торцевої поверхні опорного ребра Rp = 327 МПа.
Потрібна площа перерізу опорного ребра :
Аs = F/(Rp·γc) = 1515,8/(32,7·1) = 46,4 см2.
Ширину опорного ребра приймаємо bs = bf1 = 260 мм.
Товщина ребра ts = As/bs = 46,4/26 =1,78 см; приймаємо ts = 20 мм.
Перевіряємо стійкість опорної частини балки як умовного стояка таврового перерізу довжиною l = hw = 1340 мм і завантаженого опорною реакцією F = 1515,8 кН (рис. 7).
Геометричні характеристики таврового перерізу стояка (рис7,а переріз 2-2):
площа перерізу:
A = bs·ts+s·tw = 26·2+27,8·1,4 = 90,92 см2;
момент інерції:
Ix = ts·bs3/12+S·tw3/12 = 2·263/12+27,8·1,43/12 = 2935,7 см4;
радіус інерції:
5,68
см,
де
27,8
см.
Рис.7. Опорна частина головної балки.
Гнучкість стояка λх = lef/ix = hw/ix = 134/5,68 = 23,6.
За табл. 72 [1] залежно від λх = 23,6 і Ry = 220 МПа приймаємо коефіцієнт φ = 0,953 і перевіряємо стійкість стояка:
σ = F/(φ·A) = 1515,8/(0,953·90,92) = 17,49 кН/см2 =174,9 МПа < Ry·γc=220 МПа.
6.12. Монтажний стик
Монтажний стик влаштовують з урахуванням розміщення поперечних ребер жорсткості. Якщо балка розділена поперечними ребрами на непарне число відсіків, то монтажний стик передбачається посередині прольоту головної балки. Якщо число відсіків парне, то монтажний стик проектують у першому від середини прольоту відсіці лівої чи правої частини балки.
У нашому прикладі з парним числом відсіків монтажний стик розміщуємо в лівому від середини прольоту відсіці балки (див. рис. 6 ).
Стики виконуємо зварним прямим швом з повною проварюванням з’єднувальних елементів із застосуванням фізичних методів контролю якості шва. Такий шов являється рівноміцним з основним металом і може не розраховуватися.
6.13. Розрахунок прикріплення балок настилу до головних балок
При поверховому сполученні балки настилу опирається на головні балки зверху і прикріплюється до них за допомогою двох болтів діаметром d=20 мм класів точності В і С без розрахунку (див. рис. 1,б).
Розглянемо
як варіант сполучення балок в одному
рівні
за допомогою болтів класу міцності 4.8
з розрахунковими опорами Rbs=160
МПа і Rbр=450
МПа. Коефіцієнт роботи з’єднання b=0,9
(табл. 35* [1], кількість болтів з’єднання
n
2).
Товщина стінки балки настилу із двотавра І 36 tw=7,5 мм, товщина поперечного ребра головної балки ts=8,0 мм, тобто менша із двох товщин t =7,5 мм. Число зрізів одного болта ns=1.
Приймаємо діаметр болтів d=20 мм з площею перерізу А=3,14 см2 (табл. 62* [1]).
Несуча здатність болта при дії зсувного зусилля:
за зрізом стержня: Nbs = Rbs·A·ns·b = 16·3,14·1·0,9 = 45,22 кН;
за зминанням: Nbр = Rbs·d·t ·b = 45·2·0.75·0,9 = 60,75 кН.
Таким чином менша із несучих здатностей болта становить Nb,min = 45,22 кН.
Розрахункове зусилля, яке передається від балки настилу на болтове з’єднання, становить F = Q = 135,1 кН.
Необхідна кількість болтів у з’єднані n F/ Nb,min = 135,1/45,22 = 2,99, приймаємо n = 3 болти.
Розміщуємо болти у з’єднанні у відповідності з вимогами табл. 39 [1].