- •2. Приклад розрахунку монолітного ребристого перекриття
- •1.2. Вибір схеми розташування головних та другорядних балок
- •Перший варіант.
- •1.4. Розрахунок та конструювання монолітної плити
- •1.4.1. Статичний розрахунок плити
- •1.3. Матеріали для проектування
- •1.4.2. Розрахунок міцності перерізів, нормальних до поздовжньої осі елементу
- •1.5. Розрахунок та конструювання другорядної балки
- •1.5.1. Статичний розрахунок балки
- •1.5.2. Розрахунок міцності нормальних перерізів другорядної балки
- •2.5.3. Розрахунок міцності похилих перерізів другорядної балки
- •2.5.4. Побудова епюри матеріалів
1.3. Матеріали для проектування
Згідно рекомендацій норм (п.2.5, 2.19 [1]) призначаємо бетон важкий класу В25, робочу арматуру з сталі класу Вр–1, поперечну арматуру зі сталі класу Вр–1. Розрахунковий опір бетону осьовому стиску становить Rbт = 14,5 МПа, опір осьовому розтягу Rтbt = 1,05 МПа, з урахуванням коефіцієнта умов роботи b2 = 0,9 опір становить
Rb = b2Rтb = 0,9 · 14,5 = 13,05 МПа = 1,305 кН/см2,
Rbt = b2Rтbt = 0,9 · 1,1 = 0,95 МПа = 0,095 кН/см2.
За табл. 18 [1] початковий модуль пружності бетону Eb = 30 · 103 МПа.
Розрахунковий опір поздовжньої робочої арматури (табл. 22 [1]) становить:
для Ø 5 мм – Rs = 360 МПа = 36,0 кН/см2,
Поперечна арматура: Rsw = 260 МПа = 16,0 кН/см2, модуль пружності за табл. 29 Es = 1,7· 105 МПа.
1.4.2. Розрахунок міцності перерізів, нормальних до поздовжньої осі елементу
Розрахунок заключається в визначенні площі робочої арматури плити. Елемент розраховують як прямокутний, з одиничною арматурою шириною b = 100 см і висотою h = hs (рис.1.3).
Рис.1.3. Розрахункові перерізи плити: а) на опорі; б) в прольоті
Обчислюємо граничну відносну висоту стиснутої зони за формулою (19)
де =0,85– 0,008Rb = 0,85 – 0,008 · 13,05 = 0,746,
sc ,u = 500 за b2 < 1,0
Дійсне значення відносної висоти стиснутої зони бетону ξ не повинно перевищувати ξR (ξ ≤ ξR). На практиці, виходячи з економічних міркувань значення ξ для балок приймають в межах ξ = 0,3 … 0,4. Крім цього, для статично невизначених конструкцій рекомендується приймати ξ ≤ 0,35. Тому попередньо в розрахунках можна приймати ξR = 0,35.
Робоча висота перерізу за формулою (17)
h0 = h – as – d / 2 = 6 – 1 – 0,5/2 = 4,75 см,
де попередньо приймаємо діаметр робочої арматури 5мм.
Розрахунки площі поздовжньої робочої арматури ведемо за формулами (14)…(16).
Перший проліт. M1 =7,73 кНм
Умова = 0,173 < R = 0,35 виконується. Площа робочої арматури
см2 ,
де =1 – 0,5 =1 – 0,5 · 0,173 = 0,914.
Перша проміжна опора. M2 =2,91 кНм
Умова = 0,181 < R = 0,35 виконується. Площа робочої арматури
см2 .
де =1 – 0,5 = 1 – 0,5 · 0,181 = 0,910,
Середні прольоти та опори. M3 =2 кНм
Умова = 0,12 < R = 0,35 виконується. Площа робочої арматури
см2 .
де =1 – 0,5 = 1 – 0,5 · 0,12 = 0,940
Середні прольоти та опори, які з чотирьох сторін оточені балками M4 =1,6 кНм.
Умова = 0,096 < R = 0,35 виконується. Площа робочої арматури
см2 .
де =1 – 0,5 = 1 – 0,5 · 0,096 = 0,952.
Мінімальна площа робочої арматури за формулою (20)
As,min =0,0005b · h0= 0,0005 · 60 · 4,75 = 0,143 см2 .
За таблицею 1.2 призначаємо діаметр та крок робочої арматури.
Розподільчу арматуру призначаємо конструктивно за табл.1.3 в залежності від прийнятої робочої арматури. Результати зведені у табл.1.2.
Таблиця 1.2
Армування плити
Переріз плити що розглядається |
Розрахункова площа перерізу арматури As ,(см2) |
Прийняте армування |
||
Робоча арматура класу Вр–1 |
Розподільча арматура діаметр/крок |
|||
діаметр мм крок мм |
Площа перерізу As ,(см2) |
|||
Крайні прольоти |
1,79 |
5 100 |
1,96 |
3 350 |
Перша проміжна опора |
1,87 |
5 100 |
1,96 |
3 350 |
Середні прольоти та опори:
|
1,24
0,98 |
5 150 5 200 |
1,31
0,98 |
3 350 3 350 |
В неробочому напрямку над головними балками та біля цегляних стін |
|
5 200 |
0,98 |
3 350 |