
- •Курстық жұмысқа тапсырма
- •3. Тұйықталған тармақтардан тұратын ауа жолы желісінің гидравликалық есебін орындаудың әдістемесі Бас Магистраль есебі
- •Тармақтар есебі
- •4. Сығымдағыш станцияға орналастырылатын негізгі және қосалқы қондырғыларды таңдау және есептеу (2 нұсқасы)
- •4.1 Сығымдағыштарды таңдау
- •Описание компрессора 305вп-30/8 305 вп-30/8
- •Смазка компрессора вп-30/8
- •Технические характеристики компрессора 305вп-30/8 305 вп-30/8
- •4.2 Негізгі және қосалқы қондырғыларды қосу
- •4.3 Сығымдағыш станцияның қосалқы қондырғыларын таңдау
- •4.3.2 Су-май айырғышты таңдау
- •5 Сығымдағыш станцияны құрастыру
- •Әдебиеттер тізімі
- •Курстық жұмыс
Кіріспе
Курстық жұмыста өндірістік кәсіпорынды ауамен жабдықтаудың технологиялық сұлбасы есептелініп, сығымдағышты станция жұмысының техникалық - экономикалық көрсеткіштері анықталады. Курстық жұмыс «Өндірістік кәсіпорындардың энергия тасымалдағыштарын өндіру және тарату жүйелері» (ӨКЭТӨжТЖ) пәнінің негізгі бөлігі болып табылады.
Курстық жұмыстың негізгі мақсаттары:
- «Өндірістік кәсіпорындардың энергия тасымалдағыштарын өндіру және тарату жүйелері» пәні бойынша теориялық білімді жетілдіру және жүйелендіру;
- теориялық білімді тәжірибеде қолдана білу;
- анықтамалық оқулықтарды қолдану арқылы арнайы жылутехникалық есептерді шығаруға дағдылану;
- өнеркәсіптік жылуэнергетиканың арнайы терминологияларын білу.
ӨКЭТӨжТЖ пәнінен курстық жұмысты орындау үшін «Жылумаңызалмасу», «Жылутехниканың теориялық негіздері», «Қысымдағыштар мен жылулық қозғалтқыштар», «Өндірістік жылумаңызалмастырғыш процестер мен қондырғылар» пәндері мен ӨКЭТӨжТЖ пәнінің ауамен жабдықтау бөлімін жақсы меңгеру қажет.
Курстық жұмыс теориялық, есептік және сызба бөлімдерінен тұрады. Теориялық, есептік бөлімдерде әдістемелік нұсқауға сәйкес барлық сұрақтар мен есептеулер келтірілген.
Анықтамалықтарды, оқулықтар мен әдістемелік нұсқаулықтарды қолданғанда міндетті түрде оларға бағыттаулар жасалынуы керек. Барлық есептеулер СИ жүйесінде шығарылады.
Курстық жұмысқа тапсырма
Курстық жұмысты орындау үшін бастапқы берілетін шамалар:
- барлық бөліктердің ұзындықтары келтірілген ауа беру желісінің сұлбасы, әрбір тұтынушының шығындары және арматуралар мен қондырғыларды орналастыру орны (1-сурет);
- тұтынушылар мен сығымдағыш станциядан шығатын ауа қысымының мәні. Есептік бөлім:
-тұйықталған тармақтардан тұратын ауа жолы желісі құбырының диаметрі мен қысым шығынын анықтау және оның гидравликалық есебін жүргізу;
-сығымдағыш станцияға орнатылатын негізгі және қосалқы қондырғыларды таңдау және есептеу (таңдалынған негізгі қондырғы үшін екі түрлі нұсқада есептеу жүргізіледі);
әрбір нұсқа үшін:
- сығымдағыштың салқындату жүйесін есептеу;
- жобаланып отырған сығымдағыш станцияға орналастырылатын барлық негізгі және қосалқы қондырғыларды құрастыру, әрі осы негізгі және қосалқы қондырғыларды бір-бірімен үйлестіріп орналастырудың себебін түсіндіру;
- таңдап алынған нұсқаларды салыстыру, қорытындылау (таңдап алынған нұсқаның техникалық-экономикалық көрсеткіштерін салыстыру және нақты бір нұсқаны қолданудың тиімділігі жөнінде қорытынды жасау).
Сызба бөлімі екі А3 және А4 форматтан тұрады:
- сығымдағыштың, ресивердің немесе тоңазытқыштың сызбасы[7,8];
-сығымдағыш станцияны құрастыру сызбасы (мысалы 1.3-суретте
агрегаттары құрастырылған сығымдағыш станцияның көлденең қимасы келтірілген).
Студенттерге
тапсырмалар мен қосымша анықтамалық
материалдар жоспарлы консультацияның
төртінші аптасында беріледі. Нұсқа
нөмерін сынақ кітапшасының соңғы екі
саны бойынша алу керек (бірінші сан
бойынша ауамен жабдықтау сұлбасы, ал
екінші сан бойынша тұтынушыларға
берілетін ауа шығыны мен желі бөліктерінің
ұзындығы). Бастапқы берілетін шамалар:
- сығымдағыш станциядан шығардағы ауа қысымы 1800кПа;
- тұтынушылардағы ауа қысымы 1600 кПа.
Сұлбалардағы шартты белгіленулер:
-
ысырма;
-
сальникті сығымдағыш;
-
су-май айырғыш.
1 Сурет - Тұйықталған тармақтардан тұратын ауамен жабдықтау жүйесінің кейбір мүмкін болатын сұлбалары:
2 нұсқа:
2.1 К е с т е – Тұтынушыларға берілетін ауа шығыны, м3/мин:
Нұсқа |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
9 |
35 |
13 |
18 |
19 |
11 |
22 |
14 |
6 |
2.2 К е с т е - Ауа желісінің бөліктерінің ұзындығы, м
Нұсқа |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2 |
45 |
170 |
115 |
60 |
85 |
50 |
150 |
175 |
185 |
55 |
95 |
3. Тұйықталған тармақтардан тұратын ауа жолы желісінің гидравликалық есебін орындаудың әдістемесі Бас Магистраль есебі
Есептеуді келесі рет бойынша жүргізу ұсынылады:
1) Желінің барлық бөліктеріндегі сығылған ауаның шығыны анықталады:
0 – аралық үшін: V = V1+V2+V3+V4+V5+V6+V7=9+35+13+18+19+11+22+14+6 = 141 м3/мин = 2,35 м3/с
2 – аралық үшін: V = V1+V8+V4+V3=9+14+11+18 = 52 м3/мин = 0,86 м3/с
4 – аралық үшін: V = V8+V3+V4 = 14+11+18= 43 м3/мин = 0,72 м3/с
6 – аралық үшін: V = V3 +V4= 11+18=29 м3/мин = 0,48 м3/с
7 – аралық үшін: V = V4=18 м3/мин = 0,3 м3/с
2) Негізгі магистраль – сығымдағыш станциядан бастап соңғы тұтынушыға дейінгі аралықтағы желі бөліктерінің өзіндік құны есептелінеді. Негізгі магистральдың ұзындығы L анықталады:
L = l0+l2+l4+l6 +l7=45+115+85+150+175 = 570 м
3) Негізгі магистральдағы шартты максимал қысымның құлауын келесі формула бойынша анықтауға болады:
мұндағы
мен
-
сәйкесінше сығымдағыш станция мен
тұтынушыдан шығардағы ауа қысымы, Па.
4) Негізгі магистральдың әрбір бөлігінің эквивалентті ұзындығы:
lэк = (1.1÷1.15)lг
lэк0 = 1.1*45 = 49,5 м lэк2 = 1.1*115 = 126,5 м lэк7 = 1.1*175 = 192.5 м
lэк4 = 1.1*855 = 93,5 м lэк6 = 1.1*150 = 165 м
5)
Негізгі магистральдың әрбір аймақтарының
есебін орналасу реті бойынша
тұтынушыдан сығымдағыш станцияға
бағыттау бойынша жалғастыру керек.
Әрбір бөліктегі қысымның құлауы:
∆p = a * lг
∆p0 = 0,35*45 = 15,75 кПа
∆p2 = 0,35*155 =40,25 кПа
∆p4 = 0,35*85 = 29,75 кПа
∆p6 = 0,35*150 = 52,5 кПа
∆p7 = 0,35*175 = 61,25 кПа
6) Бөліктердегі қысымның орташа мәні:
Pср7 = 600+61,25/2 = 630,625 кПа
Pср6 = 630,625+52,5/2 = 656,875 кПа
Pср4 = 656,875+29,75/2 = 671,75 кПа
Pср2 = 671,75+40,25/2 =691,875 кПа
Pср0 = 691,875+15,75/2 =699,75 кПа
7) Бөліктердегі құбырдың диаметрі:
8) 1.4 кесте бойынша қажетті стандарты диаметрлі құбыр таңдап алынады:
dст0 = 130 мм
dст2 = 125 мм
dст4 = 88 мм
dст6 = 88 мм
dст7 = 70 мм
9) 1.4 кесте бойынша әрбір бөлікке орналастырылған і түрлі қондырғы үшін жергілікті кедергінің эквивалентті ұзындығы таңдап алынады:
0
= 24 м
2
= 1,9 м
4
= 2,6 м
6
= 10,4
м
7
= 10,4
м
10) Бөліктің негізгі ұзындығы:
0
= 45+24 = 69 м
2
= 115+1,9 = 116,9 м
4
= 85+2,6 = 87,6 м
6
= 150+10,4 = 160,4 м
7
= 175+10,4 = 185,4 м
11) Бөліктердегі қысым құлауының нақты мәні:
3.1 К е с т е – Негізгі магистраль бөліктерінің есебі
№ |
|
V, м3/с |
|
|
d, мм |
dст, мм |
|
| ||||
0 |
45 |
2,35 |
15,75 |
699,75 |
139,3 |
133 |
69 |
30840,97 | ||||
2 |
115 |
0,86 |
40,25 |
691,875 |
94,1 |
125 |
116,9 |
37116,2 | ||||
4 |
85 |
0,72 |
29,75 |
671,75 |
88,5 |
88 |
87,6 |
28693,7 | ||||
6 |
150 |
0,48 |
52,5 |
656,875 |
87,6 |
88 |
160,4 |
25356,4 | ||||
7 |
175 |
0,3 |
61,25 |
630,625 |
64,2 |
70 |
185,4 |
59771,7 |