
Новая папка_1 / ереддипл / 23,02 / читання 23
.docПредмет: читання
Затверджую:
Тема: Буква Єє, позначення нею сполучення звуків [йе]. Позначення буквою Єє звука [е] та м’якості попереднього приголосного. Загадка. Опрацювання оповідання за В. Сухомлинським «Барвисте коромисло»
Мета: навчити учнів виділяти на слух злиття звуків [йе], визначати їх місце в слові — на початку слова, складу, після голосного — та позначати злиття буквою Єє; на слух порівнювати тверду і м’яку вимову парних твердих і м’яких приголосних перед [е] та відповідно позначати на письмі м’якість приголосного буквою Єє; виховувати по- чуття прекрасного.
Обладнання: Ілюстрації, ноутбук
Хід уроку
-
Організаційний момент
II. Повторення та закріплення вивченого матеріалу
1. Мовленнєва розминка
1) Розучування скоромовки.
Юрко Юрасика зустрів.
Юрась карасика зловив.
— Юрасику, віддай карасика,
— Юрко Юрасика просив.
2) Робота над потішкою.
Юля, Юра і Юхим Люблять танцювати.
І подобаються всім Молодці-малята!
2. Робота над загадкою y Буква ця усім відома: Перед я вона стоїть. В ній — дві палички і коло — Здогадаєтесь умить. Є ця буква в слові Юля, І в словах сміюсь, стою. Ой, яка ж вона красуня, Ця чудова буква... (ю). 3. Що чим роблять?
Голкою — ... (шиють). Лопатою — ... (копають). Косою — ... (косять).
4. Слухання вірша
Люблю я свою лялю,
Зроблю я їй коралі
З горобини червоної,
Із травиці шовкової.
О. Катрич
— Виконайте звуковий аналіз слів «Юрко», «люблю».
5. Читання оповідання М. Коцюбинського «Десять робітників» та вірша І. Січовика «Руки»
Фізкультхвилинка
III. Вивчення нового матеріалу
1. Ознайомлення з новою буквою Єє
-Читання вірша
Євген тепер уже школярик, Раненько в школу сам встає... А ім’я це — в тім і загадка — Розпочинає буква... (Є).
— Про кого розповідається у вірші? (У вірші йдеться про Євгена.)
— Які звуки ви чуєте на початку слова? (Звуки [й],[е]) Ці звуки познача- ються однією буквою Єє. (Учитель показує букву.)
— Послухайте, повторіть назву цієї букви і ще раз скажіть, які звуки при цьому вимовляються (активно артикулюємо звуки [йе]). Якщо учням складно визначити звукове значення букви Єє, учитель про- понує їм вимовити [йе] протяжно і прислухатися, який уже відомий голос- ний звук вони чують — [е]. Потім звертає увагу дітей на попереднє зімкнення спинки язика з твердим піднебінням — вимовляння звука [й] перед [є].
— Чи є ще слова в цьому вірші з є? (Слово «встає».)
— Де заховалася літера є у словах (У середині та в кінці слів.)
— Доберіть інші слова, що закінчуються на є.
— Який звук позначає літера є у слові синє? (Звук [е])
2. «Друкування» великої і малої букв Єє в зошитах у клітинку
3. Робота за Букварем (с. 124–125)
1) Звуко-буквений аналіз слів за малюнками і схемами, поданими в підручнику.
2) Читання слів у стовпчиках.
а) Читання слів для зіставлення складів з буквами є — е.
— Порівняти слова блакитне, весняне і синє, літнє. Чому в словах синє, літнє треба в кінці поставити букву є, а не е? (Бо попередній приголосний м’який.) А яку букву треба написати в кінці слів блакитне, весняне? (Букву е)
— Чому? (Бо попередній приголосний твердий.)
б) Звуковий аналіз слів синє, літнє — складання звукових моделей.
в) Викладання слів синє, літнє з розрізної азбуки.
звертаю увагу дітей на те, що в усіх словах 2–5 стовпчиків буква є стоїть на початку складу або сама позначає склад.
г) Звуковий аналіз слова малює.
— Назвіть звуки в цьому слові. ([м], [а], [л’], [у], [й], [є]) 3) Робота над загадкою. — Які слова допомогли відгадати загадку?
4) Складання речень за малюнком.
5) Опрацювання оповідання за В. Сухомлинським «Барвисте коромисло».
6) Розглядання фотографії веселки.
— Прочитайте рядки оповідання, якими можна описати фотографію.
7) Читання алфавіту на потязі.
IV. Підсумок уроку
— З якою буквою ознайомилися на уроці? — Які звуки вона може позначати?