Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Лекції 1 курс історія.docx
Скачиваний:
66
Добавлен:
05.03.2016
Размер:
448.33 Кб
Скачать

2.Столипінська аграрна реформа в Україні.

У Росії з 1906 по 1911 рр. з ініціативи П.Столипіна здійснювалася аграрна реформа, яка передбачала:

1.Знищення общинного землекористування і перетворення селян на індивідуальних власників землі - фермерів;

2.Ліквідація аграрної перенаселеності європейської частини країни шляхом пере­селяй у східні райони Росії.

У цілому по Росії реформа не досягла поставлених цілей. Але саме в Україні вона мала найбільший успіх - з общин вийшла половина селянських господарств, що сприяло розвитку капіталізму на селі.

Україна дала найбільшу кількість переселенців до Сибіру (біля 1 млн.).

Зросли посівні площі, валовий збір зернових, товарність сільського господарства. Але реформа не змогла послабити соціальну напруженість на селі. У 1914 р. кількість малоземельних селян сягнула 2 млн.

Бідняцькі господарства залишалися мало­продуктивними і мало товарними.

V.Закріплення нових знань.

VI.Підсумки лекції.

VII.Домашнє завдання. Вивчити конспект лекції. Скласти історичний портрет Столипіна.

Лекція № 27._

Тема. Розвиток культури на початку XX ст.

Мета:1. Надати загальну характеристику кожного напрямку розвитку культури Української держави у період формування української державності та української революції ХХст., чинникам впливу на розвиток культури, писемних та архітектурних пам’яток, недійних напрямків культури, їх значення, як прояву суспільно-політичних змін.

2. формувати в студентів вміння працювати з історичними джерелами;

3. виховувати повагу в студенів до культурної спадщини України.

Тип лекції: засвоєння нових знань.

Обладання: роздатковий матеріал.

Основні терміни: «культура», «матеріальна культура», «духовна культура».

Основні дати: 1905-1906 pp, 1907 р., 1908-1910 рр,

Структура лекції.

I.Організаційний момент.

II.Перевірка домашнього завдання.

III.Актуалізація опорних знань студентів.

IV.Вивчення нового матеріалу:

1. Культурний розвиток України на поч. XX ст.

2. Освіта.

3. Наука.

4. Література.

5.Театральне мистецтво.

6. Музика.

7. Образотворче мистецтво.

V.Закріплення нових знань.

VI.Підсумки лекції.

VII.Домашнє завдання.

Хід лекції.

I.Організаційний момент.

II.Перевірка домашнього завдання.

III.Актуалізація опорних знань студентів.

IV.Вивчення нового матеріалу:

1. Культурний розвиток України на поч. XX ст.

Якщо у XIX ст. відбулося становлення української національної культури та її входження у світовий культурний процес, то на поч. XX ст. українська культура утвер­джується як культура світового рівня. Куль­турний процес в українських землях в цей період стимулювався соціально-економіч­ною модернізацією, активізацією суспіль­но-політичного життя і національно-ви­звольного руху, все глибшим проникненням національних ідей в народні маси і утвер­дженням національної самосвідомості ук­раїнців. Великі соціальні потрясіння, яки­ми ознаменувався початок XX ст., позна­чилися на культурному житті, обумовивши його особливості, збагативши духовне жит­тя чималим досвідом.