Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Лекції 1 курс історія.docx
Скачиваний:
67
Добавлен:
05.03.2016
Размер:
448.33 Кб
Скачать

V.Закріплення нових знань.

  1. Які наслідки мала революція 1848-1849рр. для Західної України?

2.Заповніть таблицю «Національно-визвольний рух в Україні у другій пол. ХІХст.».

Регіон

Культурно-освітні,наукові, релігійні організації

Політичні організації, партії

Наддніпрянська Україна

Західна Україна

3.Охарактеризуйте три напрямки національно-визвольного руху в Західній Україні у другій пол. ХІХ ст.

4.Доведіть, що ХІХ ст. стало періодом справжнього національного відродження України.

VI.Підсумки лекції.

VII.Домашнє завдання. Вивчити конспект лекції.

Лекція № 22._

Тема. Масонство в Україні. Декабристський рух. Кирило – Мефодіївське братство.

Мета:1.охарактеризувати процес формування національної самосвідомості українців в 1 – й пол.19 ст., зростання інтересу до української мови, історії, культури. Показати, що національно – визвольний рух України пройшов шлях від культурно – просвітницького до політичного етапу, висунувши гасло політичної самостійності України.

2. формувати в студентів вміння побудови причино-наслідкових зв’язків;

3. виховувати повагу в студенів до історичного минулого України.

Тип лекції: засвоєння нових знань.

Обладання: карта, атласи, роздатковий матеріал.

Основні терміни: «Харківські романтики», «масонські ложі», «декабристські організації»,

«Кирило – Мефодіївське братство».

Основні дати: 1798р., 1818-1819 рр. 1825 р., 1846 – 1847 рр.

Структура лекції.

I.Організаційний момент.

II.Перевірка домашнього завдання.

III.Актуалізація опорних знань студентів.

IV.Вивчення нового матеріалу:

1.Культурна діяльність української інтелігенції.

2.Опозиційність масонських лож.

3. Діяльність декабристів.

4. Кирило – Мефодіївське братство.

V.Закріплення нових знань.

VI.Підсумки лекції.

VII.Домашнє завдання.

Хід лекції.

Організаційний момент.

Перевірка домашнього завдання.

Актуалізація опорних знань студентів.

Вивчення нового матеріалу:

1.Культурна діяльність української інтелігенції.

Культурницька діяльність української інтелігенції

У 1798 р. Іван Котляревський видав поему “Енеїда”, впер­ше використав­ши українську народну мову з якості літера­турної.

Це була епо­хальна подія вона поклала початок відро­дженню україн­ської мови, перетворенню її на літературну Справу І.Котляревського продовжили “Харківські романтики” - літературне об’єд­нання 20-40-х рр., створене студентами Харківського університету Левком Боровиковським, Амвросієм Метлинським, Олек­сандром Корсунем та іншими.

Ідейним натхненником “харківських романтиків” був народознавець, письменник, режисер Григорій Квітка-Основ’яненко. Видавши у 1834 р. "Малоросійськіповісті'. він довів, що українською мовою можна писати й високохудожні прозові твори.

Активізації літературної творчості україн­ською мовою сприяв професор Харківсько­го університету (пізніше його ректор), Пет­ро Гулак-Артемовський.

Наприкінці XVIII ст. - поч. XIX ст. по­мітно посилюється інтерес до української історії. Слава найвизначнішого твору віт­чизняної історіографії цього періоду належать анонімній "Історії Русів”. Тривалий час вона поширювалася у рукописних спис­ках і лише в 1846 р. вийшла друком. Автор, намагаючись відновити історичну справед­ливість, доводить, що Україна має власну історію, захищає право українського наро­ду на свободу і державу. Патріотична спря­мованість “Історії Русів” зумовила її широку популярність і значний вплив на розвиток української історичної науки.

Слід відзначити і першу узагальнюючу працю з історії У країни Дмитра Бантиш-Каменського (1822 р.), п’ятитомну “Історію Малоросії" Миколи Маркевича (1842- «43 рр.)

У другій пол. XIX ст. великий вплив на розвиток історичної науки справили Мико­лі Костомаров, Володимир Антонович, Олександра Єфименко, Дмитро Багалій. Наприкінці XIX ст. почалася дослідницька діяльність Михайла Грушевського.

Поряд з літературними й історичними до­водженнями важливою формою діяльності інтелігенції було вивчення українського фольклору. Вагомий внесок у його популяризацію зробили Микола Цертелєв, Михайло Максимович (перший ректор Київського університету), Микола Костомаров, Ізмаїл Срезневський, Йосип Бодянський.

Культурницька діяльність української інтелігенції справила визначальний млив на піднесення національної свідо­мості народу, на активізацію процесів на­ціонального відродження.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]