
- •Міністерство освіти і науки, молоді та спорту україни
- •1. Програма навчальної дисципліни
- •Тема 3. Особистість та емоції
- •Змістовий модуль 2.
- •Тема 4. Основи групової поведінки
- •Тема 5. Робочі команди
- •Тема 6. Комунікації, конфлікти та стреси в організації
- •Тема 7. Організаційні зміни й організаційний розвиток
- •Модуль іі
- •2. Методичні рекомендації до самостійної роботи
- •Тема 1. Вступ до організаційної поведінки
- •План вивчення теми
- •Методичні рекомендації
- •Питання для самоконтролю
- •Література
- •Тема 2. Основи індивідуальної поведінки
- •План вивчення теми
- •Методичні рекомендації
- •Питання для самоконтролю
- •Література
- •Тема 3. Особистість та емоції
- •Тема 4. Основи групової поведінки
- •План вивчення теми
- •Методичні рекомендації
- •Питання для самоконтролю
- •Література
- •Тема 5. Робочі команди
- •План вивчення теми
- •Методичні рекомендації
- •Відмінності між групами й командами
- •Стадії розвитку команди
- •Питання для самоконтролю
- •Література
- •Тема 7. Організаційні зміни й організаційний розвиток.
- •План вивчення теми
- •Методичні рекомендації
- •Методи управління опором
- •Питання для самоконтролю
- •Література
- •Методичні рекомендації до практичних занять Практичне заняття № 1-2
- •План заняття:
- •Методичні рекомендації:
- •Питання для самоконтролю
- •Тестові завдання
- •Основна література: /2/, /4/, /5/, /8/
- •Хід заняття
- •11. Уся група об’єднується, і кожна підгрупа представляє результати своєї роботи.
- •Тестові завдання
- •Основна література: /3/, /4/, /5/
- •Питання для самоконтролю
- •6. Як менеджери можуть управляти неформальними групами? Тестові завдання
- •Основна література: /3/, /4/, /5/ Додаткова література: /8/, /9/, /22/, /27/, /28/, /30/, /37/, /53/, /60/, /66/, /77/, /81/ Практичне заняття № 5
- •План заняття:
- •Методичні рекомендації:
- •Хід заняття
- •Характеристики ефективної робочої команди
- •Питання для самоконтролю
- •Тестові завдання
- •Основна література: /2/, /4/, /5/
- •Хід заняття
- •Варіанти проведення заняття
- •Інструкція для групи
- •Інструкція для спостерігачів
- •Основна література: /2/, /4/, /5/
- •Хід заняття
- •Ситуація 5
- •Ситуація 6
- •Ситуація 7
- •Питання для самоконтролю
- •Тестові завдання
- •Основна література: /1/
- •Ситуація 2
- •Ситуація 3
- •Ситуація 4
- •Питання для самоконтролю
- •Основна література: /1/, /2/ Додаткова література: /6/, /8/, /17/, /22/, /41/, /53/, /60/, /77/, /98/
- •4. Методичні рекомендації до виконання індивідуальних завдань
- •Індивідуальні завдання
- •Критерії оцінки навчальної діяльності студентів
- •Перелік теоретичних питань з дисципліни
- •Ситуаційні завдання з дисципліни
- •6. Список рекомендованої літератури
- •Шумейко Олександр Михайлович Організаційна поведінка
Основна література: /3/, /4/, /5/ Додаткова література: /8/, /9/, /22/, /27/, /28/, /30/, /37/, /53/, /60/, /66/, /77/, /81/ Практичне заняття № 5
Модуль І
Змістовий модуль ІІ
Тема заняття: Робочі команди.
Кількість годин: 2
Мета заняття: формування вмінь та навичок з:
- застосовувати на практиці принципи командної роботи, володіти методами вирішення проблем із використанням інструментарію організаційної поведінки (опитувальники);
- з’ясування і оцінки ефективності команди, формування вмінь і навичок складання плану з удосконалення команди.
Обладнання: копія тесту «Характеристики ефективної робочої команди: тренінг оцінки» для кожного учасника
План заняття:
1. Сутність поняття «команда».
2. Характеристики ефективної команди.
2.1. Чіткі цілі.
2.2. Навички та вміння, які необхідні для досягнення мети.
2.3. Взаємна довіра.
2.4. Загальна прихильність.
2.5. Високий рівень спілкування.
2.6. Вміння домовлятися.
2.7. Ефективне керівництво.
2.8. Внутрішня та зовнішня підтримка.
Методичні рекомендації:
Для ефективної роботи під час заняття студентам необхідно усвідомити характеристики ефективної команди.
Для підготовки до практичного заняття студентам необхідно самостійно ознайомитись з основними характеристиками ефективної команди, наприклад по книзі С. Роббінсона і М. Коултер „Менеджмент” (стор. 595-600) або підручнику Редіної Н.І., Комарової К.В., Гавяди В.В., Шмельової С.А. „Управління групами”.
Хід заняття
1. Тест заповнює кожний учасник. Ведучий повинен підвести підсумки результатів тестування і підготувати звіт для команди.
2. Учасники повинні виділити найбільш значимі сильні і слабкі якості команди. Сильні сторони будуть мати високий бал за шкалою „ступінь виявлення” і високий бал за шкалою „ступінь важності”. Характеристики, які необхідно вдосконалювати, будуть мати низькі показники за шкалою „ступінь виявлення” і високі показники за шкалою „ступінь важливості”.
3. Слід виділити три основні характеристики, які команда обговорює.
4. По закінченню заняття складається план подальших кроків, які спрямовані на роботу з удосконалення необхідних якостей.
5. Команді слід спланувати повторні дослідження своїх характеристик для виявлення прогресу.
Характеристики ефективної робочої команди
Будь ласка, обведіть цифру, яка, на ваш погляд, відбиває ступінь прояву тієї чи іншої характеристики у вашій команді, а також цифру, яка, як вам здається, відповідає ступеню важливості тієї чи іншої характеристики для діяльності команди.
№ п/п |
Характеристика |
Ступінь виявлення |
Ступінь важливості | ||||||||
Ніколи |
Рідко |
Інколи |
Часто |
Завжди |
Неважливо |
Важливо частково |
Важливо |
Дуже важливо |
Вкрай важливо | ||
1. |
Ясне завдання. Завдання або задача групи зрозуміла і приймається її членами. |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
2. |
Невимушеність. Атмосфера у групі скоріше невимушена, комфортна, спокійна. Нема явних при знаків напруги або нудьги. |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
3. |
Спільна участь. Фактично кожний бере участь у різних дискусіях, які мають відношення до задач групи. |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
4. |
Слухання. Члени команди терпляче слухають один одного. |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
5. |
Розбіжність у думках. Не дивлячись на розбіжність у думках, команда відчуває себе комфортно і не намагається уникнути конфліктів заради безтурботного існування. |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6. |
Консенсус. Більшість рішень приймається за загальною згодою; кількість формальних голосувань зведено до мінімуму. |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
7. |
Відкрите спілкування. Члени команди вільно виражають свої почуття з приводу поставленого завдання і про роботу групи у цілому. Таємниці і скриті мотиви грають незначну роль у діяльності групи. |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
8. |
Розмежування повноважень. Виконання задач командою починається з розробки конкретних кроків, які чітко сформульовані для кожного її члена. |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
9. |
Спільне керівництво. Формальний керівник час від часу і в залежності від обставин, необхідності і кваліфікації членів команди може передавати свої функції іншим. |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
10. |
Самооцінка. Періодично команда перевіряє, наскільки успішно вона функціонує і які фактори заважають підвищенню її ефективності. |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |