Задача 1
Величина грошової маси по агрегату М2 дорівнює 15730 млн. грн., в т.ч. готівкові кошти поза банківською системою складають 8100 млн. грн. Сума коштів комерційних банків на кореспондентських рахунках в центральному банку становить 2150 млн. грн., що в 2,5 рази більше, ніж залишки готівки в касах банків.
Визначить коефіцієнт банківської мультиплікації, застосовуючи грошовий агрегат М2.
m'=M/B
M2=8100+2150+(2150/2,5)=8100+2150+860=11110 млн. грн.
m'=15730/11110=1,42
Задача 2
Визначить, як зміниться номінальний ВНП, якщо швидкість обігу грошей становить 5 оборотів і залишається постійною, а грошова пропозиція зменшилась з 4200 млрд. грн. до 3200 млрд. грн.
MV=PQ
4200*5=21000 млрд. грн.
3200*5=16000 млрд. грн.
21000-16000=5000 млрд. грн.
Задача 3
Розмір грошових агрегатів представлений слідуючими даними (млн. грн.):
М0 – 7210;
М1 – 11200;
М2 – 15180;
М3 – 17100;
Грошова база – 8830.
Визначити суму грошових вкладів на банківських рахунках до запитання, строкових рахунках, коштів клієнтів за трастовими операціями банків та суму банківських депозитів в Центральному банку, якщо касова готівка комерційних банків складає 5,5% грошової бази.
сума грошових вкладів на банківських рахунках до запитання = М1-М0=11200-7210=3990
сума грошових вкладів на банківських строкових рахунках = М2-М1=15180-11200=3980
коштиклієнтів за трастовими операціями банків = М3-М2=17100-15180=1920
сумабанківських депозитів в Центральному банку = 8830-7210-(8830*5,5%)=8830-7210-485,65=1134,35
Задача 4
Визначити середньозважений рівень цін, якщо відомо, що необхідний обсяг грошової маси для обслуговування грошового обігу становить 1290 млрд. грн., швидкість обігу грошей становить 7 оборотів. Товарна маса в країні складає 14,5 млрд. умовних одиниць.
MV=PQ
Р= MV/Q
Р=1290*7/14,5=622,76 грн.Место для формулы.
Задача 5
Структура грошової маси представлена слідуючими даними (млн. грн.):
готівкові гроші поза банками – 7980;
депозити банків в Центральному банку – 2100;
грошова база – 19500;
залишки грошових вкладів на банківських рахунках до запитання – 4330;
залишки грошових вкладів на банківських строкових рахунках – 6160.
Визначити величину агрегатів М0, М1, М2 та суму касової готівки комерційних банків.
М0=7980 млн. грн.
М1=7980+4330=12310 млн. грн.
М2= 12310+6160=18470 млн. грн.
сумакасової готівки комерційних банків=19500-7980-2100=9420 млн. грн.
Задача 6
За звітний період норма обов'язкових резервів знизилася з 11% до 9%.
Визначити на яку величину в зв'язку з цим змінився коефіцієнт експансії депозитних вкладів.
m=1/N
m=1/0,11=9,09
m=1/0,09=11,1
m=9,09-11,1=-2,01
Задача 7
Грошова маса в базовому році склала 19500 млн. грн. ВНП у звітному році151200 млн. грн.
Розрахуйте швидкість обігу грошей в базовому і звітному році, якщо у звітному році грошова маса зросла на 17%, а ВНП зріс на 35%.
MV=PQ
V=PQ/М
Vб=(151200*100/135)/19500=112000/19500=5,7
Vз=151200/(19500*117/100)=151200/22815=6,6
Задача 8
У звітному періоді показник грошового мультиплікатора знизилась на 20% порівняно з базовим роком і склала 5 обертів за рік.
Визначити на яку величину у зв’язку з цим змінилася норма обов’язкового резервування у звітному періоді у порівнянні з базовим роком.
m=1/N
N=1/m
Nз=1/m=1/5=0,2=20%
Nб=1/m=1/(5*100/80)=1/6,25=0,16=16%
N=20-16=4%
Задача 9
У банку відкрито депозити на суму 90000 грн. Норма обов'язкових резервів складає 3%.
Визначити на яку величину цей депозит здатний збільшити суму виданих кредитів.
ΔM = m × E=(1/0,03)*(90000-3%)= 33,3*87300=2907090 грн.
Задача 10
Яка кількість грошей потрібна для обігу, якщо сума цін проданих товарів протягом року складає 90 млн. гр. од., сума цін товарів, проданих в кредит — 30 млн. гр. од., сума платежів, по яким настав строк оплати — 15 млн. гр. од., сума взаємопогашених платежів — 35 млн. гр. од., середнє число оборотів грошової одиниці — 8?
PQ – k + a - b
Md = ------------------ ,
V
90-30+15-35
Md = ------------------ =40/8=5
8