
- •Тема 1: Педагог: професія і особистість
- •Тема 2: Самовдосконалення як шлях формування особистості майбутнього педагога
- •Тема 3: Зовнішній вигляд учителя. Основи мімічної та пантомімічної виразності
- •Тема 4: Мовлення вчителя як основний засіб педагогічної праці. Дихання й голос як елементи педагогічної техніки. Комунікативні якості професійного мовлення вчителя.
- •Тема 5: Майстерність вчителя у керуванні психічним самопочуттям.
- •Тема 1: педагогічний такт як стратегія поведінки у спілкуванні.
- •Тема 2: засоби подолання конфліктів у педагогічній діяльності
- •Тема 4: технологія організації індивідуальної педагогічної бесіди. Техніка переконуючого впливу в індивідуальній бесіді
- •Тема 4: особливості побудови уроку на засадах діалогічної взаємодії. Психологічне настроювання учнів на урок
- •Тема 1: Педагог: професія і особистість.
- •Тема 2: Самовдосконалення як шлях формування особистості майбутнього педагога
- •Тема 3: Зовнішній вигляд учителя. Основи мімічної та пантомімічної виразності
- •Тема 4: Мовлення вчителя як основний засіб педагогічної праці. Дихання й голос як елементи педагогічної техніки. Комунікативні якості професійного мовлення вчителя.
- •Тема 5: Майстерність вчителя у керуванні психічним самопочуттям.
- •Тема 6: Акторська майстерність педагога. Спільне в театральному та педагогічному мистецтві.
- •Тема 7: Проектування професійного саморозвитку майбут-нього педагога
- •Тема 1. Сутність педагогічної діяльності вчителя. Педагогічна майстерність і особистість вчителя.
Тема 2: Самовдосконалення як шлях формування особистості майбутнього педагога
Мета: формування первинних навичок ототожнення себе з професійним зразком, створення особистої моделі ідеального педагога; формування потреби в самопізнанні, самовдосконаленні та в наближенні до власної «моделі ідеального педагога».
Обладнання: бланки тестів, опитувальних листків; плакати з висловлюваннями про педагогічну професію та особистість педагога.
Опорні поняття: педагогічна діяльність, функції вчителя, самопізнання, професіограма, «модель ідеального педагога».
План заняття
1 Проведення анкети “Компоненти моделі ідеального педагога”:
- проведення анкети “Компоненти моделі ідеального педагога”.
2 Програма - корекція професійного самовдосконалення:
- проведення етапу післядії гри «Модель ідеального педагога».
3 Діагностика педагогічної спрямованості:
- проведення тесту «Мотиви вибору професії вчителя».
Завдання для самостійної роботи
1 Принести виконані завдання самостійної роботи до лекції № 1.
2 Принести виконані домашні завдання:
- Виписати або зробити ксерокопію здібностей, якостей особистості, вмінь та навичок учителя (додатковий матеріал 1).
- Які здібності та якості, вміння та навички особистості вчителя Ви вважаєте найважливішими для ефективної педагогічної діяльності? Напишіть не менше 10 понять. Скласти свою «модель ідеального педагога», враховуючи матеріал практичного заняття № 1 та додатковий матеріал 1. Біля кожного з них поставте ранг важливості (максимально важливо – 1, мінімально важливо – 10)
3. Підготувати варіанти професіограми вчителя.
Література
1 Педагогічна майстерність: Підручник / І.А.Зязюн, Л.В. Крамущенко, І.Ф.Кривонос та ін.; За ред. І.А.Зязюна. - К.: Вища шк., 1997. - 349 с.: іл.
2 Елканов С.В. Основы профессионального самовоспитания будущего учителя. - М.: Просвещение, 1989.
3 Рогов Е.И. Учитель как объект психологического исследования: Пособие для школьных психологов по работе с учителем и педагогическим коллективом. – М.: Гуманит. изд. центр ВЛАДОС, 1998. – 496 с.
4 Клюева Н.В. Технологии работы психолога с учителем. – М.: ТЦ “Сфера”. 2000. – 192 с.
5 Гоноболин Ф.Н. Книга об учителе. - М., Просвещение, 1965.- 258 с.
6 Кухарев Н.В. На пути к профессиональному совершенству, М., Просвещение, 1991.
7 Львова Ю.Л. Творческая лаборатория учителя. - М.: Просвещение, 1992.
8 Учителю о педагогической технике. Под ред Л.И.Рувинского. - М.: Педагогика, 1987. - с. 4-14, 87-107.
ХІД ЗАНЯТТЯ
Обговорення теоретичних питань:
1 Суспільна значущість професії вчителя;
Студенти з кожної мікрогрупи надають виступаючих з першого питання, які у своєму виступі наводять приклади висловів видатних людей про педагогічну діяльність.
2 Головні вимоги до особистості вчителя;
Студенти з кожної мікрогрупи надають виступаючих з другого питання, які у своєму виступі наводять заповіді та антизаповеді діяльності вчителя.
3 Аналіз твору «Школа у моєму житті».
Викладач аналізує твори та зачитує найцікавіші, найяскравіші тези про професію педагога, про його вміння та якості, які описані студентами у творах.
Спільно робиться висновок про найважливіші здібності, якості та вміння вчителя.
4 Проведення анкети “Компоненти моделі ідеального педагога”
- проведення анкети “Компоненти моделі ідеального педагога” (додатковий матеріал 2.)
Додатковий матеріал 2.
Компоненти моделі особистості педагога
№ з/п |
Якості особистості |
Важливість |
Ранг не обхідності |
1 |
2 |
3 |
4 |
1 |
Активність |
|
|
2 |
Акторська майстерність |
|
|
3 |
Відповідальність |
|
|
4 |
Витримка, терпіння |
|
|
5 |
Виносливість |
|
|
6 |
Вміння володіти своїми почуттями |
|
|
7 |
Вміння передбачати наслідки своєї праці |
|
|
8 |
Вміння володіти ситуацією |
|
|
9 |
Вміння привернути увагу |
|
|
10 |
Вміння навіювання |
|
|
11 |
Вміння висловлювати свої думки |
|
|
12 |
Вимогливість, принциповість |
|
|
13 |
Вміння слухати |
|
|
14 |
Вміння піднести предмет і себе |
|
|
15 |
Гуманність |
|
|
16 |
Доброта |
|
|
17 |
Ерудованість |
|
|
18 |
Енергія |
|
|
19 |
Знання психології дітей, їх індивідуальності, вікових особливостей |
|
|
20 |
Знання предмету, який викладається |
|
|
21 |
Здібності до викладаємого предмету |
|
|
22 |
Здібність набувати авторитет |
|
|
23 |
Здібність заражати дітей любов’ю до справи |
|
|
24 |
Інтелігентність |
|
|
25 |
Кмітливість |
|
|
26 |
Комунікативні здібності |
|
|
27 |
Любов до дітей |
|
|
28 |
Любов до діла, до предмету |
|
|
29 |
Любов до професії |
|
|
30 |
Лояльність |
|
|
31 |
Незлопам’ятність |
|
|
32 |
Об’єктивність |
|
|
33 |
Організаторські здібності |
|
|
34 |
Ораторська майстерність |
|
|
35 |
Працездатність |
|
|
36 |
Професійна грамотність |
|
|
37 |
Педагогічна майстерність |
|
|
38 |
Повага до особистості учня |
|
|
39 |
Почуття гумору |
|
|
40 |
Працелюбність |
|
|
41 |
Прагнення до самоосвіти |
|
|
42 |
Привабливість |
|
|
43 |
Рівне відношення до усіх |
|
|
44 |
Розуміння учнів |
|
|
45 |
Розсудливість |
|
|
46 |
Рішучість |
|
|
47 |
Скромність |
|
|
|
|
|
|
48 |
Справедливість |
|
|
49 |
Сила волі |
|
|
50 |
Суворість |
|
|
51 |
Совісливість |
|
|
52 |
Спокійність |
|
|
53 |
Турбота |
|
|
54 |
Такт, почуття міри |
|
|
55 |
Творче відношення до роботи |
|
|
56 |
Турбота про моральне та фізичне здоров’я дітей |
|
|
57 |
Уважність |
|
|
58 |
Цілеспрямованість |
|
|
59 |
Чесність |
|
|
Із запропонованих компонентів особистості педагога виберіть 15, які Ви вважаєте самими необхідними та головними для ефективної професійної діяльності і у стовбці № 3 поставте знак “+”, напроти компоненту. Можете додати ті компоненти, яких Ви вважаєте не достає у запропонованому списку.
У стовбці № 4 поставте номери від 1 до 15 за ступенем важливості наявності цих компонентів у педагога (1 - максимально необхідно, 15 – мінімально необхідно).
Дякуємо за роботу!
Програма - корекція професійного самовдосконалення:
- проведення етапу післядії гри «Модель ідеального педагога».
Етап післядії.
Мета: складання індивідуальної моделі ідеального педагога; складання програми - корекції самовдосконалення студента як майбутнього педагога.
Зміст етапу післядії:
І. |
Створення, виходячи із існуючого вже спільного портрету ідеального педагога та отриманих додаткових знань, особистої моделі ідеального педагога. |
Викладач звертає увагу студентів на те, що людина - не ідеальна особистість. І наш реальний вчитель теж не ідеал. Він має особистості характеру, якості, вміння. Різними будуть і їх сила прояву, рівень розвитку. Учасники гри теж люди різні за психічним станом, з різним світоглядом, своєю індивідуальністю, завдяки чому і існує в педагогіці таке поняття, як «індивідуальний стиль роботи педагога», що дає можливість кожному вчителю бути неповторною особистістю. Тому наступний шаг у роботі стосується окремо кожного студента. Студенти отримали домашнє завдання: скласти свою індивідуальну модель ідеального педагога, враховуючи інформацію, отриману на практичному занятті № 1 та додатковий матеріал 1. Студентам пояснюється, що вони будуть постійно звертатися до складеного портрету, працювати над формуванням своєї професійної особистості і наближатися до свого ідеалу . |
ІІ. |
Складання таблиці (див. табл.1) і заповнення її першої колонки. |
Після проведених 1 та 2 пунктів плану практичного заняття № 2 та остаточних уточнень здібностей, якостей і вмінь ідеального педагога усі компоненти особистої моделі кожен студент записує до окремого зошита «Щоденника самовдосконалення» у формі таблиці (див. табл.1), з якою вони будуть працювати протягом усього часу навчання в університеті, у період професійної діяльності поки не виховають в собі необхідні якості особистості, не опанують визначених вмінь та навичок. Кількість – не менше 15. |
ІІІ. |
Проведення самооцінки наявності компонентів моделі. |
Самооцінка наявності компонентів портрету у власній особистості вже на момент дослідження може бути проведена за спрощеними рівнями: «+» - є; «+-» - більше є, ніж немає; «-+» - більш немає, ніж є; «-» - немає; «о» - не можу встановити. |
ІV |
Ранжирування компонентів за ступенем значущості їх для себе. |
Студенти проводять ранжирування компонентів моделі, виділяючи на перше місце ті, над якими вони будуть працювати по-перше. Нумерація повинна бути наскрізною. Тут доречно буде навести приклад роботи з формування своєї особистості Франкліна і його алгоритм. |
|
ДОМАШНЯ РОБОТА | |
V. |
Перевірка наявності обраних якостей засобами психологічних досліджень. |
Подальша робота студентів передбачає перевірку зробленої самооцінки за допомогою різних методів дослідження (анкетування, тестування, методу «Незалежних характеристик», творів і т. і.). Частину з цих методик рекомендує викладач як індивідуальне завдання яке студенти повинні провести серед студентів усієї академічної групи. Частину ж методик студенти повинні знайти самостійно як нове індивідуальне завдання і провести дослідження вже самостійно для себе. Передбачається обмін між студентами знайденими тестами та методиками на дослідження особистості. |
VІ. |
Аналіз своєї особистості на основі зроблених досліджень. |
Порівнюючи зроблену самооцінку та дані, отримані після проведених досліджень, студенти перевіряють наскільки вірно вони себе оцінюють, як добре самі себе знають, виявляють, на якій відстані на шляху наближення до свого ідеального педагога зараз знаходяться, яких якостей, знань, вмінь, навичок їм ще треба набути. Робота має описово-порівняльних характер у формі твору. |
VІІ. |
Самоаналіз своєї особистості та складання програми-корекції самовдосконалення за такою можливою схемою: «Я» існуюче зараз; виявлення труднощів, які ускладнюють майбутню професійну діяльність і життя в цілому; шляхи їх усунення. |
Після проведеного порівняння студенти повинні скласти програму-корекцію самовдосконалення, тобто набуття необхідних компонентів портрету ідеального педагога та подолання негативних рис, звичок власної особистості, які можуть ускладнювати як майбутню професійну діяльність, так і життя в цілому. Цей матеріал вже має більш чітку форму у вигляді конкретних тез. |
VІІІ. |
Періодичне звертання до моделі і внесення до таблиці змін, які сталися в особистості студента. |
Наприкінці кожного навчального семестру студенти звертаються до складеної моделі, аналізують зміни, що сталися у власній особистості та відображають їх у наступних колонках (5 ‑ 14) за тими же рівнями, що і раніше. |
Таблиця 1
Компоненти моделі ідеального педагога |
Самооцінка |
Ранг компоненту за ступенем значення |
Наявність компонентів за методами дослідження |
Етапи перевірки, семестри | |||||
І |
ІІ |
ІІІ |
... |
ІХ |
Х | ||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
|
13 |
14 |
Робота з самовдосконалення своєї особистості триває впродовж усього періоду навчання студентів в університеті.