Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
методичка полим самост.doc
Скачиваний:
4
Добавлен:
20.02.2016
Размер:
218.11 Кб
Скачать

5 Вибір технологічних добавок

Наповнювачі, особливо активні, різко підвищують в’язкість сумішей, температуру їх обробки та енергозатрати. У зв’язку з цим, з метою полегшення процесу обробки та поліпшення технологічних властивостей сумішей (зростання пластичності та опору підвулканізації) доцільно застосовувати технологічні добавки.

Дія технологічних добавок різноманітна і залежить, насамперед, від сумісності з каучуком. За принципом дії технологічні добавки можна умовно поділити на наступні групи:

  • пластифікатори. Вони мають високу сумісність з каучуком за рахунок чого збільшують рухливість надмолекулярної структуру макромолекул, що призводить до зниження температуру склування каучуків, підвищення еластичності та морозостійкості гум;

  • пом’якшувачі мають меншу сумісність с каучуком, знижують в’язкість наповненого полімеру, полегшують обробку сумішей, але не впливають на морозостійкість;

  • диспергатори покращують розподіл наповнювачів та інших інгредієнтів у матриці полімеру

І пластифікатори, і пом’якшувачі, і диспергатори завдяки зниженню в’язкості сумішей, дозволяють підвищити наповнення і тим самим сприяють зниженню собівартості гум.

В якості технологічних добавок застосовуються більше 500 різних продуктів природного та синтетичного походження

Широке застосування для пластифікації каучуків знайшли продукти переробки нафти (мазут, гудрон, рубракс, масло ПН-6, парафін, церезин), кам’яного вугілля (кам’яновугільна смола, інденкумаронова смола), продукти рослинного походження (каніфоль, живиця, фактиси, ненасичені рослинні олії), жирні кислоти (стеаринова, олеїнова), синтетичні речовини (полідієни, олігоефіракрилати, синтетичні смоли – ФФС, ЕС). Загальний вміст добавок складає від 2 до 20 мас.ч. на 100 мас.ч. каучука

При виборі типу та кількості технологічних добавок необхідно враховувати наступні принципи:

1) Природу каучука, бо ефект пластифікації зростає при підвищенні сумісності пластифікаторів з каучуком:

а) для полярних каучуків застосовуємо полярні пластифікатори;

б) для неполярних – неполярні добавки;

г) у насичені каучуки вводять добавки з високим вмістом парафінових вуглеводнів.

д) у ненасичені каучуки – добавки з високим вмістом нафтенових вуглеводнів;

е) «жорсткі» каучуки з високою в’язкістю вимагають високого вмісту технологічних добавок

2) Вміст технологічних добавок залежить від типу і активності наповнювача: чим активніше наповнювач і більший його вміст в суміші, тим більше вміст добавки.

Окремі види пластифікаторів чинять специфічний вплив на властивості сумішей та гум. Для підвищення клейкості застосовують живицю та каніфоль. Збіг гум знижують фактіси, рубракс та спецбітум. Олеїнова та стеаринова кислоти активують процес вулканізації. Синтетичні смоли (ФФС, КІС, ЕС) та ОЕА підвищують комплекс фізико-механічних властивостей гум внаслідок структурування. Хлорпарафіни підвищують вогнестійкість гум. Парафіни і церезини підвищують опір гум атмосферному старінню, однак знижують клейкість сумішей.

Кращий комплекс властивостей гум досягається при введенні пластифікаторів у каучук на стадії латексу. При цьому високий рівень властивостей зберігається при більшому вмісті пластифікаторів, що економічно доцільно.

В останній час виявлена можливість різкого поліпшення опору гум втомі за рахунок структурної пластифікації, тобто введення в каучук малих кількостей (0,1-0,3мас.ч.) сполук, які мають з ним погану сумісність, наприклад, тетрафторетилену, кремнійорганічних рідин. Приведені сполуки грають роль міжструктурних мастил, які поліпшують рухомість надмолекулярних структур каучуку і підвищують за рахунок цього опір гум багаторазовим деформаціям.