Поурочний план Для учнів 9 класу
Підготувала:
Студентка групи А-42
Овчаренко Ю.В.
Полтава 2012
Тема: “Being a Personality”
Підтема: “The most important that everyone has is the family”
Тип уроку: проблемний семінар
Пропонований рівень: B1+ Intermediate
Цілі уроку: Практичні: навчити учнів працювати з новими лексичними одиницями; закріпити навички інтерактивного спілкування; удосконалити навички аудіювання; навчити працювати самостійно.
Освітні: розширити та узагальнити знання учнів про вплив родини на розвиток особистості; прилучити дітей до культури мови, що вивчається.
Розвиваючі: розвити навички спілкування в групі чи парі; розвити навички логічного мислення; розвивати здатність до вміння аналізувати та формувати вислови згідно своєї точки зору.
Виховні: виховувати розуміння важливості родини в житті людини та добрих взаємостосунків між членами сім’ї; виховувати поважне ставлення до кожного члену родини.
Обладнання: підручник Laser B1+ by Terry Jacovides and Anne Nebel, роздатковий матеріал, дидактичний матеріал, магнітофон, аудіозапис тексту.
План уроку
І. Початок уроку.
Організаційний момент. Повідомлення теми уроку.
Повідомлення практичної мети уроку.
Мовленнєва зарядка.
ІІ. Основна частина уроку.
Читання тексту.
Виконання вправ після прочитаного.
Аудіювання.
Виконання тестів після прослуховування.
Бесіда з приводу прослуханого.
Виконання тестових завдань (Use of English, Vocabulary)
Складання діалогів на основі ідіоматичних виразів.
Узагальненні вивченого матеріалу.
ІІІ. Заключна частина уроку.
Домашнє завдання та його пояснення.
Підведення підсумків уроку.
Виставлення оцінок та їх мотивація.
Хід уроку:
Етап, мета етапу, прийом. |
Зміст |
І. Початок уроку.
Мета: підготовити клас до іншомовної атмосфери на уроці. Прийом: вітання, бесіда вчителя з класом |
Good morning pupils! I’m glad to see you at our lesson. I want to announce that we are going to speak about family relations today. I want you to accumulate a better vision of the subject that seems to be so trivial at first sight. Really, what can be said about a family? But we are to remember that it is a very complicated phenomenon. It’s worth investigating and that is what we are going to do today. Warm-up:
|
ІІ. Основна частина уроку.
Мета: розвиток навичок самостійної роботи з текстом Прийом: самостійне читання тексту.
Мета: закріпити розуміння змісту тексту Прийом: самостійне виконання, перевірка результатів шляхом «ланцюжку»: P1-P2-P3… |
At first let’s look at today’s active vocabulary. Word list (Appendix 1). Pre-reading tasks There are a lot of kinds of families all over the world nowadays. You are going to read five interviews about different teenagers’ families. How do you understand the title of the text “It takes all sorts…!” Read the interviews by yourselves (Laser B1+, page 6-7) Post-reading tasks Now you are ready to do the exercises after reading and make sure that you have got all the information correctly (Laser B1+, page 7, exercises 2, 3,4).
Ex. 2 Key: 1-F, 2-F, 3-T, 4-F, 5-F. Ex. 3 Key: 1-3 – C,D,E; 4-5 – A,B; 6 – C; 7 – E; 8 – B; 9 – D; 10 – A. Ex. 4. Key: 1 only child, 2 spoilt, 3 divorced, 4 remarried, 5 stepsister, 6 loving, 7 adopted, 8 half brother. |
Мета: удосконалення навичок розуміння англійського мовлення Прийом: прослуховування аудіозапису
|
You are going to listen now to five different people talking about the members of their family. Pre-listening task Before you listen, read the questions and talk about what each person might say in these situations. While listening the task Listen to the interviews attentively and check your predictions if they coincide with the correct ones (Laser B1+, page 10, ex. 2). |
Мета: закріплення нової лексики Прийом: робота в групах |
Post-listening tasks Work in groups of four, answer and discuss the following questions:
|
Мета: вдосконалити навички логічного мовлення Прийом: самостійне виконання вправ
|
Use the new learnt vocabulary to complete the sentences using the words in the bow (Appendix 2) and read the text and decide which answer (A, B, C or D) best fits each gap (Appendix 3).
Ad.2 Key: 1 spoilt, 2 adopted, 3 only child, 4 half brother, 5 remarried, 6 divorced, 7 loving, 8 stepsister. Ad.3 Key: 1 B, 2 A, 3 B, 4 D, 5 C, 6 C, 7 D, 8 A, 9 B, 10 C.
Now you’ve realized that every family consists of different people and personalities. To get on well with all the characters of your family, to help your parents about the house, to have your own duties either at school or at home, respect the wishes of the others, to understand the other’s problems and so on make you develop your own personality. Your family is the most precious thing in your life. So, let’s check your answers reading one by one. Everybody should listen to each other and correct the mistakes if there is any. |
Мета: розвивати навички діалогічного спілкування Прийом: робота в групі
|
When people want their speech to be interesting, colorful, bright and exciting they often try to use the idioms. Very often the idiomatic phrases can’t be translated and understood as the translation of the separate words of the expression. More often they have unpredictable meaning. I’ve found some idioms related with our today topic and at first I want you to match them with their definitions and to guess what each of them may mean.
Key: 1-e, 2-i, 3-g, 4-c, 5-f, 6-b, 7-h, 8-d,9-a. |
Мета: активізувати вживання лексики з теми Прийом: робота в парі
|
Imagine the situation that you are at your cousin’s home watching the family photo album. Make up your own dialogue using the idioms above. Work in pairs.
Dialogue 1:
Dialogue 2:
|
ІІІ. Заключна частина уроку.
Мета: зробити висновки щодо отриманої інформації Прийом: розповідь вчителя
|
Everybody of us should understand the importance of getting on well with the members of the family, because they are the closest people who love you, care about you and help you with different problems you have. It’s important to remember that any person needs not only be cared of but to treat his/her nearest and dearest too. Unfortunately, our lesson’s over but I hope that it was interesting and useful for you. Your job today may be describes as “Well-done”. The next lesson you should make your own story about your family relationships using as much new vocabulary as you can and read and translate the story “Three generations under the same roof” (Appendix 5) and think over the next questions:
Your marks for today are: …
See you soon. Good bye! |
Appendix 1