Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
programirovanie1 ЛЕРА.docx
Скачиваний:
28
Добавлен:
07.02.2016
Размер:
111.18 Кб
Скачать

2.Визначення можливих рівнів кліматичного забезпечення урожаїв сільськогосподарських культур

2.1.Розрахунки величин ку, які обумовлені запасами продуктивної вологи в різні роки (посушливі, нормальні, вологі).

Можливі величини урожаїв розраховують за формулою:

1. ц/га,

де: КУв – кліматично забезпечений водою урожай, ц/га сухої біомаси

W – Кількість продуктивної вологи, мм

100 – коефіцієнт для перерахунку з мм в ц

Кw – коефіцієнт водоспоживання, м3/т або мм 100/ц

Запаси продуктивної вологи (W) доступної рослинам можна розрахувати різними методами, які описані Каюмовим М.К. Проте, частіше використовують такі два підходи:

а) Від середньої річної кількості опадів (Wp) віднімають ту їх частину, яка непродуктивно втрачається через стікання. Ці втрати складають (в залежності від зони, рельєфу, кількості опадів і т.п.) від 20 до 50% (в середньому 30%). Якщо замість показника непродуктивних втрат, ввести коефіцієнт продуктивного водовикористання (Кв), який показує яка частина (в долях одиниці) опадів може продуктивно використовуватись рослинами, то запаси продуктивної вологи (в основному для багаторічних насаджень та озимих культур) можна визначити за формулою:

2. W=Wn+О – Кв

де: Кв – коефіцієнт продуктивного використання річних

б) Для польових культур краще використовувати балансові рівняння для розрахунків продуктивної вологи такого виду:

3. W=Wn - Wk +О×Кm ,

Wk = 0

Wk = 50 % Wn

Wk = Wn

де: W – запаси доступної рослинам вологи, мм;

Wn – кількість вологи в кореневмісному (частіше в метровому) шарі на час посіву ярової культури, або на час відновлення вегетації весною для озимих зернових і багаторічних трав, мм;

О – кількість опадів за період вегетації культури, мм;

Wk – кількість доступної рослинам вологи в кореневмісному (частіше в метровому) шарі ґрунту в час збирання врожаю, мм;

Ко – коефіцієнт продуктивного використання опадів періоду вегетації (в середньому 0,8).

  1. W=Wp×Kв,

W = 689*0,8 = 551,2 мм

  1. W=Wn + О – Кв

W=218 + 228*0,8 = 400,4 мм

  1. W=Wn - Wk + О × Кm

3а W= 218-0+212*0,8= 387,6

3б W=218-78,5+212*0,8 = 309,1

3в W=218-157+212*0,8 = 230,6

ц/га

= 96,8ц/га

Запис результатів визначення можливих рівнів КУв

Дата запису

Культура

Продуктивна волога, мм (W)

Коефіцієнт

водоспожи-

вання для різних років (Кw)

Урожайність, ц/га КУв

На початок вегетації в активному

шарі (Wn)

Опади періоду вегетації

(О)

Коефіцієнт використання опадів(Ко)

На кінець вегетації в активному шарі

(Wk)

Сума продуктив-ної вологи,

(W)

Основної продукції

1

горох

218

212

0,8

0

387,6

400,4

96,8

2

горох

218

212

0,8

78,5

309,1

400,4

77,2

3

горох

218

212

0,8

157,5

230,6

400,4

57,59

2.2.Визначення ку по біокліматичному потенціалу (бкп) з перерахунками в основну та побічну продукцію для різних рівнів культури землеробства

В тих умовах, де лімітуючим фактором є не волога, а тепло, слід кліматично забезпечений урожай визначати за ресурсами тепла. Крім того, такий розрахунок характеризує роль тепла в формуванні урожаю як одного з факторів росту та розвитку рослин для конкретних умов.

Ця категорія кліматичного урожаю розраховується за формулою:

КУБКП=ß·БКП, т. корм. од./га

де: ß – коефіцієнт, який характеризує рівень культури землеробства. Кількісно він рівняється КВ ФАР, %;

БКП – абстрактний показник біокліматичного потенціалу, який визначається за формулою:

де: Кзв – коефіцієнт зволоження як середньорічний показник, що характеризує співвідношення між вологою та теплом, яке визначається рівнянням :

де: 0,25 – коефіцієнт питомої теплоти випаровування, кДж/см2;

W – загальна кількість опадів за рік, мм;

R –радіацій баланс (показник кількості тепла), кДж/см2. Визначається через ФАР за період з температурами вище 10С по співвідношенню: ФАР=48%, а R – 52% від сумарної сонячної радіації;

Σt>10C – сума середньодобових температур вище 10С періоду вегетації культури;

1000 – число, яке показує нижню межу сум активних температур для польового землеробства.

Q = (79/10*5) + 287+314+102+97 = 839,5 →83,95

Q – 52% 83,95 - 52%

Х – 48% Х – 48% Х- = 90,95

R = 90,95

Кзв=0,25*689/90,95=1,89

∑Т > 10о = 7,5*6 +13,3*31 + 17,2*30 + 18,4*14 = 1230,9

Бкп=1,89*(1230,9/1000)=2,33

КУБКП=ß·БКП, т. корм. од./га

КУБКП=1,6*2,33 = 3,73 т. корм. од./га

КУБКП=2,6*2,33= 6,06 т. корм. од./га

КУБКП=3,9*2,33 = 9,09 т. корм. од./га

(1х * 1,15) + (2,2х*0,36) =3,73

1,942х = 3,73

Х = 3,73/1,942 = 1,92 т

( 1х * 1,15) + (2,2х*0,36) =6,06

1,942х = 6,06

Х = 6,06/1,942 = 3,12 т

( 1х * 1,15) + (2,2х*0,36) =9,09

1,942х =9,09

Х =9,09/1,942 = 4,68 т

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]