Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

Ааштар неге ашуланды

.docx
Скачиваний:
69
Добавлен:
05.02.2016
Размер:
34.99 Кб
Скачать

Мұғалімі: Ботаханова М.Е

Күні: 25.12.2015ж

Сыныбы: 4Б

Пәні: әдебиеттік оқу

Тақырыбы: Бердібек Соқпақбаев.

Мақсаты: Оқушылардың еңбекке деген көзқарасын қалыптастыру арқылы сыни тұрғыдан ойлауға үйрету. Адам өміріндегі еңбектің маңыздылығын анықтап, өзі байқаған, көрген іс-әрекет, оқиғалар бойынша ойын түйіндеуге дағдыландыру. Әңгіменің негізгі идеясын ашып, адам еңбегін бағалауға үйрету

Қолданылған модульдер: - Оқудағы мен оқытудағы жаңа тәсілдер

- Оқытуды басқару және көшбасшылық

- Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету

- Оқыту мен оқуда АКТ-ны пайдалану.

Стратегиялар: - «Шаттық шеңбер»

- «1 сұрақ,1 жауап»

- «Сәйкестендіру»

- «Бағдаршам»

- «Топтық жұмыс», «Карусель әдісі»

- «Еркін микрафон»

- «Жұлдызша»

- «Блоб ағашы»

Сабақ жоспары:

Сабақ кезеңдері

Уақыты

Жоспар мазмұны

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар: осы әрекет үшін маған қандай құралдар қажет?

Кіріспе

3 мин

Психологиялық ахуал

Ұйымдастыру кезеңі

Мақсаты:

Тұлғаралық байланысты орнату.

"Шаттық шеңбер" оқушылармен амандасып, алда келе жатқан мерекелерімен құттықтап, бір-бірлеріне бүгінгі сабаққа тілек тілеуін ұсыну.

Оқушылар бір-біріне бүгінгі сабаққа сәттілік тілей отырып, тілектер айтады.

«От шашу

Бір –бірімен араласып тілдесу

2мин

Топқа бөлу

« Аяз ата, Ақшақар, шырша»

Мақсаты:

топта жұмыс жасауға үйрету

Оқушыларды Аяз ата, Ақшақар, шырша суреттерін арқаларына жапсыру арқылы 3 топқа бөлемін.

Оқушылар арқаларындағы суреттер бойынша бір топ болып, шағын топқа бөлінеді.

«Жарайсыңдар!»

Стикер

Үй жұмысын қорытын дылау

3 мин

Білу

«1 сұрақ,

1 жауап»

Мақсаты:

Белсенді талқылаудың көп жақтарын көрсетеді.

Үй тапсырмасын қорытындылау

Өткен сабақтағы алған білімдеріне байланысты

1 сұрақ қойып, 1 алады. Және де үй тапсырмасы бойынша жазған хаттарын оқиды. Балалар үйде оқып келген өлеңге байланысты

Хат оқыған оқушылар мен жеке сұрақ қоюшыларды бағалайсыздар.

Оқушылар өткен сабақтағы білімдері бойынша өзі қалаған 1 сұрақты қойып ұпай алады.

"Бір-бірін бағалау"

"Бас бармақ"

Жұлдызша

Тұсаукесер

3 мин

Түсіну

«Сәйкестендіру»

Интербелсенді тақта

Мақсаты: автор портреттерімен олардың өлең шумақтарын сәйкестендіру арқылы тақырыпты ашу

Мұғалім интербелсенді тақта арқылы оқушыларға тақырыптарды авторлардың шығармашылығына жеткізуін ұсынады.

Сейкестендіру арқылы жалғыз тақырыпты анықтап, ол автор туралы білген білімдерін есте жаңғырту (еске түсіру) ұсынылады.

Оқушылардың жауабы тыңдалады. / айтады/

Бәрекелді!

"Қошемет"

АКТ,

«Алақан»

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылады.

Оқушылар сабаққа өз мақсаттарын қояды.

Негізгі бөлім

9 мин

Қолдану

"Жекелей, жұптық, топтық жұмыс"

Мақсаты: ынтымақтастықта жұмыс жасай отырып, әнгіменің мағынасын талдау

Мәтінді үш топқа бөліп, жекелей оқуға тапсырма беру. Оқып отырып, бағдаршам арқылы түсінгендеріңізді білдіресіздер.

Қызыл – қанағат, сары – орташа

жасыл – өте жақсы.

Серпілген сұрақтар арқылы қорытындылаймыз.

Адам өміріндегі еңбектің орны қандай? Адам еңбегін сыйлау дегенді қалай түсінесіздер?

Қандай еңбек түрлерін білеміз?

Оқушылар оқығандарын жұпта, сосын топта талқылай отырып, бірін-бірі оқытады.

"Бағдаршам "

Бағдаршам

15 мин

Талдау

«Карусель»

Мақсаты: ынтымақтастықта жұмыс жасап, әңгіменің мағынасын постер арқылы түсіндіру

Топ ішінде әркімнің қызметін анықтап, постер әзірлеуге қалыптастыру. Дайындаған таныстырылымдарын топ ішінен спикер тағайындап келесі топтарға түсіндіру жүктеледі.

Оқушылар өздеріне берілген бөліктермен жұмыс істеп, мәтіннің басқа бөліктерін сурет арқылы түсінеді.

"Критериалды бағалау"

Оқулық

Сейндвич

1 мин

Сергіту сәті «Биле -биле»

Мақсаты: ортада өзін еркін ұстауға үйрету

Оқушыларды орындарына тұрғызып әуенмен ілесе билеуді ұсынамын.

Оқуышлар қалаған жеріне тұрып билеуі керек

«Тамаша!»

АКТ, әуен

Қорытынды

4 мин

Жинақтау

"Еркін микрафон"

Мақсаты: әңгіме арқылы не түсінгенін жүйелеу

Бір оқушыға еркін микрафон беріп, топ ішін аралап, олардан не түсінгендерін түрткі сұрақтары арқылы сұрау.

Оқушылар топта отырып, еркін микрафон келгенда жауап қату керек

"Шапалақ"

АКТ

АКТ

2 мин

Бағалау

Жұлдызша Мақсаты: оқушылардың түсіну дәрежесін анықтау

Олар өздеріне әділ түрде баға береді.

Стикер

АКТ

1 мин

Үй тапсырмасы

"Ағаштар неге ашуланды?" әңгімесін түсініп оқып, мазмұндауды тапсырамын.

Бердібек Соқпақбаевтың өміріне байланысты баяндама дайындау, "Ағаштар неге ашуланды?" әңгімесін түсініп оқып, мазмұндау

Оқулық

Кері байланыс

2 мин

«Блоб ағашы»

Әр оқушы стикерлерге алған әсерлерін жазып, бүгінгі сабақтағы ойларымен бөліседі.

Оқушылар сабақтан алған әсерін жазады.

«Тамаша!»

Стикер