
Плани-конспекти математика 6 клас / urok_97
.docV. Раціональні числа і дії над ними Тема 7. Множення і ділення раціональних чисел
Урок № 97
Тема. Ділення раціональних чисел
Мета: підготувати учнів до виконання тематичної контрольної роботи.
Тип уроку: систематизація та корекція знань.
Хід уроку
Оскільки цей урок є логічним завершенням попередньої роботи, схема його може бути такою самою, як і попереднього. Єдина відмінність — змістом навчального матеріалу є тема «Ділення раціональних чисел».
І. Перевірка домашнього завдання
Спочатку обговорюємо труднощі, що, можливо, виникли під час виконання домашнього завдання (див. урок № 96).
Усні вправи
-
Обчисліть:
а)
б)
-
Назвіть подібні доданки в сумі та їх коефіцієнти: 1) -2,4х + 4,3х + 8,2 - 8,2х; 2) 3
у - 3
х - 3
у + 3
х;
3) 4,5a - 4,5b + 10a - 10b; 4) 100a + 101b - 200a – 202b.
Зведіть подібні доданки.
-
Обчисліть значення виразу найзручнішим способом:
а) -25 ·
106 - (-4); б) -4 ·
(-0,81) ·
25; в)
·
(-8)
·
;
г) -2,5 · (-13,4) · 0; д) -1,23 · (-4) · (-5) · (-5);
є)
-
Дайте відповідь на запитання та наведіть приклади:
а) Яка кількість від'ємних множників повинна бути в добутку, щоб він виражався додатним числом? від'ємним числом?
б) За якої умови добуток кількох множників дорівнює 0?
в) Як зміниться добуток декількох чисел, якщо його помножити на (-1)?
II. Систематизація знань
Проводиться в ігровій формі (див. попередній урок).
III. Відтворення, вдосконалення та корекція вмінь
На цьому уроці ми повторюємо та систематизуємо досвід, набутий у ході вивчення теми «Ділення раціональних чисел», але насправді ми систематизуємо знання про виконання всіх інших арифметичних дій у комплексі з діленням. Тому й завдання, відібрані на урок, є в основному «комплексними», тобто вимагають від учнів, окрім знань алгоритмів виконання арифметичних дій, ще й знання правил встановлення порядку виконання дій та правил, що виражають залежність між компонентами арифметичних дій.
-
1) Виконайте ділення:
а) -124 : 31; б) -33,77 : (-11); в) 53,4 : (-15);
г) 1,242 :
(-0,27); д)
-:
;
є)
-1
: 4
.
2) Виконайте дії:
а) 3,2 · (-6) - 7,8 : (8,8 - 10,1); б) (-31,7 : 63,4 – 23,4: (-1,17)) · (-2,4);
в) (-1,2 + 4,32 : (-1,8)) : (-0,001) · (-0,3).
3) Знайдіть значення виразу:
а);
б)
;
в)
;
г)
;
д)
;
-
1) Усно розв'яжіть рівняння:
а)
5,2
:
х
=
5,2;
x
·
=
-1;
х
:
5,72
=
0;
б)
-4
:
х
=
4
;
х
:
=
-1;
х
:
=
0;
в)
-4х
=
-8,8;
-6y
= -36; -6х
=
1;
г)
-3,7
:
(-х)
=
-1;
-х
:
4
=
0;
-х
:
(-8,7)
= 1.
-
Розв'яжіть рівняння: а)
х = -
; б) -
х = -
; в) -2
х =
.
-
Знайдіть корінь рівняння:
a)
y
-
y
-
y
=
;
б)
0,4z
-
z
=
4,4;
в) 4(0,2х
-
7)
-5·(0,3х
+
6) =
5; г)
22,4·-
35,1
=
-45,9.
Додаткова вправа
Перше число на 2,9 більше за друге. Якщо перше число збільшити у 1,7 раза, а друге — у 1,9 раза, то різниця цих нових значень дорівнює 11,59. Знайдіть дані числа (складіть рівняння за умовою задачі та розв'яжіть його).
IV. Підсумки уроку
Тестові завдання
-
В якому з наведених випадків ділення виконано неправильно?
1) -75 : 5 = 15; 2) -169 : (-13) = -13; 3) 210 : (-10) = -21; 4) 0 : (-47) = 0.
-
Знайдіть суму: (-8 + 24) : (-1 - 3) + 4.
1) 8; 2) 0; 3) -8; 4) -4.
-
Який з поданих виразів дорівнює -4, якщо k = -2? 1) (-k – 15k) : 4; 2) (3k – 9k) : (-3); 3) (10 – k) : (-6); 4) (6k - 12) : 3.
-
Яке з поданих чисел дорівнює частці коренів рівнянь 2х – 5 – 6х = 11 та -5х + 11х + 7 = 13?
1)
;
2)
-4;
3)
-
; 4)
4.
-
Обчисліть модуль виразу (-b - 48) : (-16) + b, якщо b = -16. 1) -14; 2) 12; 3) 14; 4) 20.
V. Домашнє завдання
-
До частки чисел - 7,5 і - 3 додайте добуток чисел - 0,3 і 30.
-
До добутку чисел - 1,8 і 2 додайте частку чисел 24 і - 1,2.
-
Розв'яжіть рівняння:
а) х - 2,3 = -4,2; б) 2х + 3,6 = 5; в) 20 - (5 - 4х) = 3; г) 14 - (-5 + 2х) = -3.
-
Розв'яжіть рівняння: а) 3х - (х + 17) = 21; б) 10 - 2(7 - х) = 8.
-
Обчисліть: -2
+ (9,7 - 1,6) : (-0,9).
-
Спростіть вираз:
а) 2(4a - 5) - (2 - 3а); б) -3(5 - 7х) + 4(х - 7); в) 1,5(2 - 0,2а) + 3(-а + 1);
г)
-2(-1
–
2a
+
7b)
-
(4a
–
8b
+
1);
д) -(0,5х
-
1,1)
-
х;
є) (-0,25х + 0,3y) - 3(0,7х - 0,3у).