Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

Урок 28 ІУ Тема 3. 10 клас

.doc
Скачиваний:
6
Добавлен:
20.05.2015
Размер:
40.96 Кб
Скачать

Урок № 28.

Дата:

Тема: «Українська держава П.Скоропадського.»

Тип уроку: комбінований

Мета: визначити основні положення Брест-Литовського мирного договору, причинити падіння Центральної Ради, схарактеризувати внутрішню та зовнішню політику П.Скоропадського та причини падіння гетьманського режиму в Україні; вдосконалити навички роботи з джерелами інформації, вміння з’ясовувати причинно-наслідкові зв’язки, робити висновки та узагальнення; сприяти національно-патріотичному вихованню учнів.

Обладнання: підручник

Місце: клас

Час: 45 хвилин

Хід уроку:

І. Вступна частина (15 хв.) – перелік особового складу; оформлення журналу; Перевірка знань та умінь з попередньої теми:

  • Як ви вважаєте, бій під Крутами – патріотизм чи трагедія?

  • Коли було проголошено Четвертий Універсал?

  • Порівняйте чотири Універсали Центральної Ради та зробіть відповідні висновки.

ІІ. Основна частина (25 хв.) – пояснення нового матеріалу;

План:

  1. Гетьманський переворот.

  2. Внутрішня та зовнішня політика Української держави.

  1. Гетьманський переворот.

29 квітня 1918 р. – відбувся Всеукраїнський з’їзд хліборобів – землевласників, на якому П.Скоропадського булло проголошено гетьманом України.

У ніч із 29 на 30 квітня 1918 р – здійснення державного перевороту; прихильники гетьмана захопили приміщення генеральних секретарів у військових та внутрішніх справах, а також Державний банк.

30 квітня 1918 р. – П.Скоропадський проголосив себе гетьманом усієї України.

  1. Внутрішня та зовнішня політика Української держави.

Політико-адміністративний устрій

  • Зміна державного устрою: перетворення УНР на Українську державу монархічного типу на чолі із гетьманом;

  • Структура влади: гетьман, Рада Міністрів, губернські та повітові старости, волосні старшини, у великих містах – градоначальники (усі посади призначалися, а не обиралися.

Економічний розвиток

  • Відновлення права приватної власності, у тому числі й на землю;

  • Повернення націоналізованих підприємств, землі й майна попереднім власникам (у перспективі – обмеження розмірів земельних ділянок 25 гектарами й наділення землею малоземельних хліборобів);

  • Обмеження свобод для робітників: скасування 8-годинного робочого дня, заборона страйків тощо;

  • Вдосконалення грошової системи (запровадження гривні, відкриття українських банків(;

  • Розвиток зовнішнього ринку за рахунок збуту товарів до Німеччини та Австро-Угорщини;

Національно-культурний розвиток

  • Визнання української мови державною;

  • Українізація освіти: відкрито український університет іу Кам’янці –Подільському; заснування української кафедри в університетах Харкова, Києва, Одеси; відкриття понад 150 гімназій та великої мережі шкіл;

  • Створення української Академії наук на чолі з В.Вернадським (27 листопада 1918 р.);

  • Заснування Національного архіву, державної бібліотеки, Українського історичного музею, Національної галереї мистецтв, Українського театру драми та опери тощо;

  • Утворення української автокефальної церкви на чолі з митрополитом В.Липківським;

Військова справа

  • Початок створення регулярної української армії (кілька дивізії загальною кількістю 65 тис. воїнів);

  • Спроба відновлення українського козацтва.

ІІІ. Заключна частина (5 хв.) – запитання на закріплення нового матеріалу:

  • Коли відбувся гетьманський переворот?

  • Якою стала форма правління при гетьмані П.Скоропадськом?

  • Що було зроблено гетьманом в національно-культурній сфері?

Д/з: опрацювати & 19 підручника.