
- •Электр машиналар
- •Электрические машины
- •1 Трансформаторлар
- •1.1 1 Тапсырма
- •1.2 2 Тапсырма
- •1.3 1 Және 2 тапсырмаға берлген сұрақтар
- •1.4 1 Және 2 тапсырмаға арналған типтік есептер
- •1 Сурет –Трансформатордың орамалардың қосулу сұлбасы
- •2 Сурет-Бір фазаның т – тәріздес орын басарлық сұлбасы
- •3 Сурет –Трансфоматордың векторлық диаграммасын
- •2 Асинхронныды машиналар
- •2.1 3Тапсырма
- •2.1 3 Тапсырма шығаруға арналған әдістемелі нұсқаулар
- •4 Сурет -Үш фазалық ток жұйесіне қосылған асинхронды қозғалтқыштың статор ораушының ax, by, cz 1200 ығысқан магнит өрісінің жыйынтық индукциясының векторларының бағыты
- •2.3 4 Тапсырма
- •2.4 4 Тапсырманың 5 пунктіне сұрақтар
- •2.6 4 Тапсырмаға арналған типтік есептер
- •6 Сурет -Әмбебап қисықтар
- •7 Сурет -Жаратынды механикалық сипаттама
- •2.6 5 Тапсырма
- •2.7 5 Тапсырмаға арналған типтік есептер
- •8 Сурет –Асинхронды қозғалтқыштың г-тәрізді орын басу сұлбасы
- •3 Тұрақты ток машиналары
- •3.1 6 Тапсырма
- •3.1 6 Тапсырманың 6 пунктіндегі және
- •7 Тапсырманың 8 пунктеріне арналған сұрақтар
- •3.3 6 Тапсырмаға арналған типтік есептер
- •3.4 7 Тапсырма
- •3.5 7 Тапсырмаға арналған типтік есептер
- •4. Синхронды машинлар
- •4.1 Тапсырма 8
- •4.2 8 Тапсырманың 5 пунктіне арналған сұрақтар
- •4.3 8 Тапсырмаға арналған типтік есептер
- •12 Сурет –Синхронды қозғалтқыштың векторлы диаграммасы
- •А.Ә.Сәрсенова электр машиналар
3.3 6 Тапсырмаға арналған типтік есептер
1 Мысал.U=220В кернеулі желіге қосылған, қатарлас қоздыру тұрақты ток қозғалтқышы тың келесі техникалық мәлметтері берілген:Рном= 12 кВт;nном= 685 мин–1;I ном= 64 А;Iв.ном= 1,75 А;Rя= 0,281 Ом.Якорь тізбегінде және қоздырғы орамасында реостатар қосылған.
Қажетті: 1) магнит өрісін Ф = 0,78Фном мәніне дейін азайту үшінқоздырғы тізбегіндегі реттелу реостаттың Rр кедергісін есептеңдер; 2) Ф = 0,78Фном және Rn = 0 тең боғанда жасанды және жаратымды механикалық сипаттамаларын салыңдар. Якорь реакциясынмен елемендер.
Шешімі:
1. Қоздырғы ораманың кедергісі:
Rқ=Uном / Iв.ном=220/1,75=125,7 Ом.
Реттелу реостаттың кедергісін табу үшін алдыменала қоздырғы ораманың тоғын іздейміз, төмендеген магнит өрісінде Ф = 0,78 Фном. Осы мақсатпен тұрақты ток қозғалтқыштардың магниттеу қисығымен пайдаланады (13 кесте).
13 Кесте – Тұрақты ток қозғалтқыштарынын магниттеу қисығы
Iв / Iв.ном |
0 |
0,1 |
0,2 |
0,3 |
0,4 |
0,5 |
0,6 |
0,7 |
0,8 |
0,9 |
1,0 |
1,1 |
1,2 |
Ф / Фном |
0 |
0,2 |
0,4 |
0,55 |
0,67 |
0,75 |
0,81 |
0,87 |
0,92 |
0,94 |
1,0 |
1,04 |
1,08 |
Интерполяция бойыншаФ/ Фном=0,78болғанда ток қатынасы Iв /Iв.ном= 0,55 тең болады.
сонда
Iв= 0,55Iв.ном= 0,551,75 = 0,962 А
Қоздыру тізбегінің ортақ кедергісі
R в+Rр=U ном /Iв= 220/0,962 = 228,3 Ом.
Қоздыру тізбегіндегі реттеу реостатының кедергісі
Rр= (U ном /Iв) –R в= 228,3 – 125,7 = 102, 6 Ом.
2. Қоздырғыштың номиналды режім жұмысы үшін келесі мәндерді анықтаймыз
Якорь тізбегіндегі ток
Iя.ном=Iном–I в.ном= 64 – 1,75 = 62,25 А;
Якорьдың ЭҚК
Ея.ном=Uном–R яIя.ном= 220 – 0,28162,25 = 202,5 В ;
моменті
Мном= 9550(Р ном/n ном) = 9550(12/685) = 167,3 Нм.
Қатарлас қоздыру қозғалтқыштың механикалық сипаттамасы сызықты тәуелдіктер боп келеп, екі нүкте бойынша салынады.
Жаратынды сипаттаманың екі нүктенің координаттарын есептейміз.
1) бос жүріс режімінді М=0, айналым жиілігі
n0=Uном/ (СеФном) = (Uном / Ея. ном)n ном= (220/202,5)685 = 744 мин–1;
2) номиналды жүктемеде
М = М ном,n = nном.
Жаратынды сипаттама 9а суретте тұтас сызығымен салынған.
Жасанды механикалық сипаттаманы салу үшін екі нүктесін есептейміз:
1) бос жүріс режімінді М=0, магнит өрісі Ф= 0,78Фном босағандағы якорь айналым жиілігі
n0=Uном/(СеФ) =Uном/(0,78СеФном) =n0/0,78 = 744/0,78 =955 мин–1;
2) номиналды жүктемедеМ = Мном
n = Ея / (0,78 Се Ф ном) = ( Uном – R я Iя.)/(0,78 Ея.ном) nном =
= (220 – 0,28180) / (0,78202,5)685 = 856 мин–1,
мұнда
Iя= Мном/ (0,78СмФном) =Iя.ном/ 0,78 = 62,25 / 0,78 = 80 А.
Жасанды сипаттама 9а суретте штрих сызығымен салынған.
2 Мысал.1 мысалда келтірілген қозғалтқыш үшін:
1) якорь тізбегіндегі реостатсыз іске қосылған токты және іске қосу тоғының мәні In = 2,1Iя.ном шектелу үшін іске қосу реостаттың Rn кедергісін есептеңдер;
2) Ф = Фном және іске қосу реостатының Rn жасанды механикалық сипаттамасын салыңдар.
Шешімі:
1. Іске қосқан кезде якорьдың ЭҚК Ея= 0 ,ал іске қосу тоғы
In=Uном/R я= 220 / 0,281 = 783 А.
Іске қосу реостаттың кедергісі келесі теңдіктен анықталады
In=КI Iя. ном=U ном/R я+R n).
бұдан
R n=Uном/ (КI Iя. ном)–R я=220 / (2,162,25)– 0,281 = 1,4 Ом.
2. Жасанды механикалық сипаттаманы екі нүкте бойынша саламыз:
1) бос жүріс режімінді М=0, айналым жиілігі
n0=Uном/ (СеФном) = 744 мин–1
(1мысалға қара)
2) номиналды жүктемедеМ = М ном, айналым жиілігі
n=Ея/ (СеФном) =nномUном–( R я+R n)Iя. ном/Ея .ном=
= 685 220 – (0,281 + 1,4)62,25/ 202,5 = 390 мин–1.
Сипаттама 9 суретте штрихпуктир сызығымен салынған.