Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:

Семинар 5

.docx
Скачиваний:
23
Добавлен:
19.04.2015
Размер:
20.22 Кб
Скачать

Мельников Е.

Семінарське заняття №5 (2 год.)

Тема: Українське державотворення під час національно-демократичної революції: етапи й особливості

Аудиторія: 209

Мета: розглянути дуже важливий етап української історії; дати оцінку подіям та створенню урядів УНР, держави Скоропадського, ЗУНР; проаналізувати Універсали та інщі документи цього періоду.

Завдання:

1) Розглянути хід подій, що розвертались на теренах України в той час.

2) Охарактеризувати основні тенденції внутрішньої та зовнішньої політики урядів УНР, держави Скоропадського, ЗУНР.

3) Визначити здобутки та прорахунки урядів УНР, держави Скоропадського, ЗУНР.

План

1. Утворення Центральної Ради та підготовчий період ІІ діяльності:

а) склад; статус; національні програми,

б) скликання Всеукраїнського Національного Конгресу,

в) І та ІІ Універсали,

г) відносини з Тимчасовим урядом.

2. УНР в період Центральної Ради:

а) спроби більшовицького перевороту в Україні після Жовтневого перевороту в Росії та проголошення УНР,

б) Всеукраїнський з’їзд рад та Перша війна Радянської Росії проти УНР,

в) переговори в Брест-Литовському і проголошення УНР самостійною державою,

г) повернення Центральної Ради до Києва та її занепад.

3. Українська держава П. Скоропадського:

а) переворот 29 квітня 1918 року,

б) особливості внутрішньої та зовнішньої політики гетьманського уряду,

в) боротьба гетьманського режиму.

4) УНР за часів Директорії:

а) утворення Директорії та ії склад,

б) відновлення УНР і особливості внутрішньополітичного і зовнішньополітичного курсу Директорії,

в) Друга війна Радянської Росії проти УНР. Війна УНР з білогвардійцями.

5) ЗУНР:

а) повстання у Львові та проголошення ЗУНР,

б) польська-українська війна,

в) прорахунки і здобутки уряду ЗУНР.

Хід заняття

І. Підготовчий етап

1. Організаційний момент

2. Вступ до теми

Проголошення Української держави поставило багато проблем в державотворенні, поліпшенні соціально-економічного становища народу, в проведенні виваженої зовнішньополітичної діяльності. У вирішенні цих проблем урядам УНР, Скоропадського, Директорії та ЗУНР прийшлося йти непроторенними шляхами, в складних умовах реформування суспільства, економіки, центральних і місцевих органів влади, вибору форми державного устрою в умовах постійної військової загрози. При цьому було допущено і немало помилок, що привели до погіршення життя народу, його зневіри і незадоволення. Всі ці та інші проблеми ми розглянемо у ході нашого семінарського заняття.

П. Основний етап

Обговорення проблемних питань за планом семінарського заняття.

1. Утворення Центральної Ради та підготовчий період ІІ діяльності.

Питання.

1) Коли відбулося скликання Всеукраїнського Національного Конгресу?

2) Що давали Універсали УНР?

3) Охарактеризуйте ставлення Тимчасового уряду до УНР.

Узагальнення. Українська держава, що існувала в 1917–1920 роках на території Центральної, Східної та Південної України зі столицею в Києві, постала на місці південно-західних губерній Російської імперії, заселених українцями. До квітня 1918 року очолювалася Центральною Радою на чолі з Михайлом Грушевським; після грудня 1918 року — Директорією.

2. УНР в період Центральної Ради.

Питання.

1) Поясніть причини війни УНР з більшовиками.

2) Коли був з’їзд у Брест-Литовському?

3) Чим був викликаний занепад УНР?

Узагальнення. Після проголошення незалежності та війни з більшовиками УНР була виснажена та не могла вже тримати міцно владу. Тому це призвело до приходу нової сили.

3. Українська держава П. Скоропадського.

Питання.

1) Чому П. Скоропадський зміг взяти владу?

2) Які були відносини з німцями, білогвардійцями та більшовиками?

3) Які були досягнення у культурній сфері?

Узагальнення. Гетьман П. Скоропадський мав на меті збудувати велику українську державу. Він створив армію. та багато сприяв розвитку культури та науки, але не зміг протистояти Директорії.

4. УНР за часів Директорії.

Питання.

1) Які були стосунки з більшовиками?

2) Які були здобутки у культурній сфері?

3) Які були хиби у політиці на Ваш розсуд?

Узагальнення. Українська влада вела війну на два фронти. Така політика тільки виснажувала і так не чисельні сили. Це призвело до поразки.

5. ЗУНР.

Питання.

1) Які були умови при утворенні ЗУНР?

2) Які були відносини з іншими країнами?

3) Охарактеризуйте основні прорахунки в війні з Польщею та хиби в політиці.

Узагальнення. Директорія УНР - найвищий орган державної влади відродженої Української Народної Республіки, який діяв з 14 листопада 1918 року до 10 листопада 1920 року. Директорія УНР прийшла на зміну гетьманату, який було повалено 14 грудня 1918 року. У початковий етап існування Директорії у виробленні її політичного курсу активну роль відіграв Володимир Винниченко.

Висновки

Українська революція 1917–1921 років - черга подій, пов'язаних з національно-визвольною боротьбою українського народу у 1917–1921 роках. Поштовхом до початку Української революції стала Лютнева революція в Російській імперії. У період 1917–1921 років Україна пережила різні форми національної державності (УНР, Українська держава, ЗУНР), але державну незалежність втримати не змогла. Отже, Українська національно-демократична революція зазнала поразки. Ця поразка була наслідком несконсолідованості політичної еліти, незавершеності процесу формування нації, розбіжностей між національними та соціальними завданнями визвольного руху, його обумовленості зовнішніми політичними й насамперед військовими факторами. Однак, не досягши своєї мети, Українська революція започаткувала процес формування модерної політичної нації, відродила традицію державності.

III. Заключний етап

Підведення підсумків заняття. Оголошення балів студентам.

Література

1. Король В.Ю. Історія України: Документи, Матеріали: Посібник / В. Король .- К. : Академія, 2002 -448 с.

2. Україна в ХХ столітті (1900-2000) : Зб. Документів и Матеріалів / Упоряд. : А.Г. Слюсаренко та ін. – К. Вища шк., 2000 – 351 с.

3. Хрестоматія з історії України / Упоряд. : С.В. Кульчицький, О.І. Ганжа.-К. : Освіта, 1998 – 196 с.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]