
ман для 1ПМ-11 / 2 курс 2011 / практика / Дослідження функції / практика № 15
.docМіністерство освіти і науки, молоді та спорту України
Горлівський технікум Донецького національного університету
ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ № 15
з теми: «Повне дослідження функції. Побудова графіка.»
Модуль КЗН-02. ПР.О.03.06 Дослідження функції
Дисципліна: «Математичний аналіз»
Розглянуто та схвалено Розробив викладач
на засіданні циклової Велікодна О. В.
комісії інформаційних технологій
та прикладної математики.
протокол № 1 від 30.08.2011 р.
Голова циклової
комісії ІТ та ПМ І. П. Сошина
ПЛАН ЗАНЯТТЯ
Дата: курс: ІІ
Викладач: Велікодна Ольга Володимирівна.
Тема: Повне дослідження функції. Побудова графіка функції.
Мета:
-
Дидактична: вдосконалювати вміння досліджувати функцію на екстремум, знаходити проміжки монотонності, досліджувати на опуклість, знаходити асимптоти графіка функції та будувати її графік.
-
Виховна: підвищити рівень засвоєння навчального матеріалу, розвивати наукове мислення, усне мовлення студентів.
-
Методична: вдосконалювати методику проведення практичних занять з використанням технології проблемного та проектного навчання.
Тип: практичне заняття № 15
Вид: практичне заняття – дослідження.
Методи та форми проведення заняття: практичні, дедуктивні, проблемно – пошукові, фронтальна, групова робота.
Наочні посібники: -
Роздавальний матеріал: тестові завдання до актуалізації знань, картки - завдання до самостійного виконання студентами.
Обчислювальні засоби: -
Література:
-
Кудрявцев Л.Д. Курс математического анализа: Учебник. Для студентов университетов и вузов. В 3 т. - М.: Высшая школа,1998.
-
Кудрявцев Л.Д. Сборник задач по математическому анализу: Учебник для вузов. В 3 т. - М.: Наука. Гл. ред. физ. - мат. лит.,1989.
-
Берман Г.Н. Сборник задач по курсу математического анализа: Учеб. пособие для вузов. - М.: Наука. Гл. ред. физ. - мат. лит.,1975.
-
Марон А. И. Дифференциальное и интегральное исчисление в примерах и задачах. – М.: Наука, 1973.
ХІД ЗАНЯТТЯ.
-
Організаційна частина:
-
відсутні;
-
підготовка до заняття;
-
перевірка д/з.
-
Мотивація навчальної діяльності студентів:
-
Актуалізація опорних знань:
-
Контроль за підготовкою студентів до практичного заняття:
-
Інструктаж щодо виконання практичної роботи.
-
Видача завдань для виконання роботи.
-
Виконання студентами практичної роботи.
-
Оформлення індивідуальних звітів виконаної роботи, захист практичної роботи.
-
Підведення підсумків. Оцінювання.
-
Домашнє завдання:
Конспект практичного заняття № 15.
Тема: «Повне дослідження функції. Побудова графіка.»
Інструктаж до виконання практичного завдання.
Методичні вказівки.
Загальне вивчення функції проводимо за таким планом:
-
Визначити область визначення функції.
-
Визначити відповідну область значень даної функції.
-
Перевірити функцію на парність чи непарність.
-
Перевірити функцію на періодичність.
-
Знайти точки перетину графіку функції з осями координат;
-
Перевірити функцію на неперервність, визначити тип точок розриву, якщо такі є. Перевірити поведінку функції на кінцях області визначення (знайти відповідні границі).
-
Дослідити функцію на монотонність, знайти екстремуми.
-
Дослідити функцію на випуклість, точки перегину.
-
За всіма отриманими даними викреслити графік функції в системі координат.
Приклад виконання практичного завдання.
Провести
повне дослідження функції
та побудувати її графік.
Розв’язок:
-
Область визначення функції D(у) =
.
-
Функція не є парною, не є непарною, тобто функція загального виду.
-
Точок перетину з віссю ОУ немає, з віссю ОХ точка перетину:
.
-
Точка розриву х = 0, причому
, тому х = 0 – точка розриву ІІ роду.
-
Так як
, то х = 0 (вісь ОУ) є вертикальною асимптотою. Нахилені асимптоти: у = kх + b
,
. Тому, рівняння нахиленої асимптоти є у = х.
-
Екстремуми та інтервали монотонності функції:
, у′ = 0 при х = 2, та не існує при х = 0, яка є точкою розриву функції. Точки х = 0 та х = 2 розривають числову пряму на проміжки (-∞, 0), (0, 2), (2, +∞). y′ > 0 в проміжках (-∞, 0) та (2, +∞), y′ < 0 в проміжку (0, 2). Тобто, функція у(х) зростає на проміжках (-∞, 0) та (2, +∞), спадає на проміжку (0, 2). Окрім того, точка х = 2 є точкою мінімуму, у(2) = 3.
-
Інтервали випуклості, вгнутості, точки перегину:
. y′′ > 0 на всій області визначення функції у і, тому, графік функції вгнутий.
-
Користуючись отриманими даними, будуємо графік функції.
Виконати практичне завдання.
Провести повне дослідження функції та побудувати її графік.