
- •Гарна книга — абетка для душі
- •Як ефективно читати книгу (орієнтовна)
- •V. Мовний аналіз тексту.
- •VI. Повторне читання тексту.
- •VII. Усний переказ тексту.
- •VIII. Домашнє завдання (на вибір).
- •Порада Григорія Сковороди
- •V. Мовний аналіз тексту.
- •VI. Повторне читання тексту.
- •VII. Підготовка чорнового варіанту переказу.
- •VIII. Редагування роботи і переписування її начисто.
- •IX. Перевірка й аналіз робіт.
- •X. Доопрацювання переказів.
- •XI. Домашнє завдання (на вибір)
- •V. Виконання власне роботи учнями.
- •Vі. Рефлексія діяльності.
- •VII. Домашнє завдання
- •IV. Самостійне складання учнями плану.
- •V. Рефлексія
- •VI. Домашнє завдання (на вибір)
- •V. Самостійна перевірка написаного.
- •VI. Домашнє завдання (на вибір)
IV. Самостійне складання учнями плану.
V. Повторне читання тексту.
VI. Написання переказу в чорновому варіанті.
Творче завдання: завершіть текст роздумами про стан сучасної української сім’ї, роль у житті української родини чоловіка-батька та про необхідність дотримуватись національних сімейних традицій.
VII. Переписування робіт начисто.
Самостійна робота з пам’яткою «Редагуємо текст»
VIII. Самостійна перевірка написаного.
IX. Домашнє завдання (на вибір).
Доберіть прислів’я, афоризми, цитати, фразеологізми про роль чоловіка-батька в українській сім’ї.
Відшукайте у Кобзарі тексти подібної проблематики. Порівняйте їх. Зверніть увагу на дату їх написання.
Напишіть есе «Аура божественного затишку родинної злагоди».
Урок №23
УРОК РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ №9. СКЛАДАННЯ ДІАЛОГІВ-ОБГОВОРЕННЯ САМОСТІЙНО ОБРАНОЇ ТЕМИ
Мета: а) удосконалювати вміння вести діалог-обговорення певної теми, підвищувати культуру мовлення; б) розвивати мовленнєво-комунікативні вміння, риторичні здібності, критичне мислення; в) виховувати толерантність, дипломатичність, ввічливість.
Обладнання: роздавальні матеріали, картки з афоризмами, шаблон радіальної діаграми, тлумачний словник.
Тип уроку: урок розвитку комунікативних умінь і навичок
Внутрішньопредметні зв’язки: культура мовлення, стилістика.
Міжпредметні зв’язки: література, етика, психологія.
ХІД УРОКУ
І. Організаційно-мотиваційний етап
Прочитайте вислови. Чи погоджуєтесь ви з висловленими в них думками?
Спілкуючись, люди створюють один одного (Д.Ліхачов)
У дискусії народжується істина
Що таке дискусія? За тлумачним словником це широке публічне обговорення якого-небудь спірного питання. Обговорювати означає обмінюватися поглядами, міркуваннями, враженнями з ким-небудь, детально аналізуючи, розглядаючи щось; висловлюватися по черзі про що-небудь, даючи певну оцінку, оцінювати.
Про що піде мова на уроці? З’ясуйте завдання уроку («Синтез думок»).
ІІ. Виконавчо-діяльнісний етап
1. Подумайте, які проблеми вас хвилюють? На які питання хотіли би дістати відповіді (методом «Карусель» збирається інформація для подальшої роботи).
Що значить бути щасливим? Як ви це розумієте? (актуалізація особистого досвіду методом «Гронування»).
Прочитайте вислови. Яка позиція в них відстоюється? Чи погоджуєтесь ви з такою точкою зору? Відповідь обґрунтуйте.
Щастя — це не станція, на яку ви прибуваєте, це манера мандрувати.
Нема щастя в комфорті, купується щастя стражданням.
Всякий свого щастя коваль
Прочитайте текст, спроектований на дошці (або представлений на роздавальному матеріалі). Чи згодні ви з тим розумінням щастя, про яке йдеться в тексті? Чи змінилася ваша думка після прочитання тексту.
Усі на світі шукають щастя, й існує один вірний спосіб знайти його. Для цього ви повинні навчитись керувати своїми думками. Щастя не залежить від зовнішніх умов. Воно залежить від умов внутрішнього порядку.
Ви щасливі або нещасливі не завдяки тому, що ви маєте, і не у зв’язку з тим, ким є, де знаходитесь або що робите; ваш стан визначається тим, що ви про це думаєте. Наприклад, дві особи можуть знаходитися в одному і тому ж місці й займатися одним і тим же; обидві можуть мати приблизну кількість грошей і однакове становище ─ і все ж одна може бути нещасливою, а інша щасливою. Чому? Через різницю в настрої. Я зустрічав не менше щасливих облич серед китайських кулі, що не покладаючи рук працювали в спекотливу погоду в Китаї за сім центів у день, ніж зустрічаю на Парк-авеню у Нью-Йорку.
За твердженням Шекспіра, ніщо не є гарним чи поганим, ─ усе залежить від того, як ми дивимося на речі.
Ейб Лінкольн одного разу відзначив, що «більшість людей щасливі настільки, наскільки вони вирішили бути щасливими» (За Дейлом Карнегі).
Об’єднайтесь у пари і обговоріть цю проблему. Побудуйте діалог на тему «Як бути щасливим». Намагайтеся у репліках висловити свій рецепт щастя.
ІІІ. Контрольно-корекційний етап
Узагальнення результатів проведення «Каруселі», виявлення актуальних тем для обговорення.
Виберіть з укладеного переліку одну з проблем, що вас хвилює. Обговоріть її з сусідом по парті. Висловіть у діалозі-обговоренні свої думки, використовуючи матеріали художньої літератури, преси, радіо, телебачення (метод «Акваріум»). Оцініть складені діалоги за алгоритмом (само- і взаємооцінювання).
Рефлексія
Чи досягли поставленої мети уроку?
Які знання і вміння, отримані на уроці, будуть корисними у щоденному житті?
ІV. Домашнє завдання (на вибір)
Запропонуйте цікаві й актуальні теми для обговорення з однолітками.
Побудуйте діалог за змістом художнього твору, який вивчаєте на уроках української чи зарубіжної літератури.
Побудуйте діалог за змістом художнього фільму, який ви дивилися.
Урок №29
УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ №10. УСНИЙ ТВІР У ПУБЛІЦИСТИЧНОМУ СТИЛІ НА МОРАЛЬНО-ЕТИЧНУ ТЕМУ (СТАТТЯ В ГАЗЕТУ)
Мета: а) удосконалювати вміння будувати усне висловлювання на морально-етичну тему; б) розвивати зв’язне мовлення, творчі здібності; в) виховувати моральні якості, чесноти.
Обладнання: роздавальні матеріали, пам’ятка «Робота над усним твором», шаблон радіальної схеми «Публіцистичний стиль мовлення», газети.
Тип уроку: урок розвитку мовленнєвих умінь і навичок (урок навчального твору)
Внутрішньопредметні зв’язки: культура мовлення, стилістика.
Міжпредметні зв’язки: література, філософія, етика.
ХІД УРОКУ
І. Вступна бесіда (тема, мета, особливості жанру).
1. Прочитайте і сформулюйте проблематику висловлювання.
Ще Аристотель сказав: “Природа дала нам у руки велику інтелектуальну й моральну силу, але ми часто використовуємо цю силу як зброю проти ближніх. Тому людина без моральних якостей виявляється істотою найбільш нечестивою і дикою ”
Через декілька століть цю ж думку продовжив Гегель таким чином: “Коли людина здійснює той чи інший моральний вчинок, то це ще не чеснота, доброчесна вона лише в тому випадку, коли цей спосіб поведінки стає постійною рисою характеру”
А як би ви продовжили цю думку у ХХІ столітті? Чи не втратила вона своєї актуальності? Свої думки з цього приводу будете втілювати в усному творі. Сформулюйте його тему і доберіть влучну назву.
2. Перш, ніж приступити до роботи над твором, попрацюйте з пам’яткою «Робота над усним твором» (індивідуальна робота)
Обирайте тему, що вас зацікавлює і хвилює, визначте обсяг матеріалу, який вона охоплює, щоб не відхилятися від теми.
Продумайте основну думку вашого твору і намагайтесь усе підпорядкувати її розкриттю, по можливості підберіть до твору влучний епіграф.
Складіть план і дотримуйтесь його.
Намагайтесь оригінально почати твір, щоб одразу зацікавити ним слухача. Звертайте увагу на те, щоб вступ був пов’язаний з темою.
Стежте за логічною послідовністю у викладі матеріалу в основній частині твору.
Тему розкривайте глибоко і всебічно, уникайте загальних фраз, наводьте конкретні факти для підтвердження своїх думок.
Правильно цитуйте, але не переобтяжуйте свою роботу великими цитатами.
Подумайте, який стиль відповідатиме темі твору, намагайтесь говорити правильною літературною мовою, грамотно, просто, своїми словами.
Пам’ятайте, що слухач мусить відчувати ваше ставлення до того, про ви говорите.
У висновках постарайтесь зробити самостійні узагальнення, пов’язані з сучасністю.
3. Отже, яким стилем мовлення доцільно скористатися для розкриття обговорюваної теми? Відповідь обґрунтуйте.
Назвіть ознаки публіцистичного стилю (мету, сферу використання, основні ознаки, жанри, актуальні теми, мовні особливості) і заповніть шаблон (групова робота).
Одним із жанрів публіцистичного стилю є стаття.
Стаття ─ науковий або публіцистичний твір невеликого розміру в збірнику, журналі, газеті.
Знайдіть у газеті статтю на морально-етичну тему. Свій вибір обґрунтуйте (методом «Прес) З’ясуйте структурно-змістові й мовні особливості статті (групова робота)
ІІ. Робота над усвідомленням теми та основної думки твору.
Дивні речі відбуваються на білому світі: з одного боку ми хвалимося досягненнями науки й техніки, а з іншого – вимушені говорити про вчинки аморальні й безсоромні, які не повинні мати місця в нашому житті.
Загальнолюдські цінності... Що до них належить? Чи потрібні вони сучасній людині? Цінності: вічні чи минущі?(Дискусія)
ІІІ. Колективне складання плану .
Орієнтовний план
І. Поведінка ─ дзеркало, в якому кожен показує своє обличчя.
ІІ. Душевна краса людини або Чесноти справжньої людини
1.Доброта ─ ознака моральної сили.
2. Душевна щедрість.
3. Душевна мудрість.
4. Альтруїзм.
ІІІ. Люди, будьте взаємно красивими!
ІV. Складання усного твору.
колективне («Сніговий ком»),
індивідуальне.