Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Ус уроки Павлик РЗМ .doc
Скачиваний:
233
Добавлен:
13.04.2015
Размер:
346.62 Кб
Скачать

V. Мовний аналіз тексту.

Словникова робота

  1. Тлумачення слів

Пола – край кожної з половини одягу (пальта, піджака), що розгортається спереду.

З-під поли ─ таємно щось робити.

Сувенір ─ подарунок на згадку; річ, пов’язана зі спогадами про когось, що-небудь.

Репродукція ─ фотографічне або поліграфічне відтворення зображень друкованого тексту, творів живопису, карт, фотознімків.

Куток ─ (розм.) місце проживання, житло; частина якої-небудь території, місцевості.

Покруч ─ (перен., зневажл.) нікчемна людина, що має негативні риси характеру й викликає відразу; виродок.

  1. Добір синонімів

Стрімко─шви́дко, стрімли́во, ско́ро, ху́тко, би́стро, пру́дко, шпа́рко, гі́нко, мерщі́й, стріло́ю, ви́хорем, ви́хорце́м, пори́вно

Задерев’янілонерухомо, непору́шно, незру́шно рідше, недвижи́мо рідше, недви́жно рідше, завме́рло підсил., засти́гло підсил., ме́ртво підсил.; закля́кло, закам'яні́ло [закамені́ло рідше], скам'яні́ло [скаменіло рідше], окам'яні́ло рідше, задерев'яні́ло, одерев'яні́ло, дерев'я́но, заціпеніло, закостені́ло, помертві́ло; задубі́ло.

Верескнув ─ закрича́в, скрича́в, прокрича́в, кри́кнув, крикону́в підсил. зарепетува́в, прорепетува́в, загорла́в, загорла́нив, залементува́в, ви́снув [ви́скнув], завища́в, вере́сну́в[вере́скну́в, завереща́в, скри́кнув.

Ладні ─ зго́дні, гото́ві.

З натугою ─ напру́жено, з напру́гою, напру́женістю, зуси́ллям, силкува́нням рідше, нату́гою підсил., поту́гою підсил., надривом.

Виструнчились ─ ви́тягнуллися, ви́тяглися, ви́прямилися, підтягли́ся, підтягнулися.

Насмішкувато ─ глузли́во, посмі́шкувато розм., смішкува́то розм.; іроні́чно; глумли́во, знуща́льно; єхи́дно, саркастично.

  1. Робота над засобами художньої виразності

Крилом голубки виглядало з-під хустинки срібне пасмо.

Лице акуратне, дрібненьке, схоже на квіточку.

Затишно буркотіло радіо

Пишалась дешева, темно-синього скла ваза

Похолоділим голосом

Вперся поглядом

VI. Повторне читання тексту.

Слухання тексту і зіставлення його з планом, записаним на дошці; спостереження за мовою тексту.

VII. Усний переказ тексту.

Творче завдання (можливі варіанти):

  1. Висловіть власне ставлення до описаних подій. Доповніть текст своїми міркуваннями.

  2. Що могло статися далі? Який кінець може бути в цієї історії? Продовжте текст, по можливості зберігаючи авторський стиль викладу подій.

  3. Якими ви уявляєте братів? Доповніть текст описом зовнішності хлопців.

Чи стосується епіграф уроку головних персонажів твору? Чому ви так вважаєте?

VIII. Домашнє завдання (на вибір).

  1. За словником з’ясуйте значення слів «реліквія», «меркантильність», «духовність».

  2. Напишіть есе «Хто не шанує своє минуле, той не годен свого майбутнього».

  3. Доберіть з художньої літератури тексти подібної проблематики (про бездуховність, черствість, меркантильність, моральну порожнечу). Порівняйте їх.

Урок №8

УРОК РОЗВИТКУ МОВЛЕННЄВИХ УМІНЬ №4. ПИСЬМОВИЙ ДОКЛАДНИЙ ПЕРЕКАЗ ТЕКСТУ ХУДОЖНЬОГО СТИЛЮ З ТВОРЧИМ ЗАВДАННЯМ

Мета: а) удосконалювати вміння детально відтворювати писемне висловлювання, поєднувати різні типи мовлення (розповідь, опис, роздум), передавати стильові особливості художнього тексту; б) розвивати зв’язне мовлення, збагачувати словниковий запас, граматичний лад мовлення; в) виховувати культуру думки, духовність.

Обладнання: портрет Г.С.Сковороди, збірки його творів, словники (тлумачний, синонімів, електронний), пам’ятка «Редагуємо текст».

Тип уроку: урок розвитку мовленнєвих умінь і навичок (урок навчального переказу).

Внутрішньопредметні зв’язки: культура мовлення, стилістика, лінгвістика тексту, лексикологія.

Міжпредметні зв’язки: українська література, філософія.

ХІД УРОКУ

І. Вступна бесіда.

«Світ ловив мене, та не впіймав…» Кому належать ці слова? Що вам відомо з уроків української літератури про життя і творчість відомого філософа, педагога, поета, мандрівного вчителя Г. С. Сковороди? Яким ви його уявляєте?

А таким побачив Григорія Савича Сковороду сучасний поет Іван Малкович:

Блудний Сковорода

з паличкою в руці

Селами загляда,

Списує папірці.

За назвою тексту (Порада Григорія Сковороди) спрогнозуйте його зміст. Що міг порадити філософ?

ІІ. Читання тексту.