2 Планування техніко-економічних показників механічної дільниці
2.1 Визначення фонду заробітної плати виробничих робітників
2.1.1 Визначення основної заробітної плати верстатників
ЗП0 (в) = Ттруд х Сг , грн
ЗП0 (в) = 27657 х 7,94 = 219597 грн.
Визначення зарплати одного верстатника
ЗП0 (В) = ЗП0 (в)/ 12 х Рв ,грн
ЗП0 (В) =219597/12/18= 1017 грн.
2.1.2 Визначення додаткової заробітної плати верстатників, що складає 10% від ЗПо(в).
ЗПдод = ЗПо х 0,1,грн
ЗПдод =219597x 0,1 =21959,7 грн.
2.1.3 Визначення фонду заробітної плати з врахуванням преміальних доплат для верстатників
ФЗПВ = (ЗП0+ ЗПд) × 1,45,грн
ФЗПВ = (219597 +21959,7) х 1,45 = 350257 грн.
2.1.4 Визначення загальної місячної зарплати одного верстатника
ЗП0 (В) = ФЗПВ /12 х Рв , грн.
ЗП0 (В) = 350257/ 12 /18= 1621,6 грн.
2.2. Визначення фонду заробітної плати допоміжних робітників, ІТП, ОКП та МОП
2.2.1 Визначення фонду заробітної плати допоміжних робітників
ФЗП доп.р. = 12 х Рдод х ЗПо х КпР х 1,25,грн
де Рдоп; Рітп ; Рокп; Рмоп - розрахункова кількість персоналу;
ЗПо - середньомісячна заробітна плата даної категорії працівників;
Кпр - коефіцієнт преміювання із фонду матеріального стимулювання, складається з премії за положенням, яке розраховується в частинах річного фонду заробітної плати і складає для допоміжних робітників 0,2...0,3, для ІТП - 0,3...0,5, для МОП - 0,10...0,20; премія за підсумками за рік, що дорівнює 10-денному заробітку працівників за категоріями.
ФЗП доп.р. = 12×5 ×1017 × 1,3 × 1,25= 99158 грн.
2.2.2 Визначення фонду заробітної плати ІТП
ФЗПітп.р=12 ×Рітп × ЗПо × Кпр×1,4 , грн.
ФЗПітп.р =12 ×5200×1,5 × 1,4=131040 грн
2.2.3 Визначення фонду заробітної плати ОКП
ФЗПокп.р=12 х Рокп ×ЗПо х КПР х1,1
ФЗПокп.р =12 × 2200 × 1,3 × 1,1=37752 грн.
2.2.4 Визначення сумарної річної зарплати допоміжних робітників, ІТП, ОКП
ΣФЗПД.Р.ДОП,ІТП,ОКП,МОП = 99158 + 131040 + 37752= 267950 грн.,
Визначення загального фонду оплати праці на дільниці
ФОП = ФЗПверст +ΣФЗПд.р.ітп,моп,окп ,грн.
ФОП=350257+ 267950 = 618207 грн.
- Визначення середньої зарплати по дільниці
ЗПд=
ЗПд ==1776 грн.
Єдиний соціальний податок (38% від ФОП):
Вс.с = ФОП х 0,38 ; грн
Вс.с = 618207 х 0,38 =234919 грн
2.3. Розрахунок калькуляції собівартості деталі
Калькуляція собівартості деталі виконана в табличній формі (див.табл.2.1)
Таблиця 2.1.
Відомість калькуляції цехової собівартості
Стаття затрат |
Розрахунок |
Значення, грн | |
Завод |
Проект | ||
1 |
2 |
3 |
4 |
1.Сировина та матеріали 1.1 Ціна заготовки |
Ц3 = Ц х М3 Вм.(пр)=4,5×12,95=58,28 грн |
|
58,28 |
1.2 Зворотні відходи |
Ввідх = (М3 – Мд) х Цвідх Ввідх (ПР) =(12,95-9,2) х 2,0 = 7,5 грн |
|
7,5 |
1.3 Транспортні заготівельні витрати |
Ртр = В3 х Ктр Ртр (пр) = 58,28 х 0,1= 5,83 грн |
|
5,83 |
Разом |
Вм = Вз+Ртр-Ввідх Вм(пр)=58,28+7,5 -5,83 = 59,95 грн |
|
59,95 |
2. Основна заробітна плата |
ЗПО = Сгх Тшк/ 60 ЗПО(пр)=7,94 х 37,29/60=4,93 грн |
|
4,93 |
3. Додаткова заробітна плата (21%) КПЗдод = 10…21% |
ЗПД = ЗП0 х Кд ЗПД(пр)=4,93×0,1=0,49 грн
|
|
0,49 |
4. Відрахування на єдиний соціальний внесок |
Вс.с. = (ЗП0 + ЗП д) х Ксс. Вс.с.(пр) =(4,93+0,49)×0,38=2,06 грн |
|
2,06 |
5.Витрати на утримання та експлуатацію обладнання ВВЕОпр = (200%) |
Роб = ЗП0 х Коб Роб (пр) = 4,93 х 2 = 9,87 грн
|
|
9,87 |
6. Цехові витрати Кц.в.(зав.) = (50%)=0,5 |
Рц = ЗПо х Кц Рц(пр)= 4,93 х 0,4 =1,97 грн |
|
1,97 |
Разом «Цехова собівартість» |
Сцех = Вм+ЗПО+ЗПД+ Вс.с.+Роб +Рц Вц(пр) Сцех = 59,95+4,93+0,49+2,06+1,97 +9,87 =79,27 грн |
105,6
|
79,27
|
- Визначення собівартості випуску
Свип пр. = Сцех х Пвип. ,грн
Свип пр. = 79,27 х 10000=792700 грн.
2.4.Розрахунок додаткових капітальних вкладень
ΔК - (Кн.обл. + Кдем. + Кз.т.д. + Косн. + Ктехпр. + Кп.к.- Л) х Кін.в., тис.грн.
де Кн.обл. - капітальні вкладення на нове обладнання;
Кдем - капітальні вкладення на демонтаж старого і монтаж нового обладнання (0,05...0,1) від залишкової вартості обладнання;
Кз.т д. - капітальні вкладення на засоби транспортування деталей;
Косн - капітальні вкладення на оснастку;
Ктехпр. - капітальні вкладення на технологічний процес;
Кпк. - капітальні вкладення на програму керування;
Л - ліквідаційна вартість обладнання;
Кінв - інші непередбачені витрати (5...10% від ΔК).
Розрахунок додаткових капітальних вкладень на нове обладнання
Кн.обл.=, грн.
де Вбал - балансова вартість нового установленого обладнання
Кд - коефіцієнт демонтажу та монтажу старого обладнання = 0,05...0,1 від залишкової вартості обладнання [1].
Кн.обл =754,6 х 1,05 х 1,07= 847,8 тис. грн.
Розрахунок додаткових капітальних вкладень на демонтаж старого і монтаж нового обладнання
Кдем = ,грн
де Кзал - коефіцієнт залишкової вартості старого обладнання (60...70% від первісної вартості обладнання);
Кдем = 754,6 ×(0,1×0,6)=45,28 тис. грн.;
2.4.3 Розрахунок додаткових капітальних вкладень на транспортні засоби
3. Кз.т.д. = Втр.зас = 7,54 тис.грн.
2.4.4 Розрахунок додаткових капітальних вкладень на оснастку
Косн = Вб.обл. х 0,001
Косн =754,6 х 0,001 = 0,755 тис.грн.
2.4.4 Розрахунок додаткових капітальних вкладень на розробку технологічних процесів
Ктехн. =В техн.. х Соп = 0,0450 х 8 = 0,36 тис.грн.
Якщо зношене обладнання не списують і потім не здають в металобрухт, а продають іншому виробництву або організації, тоді ліквідаційна вартість обладнання буде дорівнювати залишковій вартості. Л = Кдем = 45,28 тис.грн.
ΔК = (847,8 + 45,28 + 7,54 + 0,755 + 0,36 – 45,28) х 1,07 = 916,41 тис.грн.
2.5. Техніко-економічні показники
В даній курсовій роботі розраховані техніко – економічні показники порівнюються з існуючими на заводі АТВТ»Первомайськдизельмаш» для подібної продукції.
Результати порівняння з базовими показниками занесено у відповідні графи таблиці 2.2.
Таблиця 2.2 Комплекс техніко-економічних показників
Назва |
Одиниця виміру |
Числові значення | |
проектні |
заводські | ||
Випуск виробів Річний об'єм випуску заданих виробів: за трудомісткістю за цеховою собівартістю |
тис. шт. Н-г тис.грн. |
10 27657 792,700 |
10 - - |
Труд і кадри
Загальна кількість працівників в тому числі: основних робітників допоміжних робітників ІТП ОКП МОП Середній тарифний розряд основних робочих Цехова собівартість деталі Трудомісткість виготовлення деталі Фонд заробітної плати на дільниці Середньорічна заробітна плата одного робітника
|
Чол. Чол. Чол. Чол. Чол. Чол. - грн хв. тис.грн грн |
29 18 5 4 1 1 3,33 79,27 37,29 618,207 1776 |
- - 105,6 |
Обладнання та виробнича площа Кількість обладнання Балансова вартість обладнання Балансова вартість ОВФ Підсумкова потужність обладнання Середня одинична потужність обладнання Середнє завантаження обладнання Виробнича площа дільниці Виробнича площа на одиницю обладнання |
шт. тис.грн. тис.грн. кВт кВт % м2 м2 |
9 754,6 942,24 130 14,4 81 187,2 20,8 |
- - - - - - - - |
Показники економічної ефективності Ріст продуктивності праці Зниження собівартості деталі Зниження трудомісткості на 1 деталь Додаткові капітальні вкладення Умовна річна економія |
% % % тис.грн. тис.грн. |
9 13,6 17,5 916,41 1171,24 |
- - - - - |
Термін окупності Економія верстатників Річний економічний ефект |
років чол тис.грн. |
0,78 4 1033,8 |
- - - |
2.6. Результативна частина економічного розділу
Розрахунок виконується на річний випуск деталей в кількості 8000 штук.
2.6.1. Визначення умовно-річної економії
Еу.р = (С1 – С2) х Ппр , тис.грн.
Еу.р = (105,6-79,28) х 44500 =1171,24 тис.грн.
2.6.2 Визначення розрахункового коефіцієнта ефективності капітальних вкладень
Кеф.р. =
Кеф.р.=
2.6.3 Визначення розрахункового терміну окупності проекту
Ток.р. =, років
Ток.р == 0,78 року
Визначення річного економічного ефекту
Ер = Еу.р. -Кн.еф.рх ΔК
Ер = 1171,24 - 0,15 х 916,41 = 1033,8 тис. грн.
Визначення НЧП (нормативно-чистої продукції)
НЧП = ФОПзагх Кс.стр х Кв + (Сп.вх Кпр); тис. грн;
НЧП = 618207 ×1,38×1,4 + (792,700× 0,2)= 1194,534 тис.грн;
де ФОП заг - загальний фонд зарплати працюючих;
Кс стр - середній коефіцієнт єдиного соціального внеску -1,38;
К в - коефіцієнт винагороди = 1,4;
Сп вип. - собівартість випуску продукції, тис. грн;
К п - коефіцієнт прибутку = 0,18...0,25;
Визначення продуктивності верстатника за трудомісткістю
Пвер=
Пвер= н.год.
2.6.7 Визначення питомої ваги матеріальних витрат в собівартості деталі
М =
М = = 75,6 %
2.6.8 Визначення продуктивності верстатника за НЧП
Пнчп.в = ,тис.грн.
Пнчп.в тис.грн.
2.6.9 Визначення економії верстатників
ΔРверст =верст. 36,01
ΔРверст= верст.
Прийнято ΔРверст =4 чол.
2.6.10 Визначення приросту продуктивності праці
Ппр =
Ппр =%
де Рверст.з- кількість верстатників на базовому заводі = 20 чол.
2.6.11 Визначення зниження цехової собівартості деталі
ΔСц=
ΔСц= =25 %
2.6.12 Визначення зниження трудомісткості
ΔТ=
ΔТ=%
ВИСНОВОК: Впровадження в виробництво проектних рішень економічно вигідно, розрахунковий коефіцієнт ефективності капітальних вкладень (1,28) більше нормативного (0,15), а розрахунковий термін окупності капітальних вкладень (0,78 року) менше нормативного (6,7 років).