
- •Фәтхуллова к.С., Юсупова ә.Ш., Денмөхәммәтова э.Н.
- •Introduction
- •Татар теле дәресләренә рәхим итегез!
- •Яңгырау һәм саңгырау тартык авазлар. Звонкие и глухие согласные звуки.
- •Voiced and voiceless consonants.
- •Ал да гөл – всё отлично- great, excellent
- •Кем, нәрсә - сорау алмашлыклары. Кто, что – вопросительные местоимения.
- •-Ныкы/ -неке –тартым кушымчалары - аффиксы принадлежности- are possessive endings.
- •Гали белән кәҗә
- •Сәгать ничә?
- •Ничә, ничәнче, нинди - сорау алмашлыклары - вопросительные местоимения- interrogative pronouns.
- •Кайда -где- where - сорау алмашлыгы - вопросительное местоимение-interrogative pronoun.
- •Диск 9 №2
- •Татар теле- татарча
- •Рус теле - русча
- •Инглиз теле- инглизчә
- •Кытай теле- кытайча
- •4. Эшнең объекты турында ничек әйтәбез? How to indicate an object of an action?
- •!Тыңларга –слушать-to listen
- •Алырга – брать-to take
- •Тәрәзәне ачыгыз (ябыгыз). Откройте (закройте) окно. Open (close) the window.
- •Тәрәзәне ач әле (ачыгыз әле).
- •6. Эшнең вакыты турында ничек әйтәбез? Как говорим о времени действия?
- •Кайчан -сорау алмашлыгы – вопросительное местоимение – interrogative pronoun
- •7. Эшнең, кешенең кайда булуы турында ничек әйтәбез? Как говорим о месте действия или местонахождении человека?
- •1. Транспортта бару турында ничек әйтәбез? Как говорим о поездке на транспорте?
- •Ничә сум?
- •3. Сүзнең эквивалентын ничек сорыйбыз? Как спрашиваем эквивалент слова?
- •5. Исемнәрне килешләрдә ничек кулланабыз? Как склоняем имена существительные? How to decline nouns?
- •Үзем турында
- •6. Дусларыбыз турында ничек сөйлибез? Как рассказываем о друзьях?
- •Ак калач
- •7. Үткән эш турында ничек әйтәбез? Как говорим о прошедшем действии?
- •1. Телләр өйрәнү турында ничек әйтәбез? Как говорим об изучении языков?
- •2. Татар теле дәресләре турында ничек сөйлибез? Как рассказываем об уроках татарского языка? How to speak about knowing languages?
- •Биш мәченең биш башына
- •Диск 5 №1
- •3. Кешенең милләте турында ничек сорыйбыз? Как спрашиваем о национальности человека? How to ask about a person’s nationality?
- •4. Мәгълүматның дөрес булуы турында ничек әйтәбез? Как говорим о правильности информации?
- •7. Юклык алмашлыкларын ничек кулланабыз? Как употребляем отрицательные местоимения?
- •Дус-тату яшибез. Укыйбыз да эшлибез.
- •1. Туганлык мөнәсәбәтләре турында ничек әйтәбез? Как говорим о родственных отношениях?
- •Безнең гаилә.
- •2. Туганнарыбызга ничек эндәшәбез? Как обращаемся к родственникам? How to address relatives?
- •3. Уку турында ничек әйтәбез? Как говорим об учёбе?
- •Кем булып?
- •5. Билгесез үткән эш турында ничек әйтәбез? Как говорим о прошедшем неопределённом действии?
- •Тыныч йокы!
- •Китап һәм балалар
- •Сәламәт тәндә - сәламәт акыл.
- •3. Гигиена таләпләре турында ничек әйтәбез? Как говорим о правилах гигиены?
- •1. Ял көннәрен үткәрү турында ничек сөйлибез? Как рассказываем о проведении выходного дня? How do we speak about holidays?
- •Иртән иртүк
- •Ничә сум?
- •Аш вакыты
- •5. Мөмкинлекне һәм мөмкин түгеллекне ничек белдерәбез? Как выражаем возможность и невозможность?
- •1) Ул нишли ала? Ул бара ала, килә ала, сөйли ала, тыңлый ала;
- •2) Ул нишли белә? Ул яза белә, әйтә белә,сөйли белә, тыңлый белә;
- •(Рисунки)
- •Ипи булса ...
- •Диск 6 № 20
- •Бала һәм күбәләк
- •И казан, дәртле казан.
- •2. Шәһәрнең мәйданы һәм халкы турында ничек әйтәбез? Как говорим о населении и площади города?
- •1 Миллионан артык кеше яши.
- •4. Шәһәрнең спорт корылмалары турында ничек әйтәбез? Как говорим о спортивных сооружениях города?
- •5. Шәһәрнең күңел ачу урыннары турында ничек сөйлибез? Как говорим о местах развлечения города?
- •I love you, tatarstan
- •Туган илнең улы мин
- •Диск 2 №1
- •Сүзлекчә. Словарик. Vocabulary
- •Фонетика.
- •Грамматика.
- •Исемнәрнең килеш белән төрләнүе.
- •Билгесезлек алмашлыкларының килеш белән төрләнүе.
- •Бу, шул алмашлыкларының килеш белән төрләнүе.
- •Хәзерге заман хикәя фигыльләрнең барлыкта зат-сан белән төрләнүе.
- •Билгеле үткән заман фигыльләрнең заман барлыкта зат-сан белән төрләнүе.
- •Билгесез үткән заман фигыльләрнең зат-сан белән төрләнүе.
- •Билгеле киләчәк заман фигыльләрнең зат-сан белән төрләнүе.
- •Билгесез киләчәк заман фигыльләрнең зат-сан белән төрләнүе.
- •Билгесез киләчәк заман хикәя фигыльләрнең юклыкта зат-сан белән төрләнүе.
- •Шарт фигыльнең барлыкта зат-сан белән төрләнүе.
- •Үткән эшне белдерә торган аналитик форманың зат-сан белән төрләнүе.
- •Тартымлы исем фигыльнең килеш белән төрләнүе.
Билгеле үткән заман фигыльләрнең заман барлыкта зат-сан белән төрләнүе.
Спряжение глаголов прошедшего определённого времени.
Conjugation of Past Definite Positive form verbs.
Мин бардым, килдем, киттем, кайттым
Син бардың, килдең, киттең, кайттың
Ул барды, килде, китте, кайтты
Без бардык, килдек, киттек, кайттык
Сез бардыгыз, килдегез, киттегез, кайттыгыз
Алар бардылар, килделәр, киттеләр, кайттылар
Билгесез үткән заман фигыльләрнең зат-сан белән төрләнүе.
Спряжение глаголов прошедшего неопределённого времени.
Conjugation of verbs in the past indefinite tense.
Мин укыганмын, килгәнмен, киткәнмен, кайтканмын
Син укыгансың, килгәнсең, киткәнсең, кайткансың
Ул укыган, килгән, киткән, кайткан
Без укыганбыз, килгәнбез, киткәнбез, кайтканбыз
Сез укыгансыз, килгәнсез, киткәнсез, кайткансыз
Алар укыганнар, килгәннәр, киткәннәр, кайтканнар
Билгеле киләчәк заман фигыльләрнең зат-сан белән төрләнүе.
Спряжение глаголов будущего определённого времени.
Conjugation of verbs in Future Definite.
Мин укыячакмын, сөйләячәкмен, китәчәкмен, кайтачакмын
Син укыячаксың, сөйләячәксең, китәчәксең, кайтачаксың
Ул укыячак, сөйләячәк, китәчәк, кайтачак
Без укыячакбыз, сөйләячәкбез, китәчәкбез, кайтачакбыз
Сез укыячаксыз, сөйләячәксез, китәчәксез, кайтачаксыз
Алар укыячаклар, сөйләячәкләр, китәчәкләр, кайтачаклар
Игътибар итегез! Обратите внимание! Pay attention! :п —» б, к—» г: тап (найди) + ачак — табачак –найдёт- , чык (выходи) + чыгачак-выйдет - .
Билгесез киләчәк заман фигыльләрнең зат-сан белән төрләнүе.
Спряжение глаголов будущего неопределённого времени.
Conjugation of verbs in Future Indefinite.
Мин укырмын, сөйләрмен, китәрмен, язармын, кайтырмын, белермен
Син укырсың, сөйләрсең, китәрсең, язарсың, кайтырсың, белерсең
Ул укыр, сөйләр, китәр, язар, кайтыр, белер
Без укырбыз, сөйләрбез, китәрбез, язарбыз,кайтырбыз, белербез
Сез укырсыз, сөйләрсез, китәрсез, язарсыз, кайтырсыз, белерсез
Алар укырлар, сөйләрләр, китәрләр, язарлар, кайтырлар, белерләр
Билгесез киләчәк заман хикәя фигыльләрнең юклыкта зат-сан белән төрләнүе.
Спряжение глаголов будущего неопределённого времени в отрицательной форме.
Conjugation of verbs in Negative Future Indefinite
Мин укымам, сөйләмәм, китмәм, язмам, кайтмам, белмәм
Син укымассың, сөйләмәссең, китмәссең, язмассың, кайтмассың, белмәссең
Ул укымас, сөйләмәс, китмәс, язмас, кайтмас, белмәс
Без укымабыз, сөйләмәбез, китмәбез, язмабыз,кайтмабыз, белмәбез
Сез укымассыз, сөйләмәссез, китмәссез, язмассыз, кайтмассыз, белмәссез
Алар укымаслар, сөйләмәсләр, китмәсләр, язмаслар, кайтмаслар, белмәсләр
.
Шарт фигыльнең барлыкта зат-сан белән төрләнүе.
Спряжение глаголов условного наклонения.
Conjugation of conditionals.
Мин барсам килсәм
Син барсаң килсәң
Ул барса килсә
Без барсак килсәк
Сез барсагыз килсәгез
Алар барсалар килсәләр
Кире шарт фигыльнең барлыкта зат-сан белән төрләнүе.
Спряжение глаголов уступительной модальности
Conjugation of concessive conditional verbs.
Мин барсам да килсәм дә
Син барсаң да килсәң дә
Ул барса да килсә дә
Без барсак та килсәк тә
Сез барсагыз да килсәгез дә
Алар барсалар да килсәләр дә
Ниятне белдерә торган аналитик фигыльләрнең барлыкта зат-сан белән төрләнүе.
Спряжение аналитических глаголов, выражающих намерение.
Conjugation of analytical verb.
Мин ....-макчы/мәкче булам без ....-макчы/мәкче булабыз
Син ....-макчы/мәкче буласың сез ....-макчы/мәкче буласыз
Ул ....-макчы/мәкче була алар ....-макчы/мәкче булалар
Теләк белдерә торган аналитик фигыльләрнең барлыкта зат-сан белән төрләнүе.
Спряжение аналитических глаголов, выражающих желание . ....
Conjugation of analytical verb.
минем ашыйсым килә
синең ашыйсың килә
аның ашыйсы килә
безнең ашыйсыбыз килә
сезнең ашыйсыгыз килә
аларның ашыйсылары кил
ә
Мөмкинлек белдерә торган аналитик фигыльнең барлыкта зат-сан белән төрләнүе.
Спряжение аналитических глаголов, выражающих возможность.
Conjugation of positive analytical verbs.
мин бара алам сөйли беләм
син бара аласың сөйли беләсең
ул бара ала сөйли белә
без бара алабыз сөйли беләбез
сез бара аласыз сөйли беләсез
алар бара алалар сөйли беләләр
Кирәклекне белдерә торган аналитик фигыльләрнең зат-сан белән төрләнүе.
Спряжение аналитических глаголов, выражающих необходимость.
Conjugation of analytical verbs.
Барасым бар (юк) киләсем бар (юк) укыйсым бар (юк) эшлисем бар (юк)
Барасың бар (юк) киләсең бар (юк) укыйсың бар (юк) эшлисең бар (юк)
Барасы бар (юк) киләсе бар (юк) укыйсы бар (юк) эшлисе бар (юк)
Барасыбыз бар (юк) киләсебез бар (юк) укыйсыбыз бар (юк) эшлисебез бар (юк) Барасыгыз бар (юк) киләсегез бар (юк) укыйсыгыз бар (юк) эшлисегез бар (юк) Барасылары бар (юк) киләселәре бар (юк) укыйсылары бар (юк) эшлиселәре бар (юк)