Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
УЧЕБНИК ТАТ.ЯЗ. рус.группа.rtf
Скачиваний:
139
Добавлен:
10.02.2015
Размер:
5.76 Mб
Скачать

Билгеле үткән заман фигыльләрнең заман барлыкта зат-сан белән төрләнүе.

Спряжение глаголов прошедшего определённого времени.

Conjugation of Past Definite Positive form verbs.

Мин бардым, килдем, киттем, кайттым

Син бардың, килдең, киттең, кайттың

Ул барды, килде, китте, кайтты

Без бардык, килдек, киттек, кайттык

Сез бардыгыз, килдегез, киттегез, кайттыгыз

Алар бардылар, килделәр, киттеләр, кайттылар

Билгесез үткән заман фигыльләрнең зат-сан белән төрләнүе.

Спряжение глаголов прошедшего неопределённого времени.

Conjugation of verbs in the past indefinite tense.

Мин укыганмын, килгәнмен, киткәнмен, кайтканмын

Син укыгансың, килгәнсең, киткәнсең, кайткансың

Ул укыган, килгән, киткән, кайткан

Без укыганбыз, килгәнбез, киткәнбез, кайтканбыз

Сез укыгансыз, килгәнсез, киткәнсез, кайткансыз

Алар укыганнар, килгәннәр, киткәннәр, кайтканнар

Билгеле киләчәк заман фигыльләрнең зат-сан белән төрләнүе.

Спряжение глаголов будущего определённого времени.

Conjugation of verbs in Future Definite.

Мин укыячакмын, сөйләячәкмен, китәчәкмен, кайтачакмын

Син укыячаксың, сөйләячәксең, китәчәксең, кайтачаксың

Ул укыячак, сөйләячәк, китәчәк, кайтачак

Без укыячакбыз, сөйләячәкбез, китәчәкбез, кайтачакбыз

Сез укыячаксыз, сөйләячәксез, китәчәксез, кайтачаксыз

Алар укыячаклар, сөйләячәкләр, китәчәкләр, кайтачаклар

Игътибар итегез! Обратите внимание! Pay attention! :п —» б, к—» г: тап (найди) + ачак табачак –найдёт- , чык (выходи) + чыгачак-выйдет - .

Билгесез киләчәк заман фигыльләрнең зат-сан белән төрләнүе.

Спряжение глаголов будущего неопределённого времени.

Conjugation of verbs in Future Indefinite.

Мин укырмын, сөйләрмен, китәрмен, язармын, кайтырмын, белермен

Син укырсың, сөйләрсең, китәрсең, язарсың, кайтырсың, белерсең

Ул укыр, сөйләр, китәр, язар, кайтыр, белер

Без укырбыз, сөйләрбез, китәрбез, язарбыз,кайтырбыз, белербез

Сез укырсыз, сөйләрсез, китәрсез, язарсыз, кайтырсыз, белерсез

Алар укырлар, сөйләрләр, китәрләр, язарлар, кайтырлар, белерләр

Билгесез киләчәк заман хикәя фигыльләрнең юклыкта зат-сан белән төрләнүе.

Спряжение глаголов будущего неопределённого времени в отрицательной форме.

Conjugation of verbs in Negative Future Indefinite

Мин укымам, сөйләмәм, китмәм, язмам, кайтмам, белмәм

Син укымассың, сөйләмәссең, китмәссең, язмассың, кайтмассың, белмәссең

Ул укымас, сөйләмәс, китмәс, язмас, кайтмас, белмәс

Без укымабыз, сөйләмәбез, китмәбез, язмабыз,кайтмабыз, белмәбез

Сез укымассыз, сөйләмәссез, китмәссез, язмассыз, кайтмассыз, белмәссез

Алар укымаслар, сөйләмәсләр, китмәсләр, язмаслар, кайтмаслар, белмәсләр

.

Шарт фигыльнең барлыкта зат-сан белән төрләнүе.

Спряжение глаголов условного наклонения.

Conjugation of conditionals.

Мин барсам килсәм

Син барсаң килсәң

Ул барса килсә

Без барсак килсәк

Сез барсагыз килсәгез

Алар барсалар килсәләр

Кире шарт фигыльнең барлыкта зат-сан белән төрләнүе.

Спряжение глаголов уступительной модальности

Conjugation of concessive conditional verbs.

Мин барсам да килсәм дә

Син барсаң да килсәң дә

Ул барса да килсә дә

Без барсак та килсәк тә

Сез барсагыз да килсәгез дә

Алар барсалар да килсәләр дә

Ниятне белдерә торган аналитик фигыльләрнең барлыкта зат-сан белән төрләнүе.

Спряжение аналитических глаголов, выражающих намерение.

Conjugation of analytical verb.

Мин ....-макчы/мәкче булам без ....-макчы/мәкче булабыз

Син ....-макчы/мәкче буласың сез ....-макчы/мәкче буласыз

Ул ....-макчы/мәкче була алар ....-макчы/мәкче булалар

Теләк белдерә торган аналитик фигыльләрнең барлыкта зат-сан белән төрләнүе.

Спряжение аналитических глаголов, выражающих желание . ....

Conjugation of analytical verb.

минем ашыйсым килә

синең ашыйсың килә

аның ашыйсы килә

безнең ашыйсыбыз килә

сезнең ашыйсыгыз килә

аларның ашыйсылары кил

ә

Мөмкинлек белдерә торган аналитик фигыльнең барлыкта зат-сан белән төрләнүе.

Спряжение аналитических глаголов, выражающих возможность.

Conjugation of positive analytical verbs.

мин бара алам сөйли беләм

син бара аласың сөйли беләсең

ул бара ала сөйли белә

без бара алабыз сөйли беләбез

сез бара аласыз сөйли беләсез

алар бара алалар сөйли беләләр

Кирәклекне белдерә торган аналитик фигыльләрнең зат-сан белән төрләнүе.

Спряжение аналитических глаголов, выражающих необходимость.

Conjugation of analytical verbs.

Барасым бар (юк) киләсем бар (юк) укыйсым бар (юк) эшлисем бар (юк)

Барасың бар (юк) киләсең бар (юк) укыйсың бар (юк) эшлисең бар (юк)

Барасы бар (юк) киләсе бар (юк) укыйсы бар (юк) эшлисе бар (юк)

Барасыбыз бар (юк) киләсебез бар (юк) укыйсыбыз бар (юк) эшлисебез бар (юк) Барасыгыз бар (юк) киләсегез бар (юк) укыйсыгыз бар (юк) эшлисегез бар (юк) Барасылары бар (юк) киләселәре бар (юк) укыйсылары бар (юк) эшлиселәре бар (юк)