
- •Фәтхуллова к.С., Юсупова ә.Ш., Денмөхәммәтова э.Н.
- •Introduction
- •Татар теле дәресләренә рәхим итегез!
- •Яңгырау һәм саңгырау тартык авазлар. Звонкие и глухие согласные звуки.
- •Voiced and voiceless consonants.
- •Ал да гөл – всё отлично- great, excellent
- •Кем, нәрсә - сорау алмашлыклары. Кто, что – вопросительные местоимения.
- •-Ныкы/ -неке –тартым кушымчалары - аффиксы принадлежности- are possessive endings.
- •Гали белән кәҗә
- •Сәгать ничә?
- •Ничә, ничәнче, нинди - сорау алмашлыклары - вопросительные местоимения- interrogative pronouns.
- •Кайда -где- where - сорау алмашлыгы - вопросительное местоимение-interrogative pronoun.
- •Диск 9 №2
- •Татар теле- татарча
- •Рус теле - русча
- •Инглиз теле- инглизчә
- •Кытай теле- кытайча
- •4. Эшнең объекты турында ничек әйтәбез? How to indicate an object of an action?
- •!Тыңларга –слушать-to listen
- •Алырга – брать-to take
- •Тәрәзәне ачыгыз (ябыгыз). Откройте (закройте) окно. Open (close) the window.
- •Тәрәзәне ач әле (ачыгыз әле).
- •6. Эшнең вакыты турында ничек әйтәбез? Как говорим о времени действия?
- •Кайчан -сорау алмашлыгы – вопросительное местоимение – interrogative pronoun
- •7. Эшнең, кешенең кайда булуы турында ничек әйтәбез? Как говорим о месте действия или местонахождении человека?
- •1. Транспортта бару турында ничек әйтәбез? Как говорим о поездке на транспорте?
- •Ничә сум?
- •3. Сүзнең эквивалентын ничек сорыйбыз? Как спрашиваем эквивалент слова?
- •5. Исемнәрне килешләрдә ничек кулланабыз? Как склоняем имена существительные? How to decline nouns?
- •Үзем турында
- •6. Дусларыбыз турында ничек сөйлибез? Как рассказываем о друзьях?
- •Ак калач
- •7. Үткән эш турында ничек әйтәбез? Как говорим о прошедшем действии?
- •1. Телләр өйрәнү турында ничек әйтәбез? Как говорим об изучении языков?
- •2. Татар теле дәресләре турында ничек сөйлибез? Как рассказываем об уроках татарского языка? How to speak about knowing languages?
- •Биш мәченең биш башына
- •Диск 5 №1
- •3. Кешенең милләте турында ничек сорыйбыз? Как спрашиваем о национальности человека? How to ask about a person’s nationality?
- •4. Мәгълүматның дөрес булуы турында ничек әйтәбез? Как говорим о правильности информации?
- •7. Юклык алмашлыкларын ничек кулланабыз? Как употребляем отрицательные местоимения?
- •Дус-тату яшибез. Укыйбыз да эшлибез.
- •1. Туганлык мөнәсәбәтләре турында ничек әйтәбез? Как говорим о родственных отношениях?
- •Безнең гаилә.
- •2. Туганнарыбызга ничек эндәшәбез? Как обращаемся к родственникам? How to address relatives?
- •3. Уку турында ничек әйтәбез? Как говорим об учёбе?
- •Кем булып?
- •5. Билгесез үткән эш турында ничек әйтәбез? Как говорим о прошедшем неопределённом действии?
- •Тыныч йокы!
- •Китап һәм балалар
- •Сәламәт тәндә - сәламәт акыл.
- •3. Гигиена таләпләре турында ничек әйтәбез? Как говорим о правилах гигиены?
- •1. Ял көннәрен үткәрү турында ничек сөйлибез? Как рассказываем о проведении выходного дня? How do we speak about holidays?
- •Иртән иртүк
- •Ничә сум?
- •Аш вакыты
- •5. Мөмкинлекне һәм мөмкин түгеллекне ничек белдерәбез? Как выражаем возможность и невозможность?
- •1) Ул нишли ала? Ул бара ала, килә ала, сөйли ала, тыңлый ала;
- •2) Ул нишли белә? Ул яза белә, әйтә белә,сөйли белә, тыңлый белә;
- •(Рисунки)
- •Ипи булса ...
- •Диск 6 № 20
- •Бала һәм күбәләк
- •И казан, дәртле казан.
- •2. Шәһәрнең мәйданы һәм халкы турында ничек әйтәбез? Как говорим о населении и площади города?
- •1 Миллионан артык кеше яши.
- •4. Шәһәрнең спорт корылмалары турында ничек әйтәбез? Как говорим о спортивных сооружениях города?
- •5. Шәһәрнең күңел ачу урыннары турында ничек сөйлибез? Как говорим о местах развлечения города?
- •I love you, tatarstan
- •Туган илнең улы мин
- •Диск 2 №1
- •Сүзлекчә. Словарик. Vocabulary
- •Фонетика.
- •Грамматика.
- •Исемнәрнең килеш белән төрләнүе.
- •Билгесезлек алмашлыкларының килеш белән төрләнүе.
- •Бу, шул алмашлыкларының килеш белән төрләнүе.
- •Хәзерге заман хикәя фигыльләрнең барлыкта зат-сан белән төрләнүе.
- •Билгеле үткән заман фигыльләрнең заман барлыкта зат-сан белән төрләнүе.
- •Билгесез үткән заман фигыльләрнең зат-сан белән төрләнүе.
- •Билгеле киләчәк заман фигыльләрнең зат-сан белән төрләнүе.
- •Билгесез киләчәк заман фигыльләрнең зат-сан белән төрләнүе.
- •Билгесез киләчәк заман хикәя фигыльләрнең юклыкта зат-сан белән төрләнүе.
- •Шарт фигыльнең барлыкта зат-сан белән төрләнүе.
- •Үткән эшне белдерә торган аналитик форманың зат-сан белән төрләнүе.
- •Тартымлы исем фигыльнең килеш белән төрләнүе.
Билгесезлек алмашлыкларының килеш белән төрләнүе.
Склонение неопределённых местоимений.
Declension of indefinite pronouns.
Б.к. |
кемдер |
әллә кем |
И.к. |
кемнеңдер |
әллә кемнең |
Ю.к. |
кемгәдер |
әллә кемгә |
Т.к. |
кемнедер |
әллә кемне |
Ч.к. |
кемнәндер |
әллә кемнән |
У.-в.к. |
кемдәдер |
әллә кемдә |
Бу, шул алмашлыкларының килеш белән төрләнүе.
Склонение указательных местоимений бу, шул.
Declension of the pronouns бу, шул.
1. Б. к. бу шул
2. И. К. моның шуның
3. Ю. К. моңа шуңа
4. Т. К. моны шуны
5. Ч. к. моннан (моңардан) шуннан (шуңардан)
6. Ур.-в. К. монда (моңарда) шунда (шуңарда)
Фигыль. Глагол. Verb.
Фигыльнең тамыры (2 нче зат берлек сан боерык фигыль формасы) – корень глагола (форма повелительного наклонения II лица ед. ч.)- the root of the verb (the 2nd person Singular form of imperative verb) бар+а (идёт), кил+де (пришёл), яз+ар (напишет).
2. Фигыльнең 3 заманы бар - глагол имеет 3 времени – There are three tenses of verbs:
Хәзерге заман – настоящее время – Present tense |
Үткән заман - прошедшее время – Past tense |
Киләчәк заман -будущее время –Future tense |
Нишли? что делает? –what does he do? |
нишләде? что сделал? нишләгән? что делал? What did he do? |
нишләр? что сделает?What will he do? нишләячәк? что будет делать? What will he be doing? |
-а/-ә бара китә -ый/-и укый эшли) |
-ды/-де, -ты/-те барды, килде, кайтты, китте) -ган/-гән, -кан/-кән барган, килгән, кайткан, киткән ) |
-ачак/-әчәк, -ячак/-ячәк Барачак, , киләчәк, ашаячак, эшләячәк -р/-ар/-әр, -ыр/-ер аңлар, язар, эчәр, барыр, килер) |
Фигыльнең юклык формасы. Отрицательная форма глагола. Negative form of verb.
Хәзерге заман
|
Үткән заман |
Киләчәк заман |
-мый/-ми бармый) килми |
-ма/-мә бармады бармаган килмәде килмәгән ) |
-ма/-мә + бармаячак килмәячәк эшләмәячәк килмәс бармас) |
Хәзерге заман хикәя фигыльләрнең барлыкта зат-сан белән төрләнүе.
Спряжение глаголов настоящего времени изъявительного наклонения.
Conjugation of verbs in the Present tense.
Мин барам киләм эшлим тыңлыйм
Син барасың киләсең эшлисең тыңлыйсың
Ул бара килә эшли тыңлый
Без барабыз киләбез эшлибез тыңлыйбыз
Сез барасыз киләсез эшлисез тыңлыйсыз
Алар баралар киләләр эшлиләр тыңлыйлар
Игътибар итегез! Обратите внимание! Pay attention! йөр + и — йөри , авыр + -ый — авырый, тап- таба, чык-чыга, җый- җыя, ки -кия.