Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
УЧЕБНИК ТАТ.ЯЗ. рус.группа.rtf
Скачиваний:
139
Добавлен:
10.02.2015
Размер:
5.76 Mб
Скачать

Билгесезлек алмашлыкларының килеш белән төрләнүе.

Склонение неопределённых местоимений.

Declension of indefinite pronouns.

Б.к.

кемдер

әллә кем

И.к.

кемнеңдер

әллә кемнең

Ю.к.

кемгәдер

әллә кемгә

Т.к.

кемнедер

әллә кемне

Ч.к.

кемнәндер

әллә кемнән

У.-в.к.

кемдәдер

әллә кемдә

Бу, шул алмашлыкларының килеш белән төрләнүе.

Склонение указательных местоимений бу, шул.

Declension of the pronouns бу, шул.

1. Б. к. бу шул

2. И. К. моның шуның

3. Ю. К. моңа шуңа

4. Т. К. моны шуны

5. Ч. к. моннан (моңардан) шуннан (шуңардан)

6. Ур.-в. К. монда (моңарда) шунда (шуңарда)

Фигыль. Глагол. Verb.

Фигыльнең тамыры (2 нче зат берлек сан боерык фигыль формасы) – корень глагола (форма повелительного наклонения II лица ед. ч.)- the root of the verb (the 2nd person Singular form of imperative verb) бар+а (идёт), кил+де (пришёл), яз+ар (напишет).

2. Фигыльнең 3 заманы бар - глагол имеет 3 времениThere are three tenses of verbs:

Хәзерге заман – настоящее время – Present tense

Үткән заман - прошедшее время – Past tense

Киләчәк заман -будущее время –Future tense

Нишли? что делает? –what does he do?

нишләде? что сделал? нишләгән? что делал?

What did he do?

нишләр? что сделает?What will he do?

нишләячәк? что будет делать? What will he be doing?

-а/-ә

бара

китә

-ый/-и

укый

эшли)

-ды/-де, -ты/-те

барды, килде, кайтты, китте)

-ган/-гән, -кан/-кән

барган, килгән, кайткан, киткән )

-ачак/-әчәк, -ячак/-ячәк

Барачак, , киләчәк, ашаячак, эшләячәк

-р/-ар/-әр, -ыр/-ер

аңлар, язар, эчәр, барыр,

килер)

Фигыльнең юклык формасы. Отрицательная форма глагола. Negative form of verb.

Хәзерге заман

Үткән заман

Киләчәк заман

-мый/-ми

бармый)

килми

-ма/-мә

бармады

бармаган

килмәде

килмәгән )

-ма/-мә +

бармаячак

килмәячәк

эшләмәячәк

килмәс

бармас)

Хәзерге заман хикәя фигыльләрнең барлыкта зат-сан белән төрләнүе.

Спряжение глаголов настоящего времени изъявительного наклонения.

Conjugation of verbs in the Present tense.

Мин барам киләм эшлим тыңлыйм

Син барасың киләсең эшлисең тыңлыйсың

Ул бара килә эшли тыңлый

Без барабыз киләбез эшлибез тыңлыйбыз

Сез барасыз киләсез эшлисез тыңлыйсыз

Алар баралар киләләр эшлиләр тыңлыйлар

Игътибар итегез! Обратите внимание! Pay attention! йөр + и йөри , авыр + -ый авырый, тап- таба, чык-чыга, җый- җыя, ки -кия.