Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
ЭКОЛОГИЯ НЕГІЗДЕРІ дістемелік нсау.DOCX
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
379.05 Кб
Скачать

IV. ҰоҚқорытындысы.

(Ұ, Ө)Педагог балаларды қорытынды жасауға əкеледі.

Рефлексия.

Марапаттау.

Əліппе-дəптер.

Рефлексивті бағалау.

28*-30 мин.

Педагог балаларға жапырақты түсті қарындашпен бояп

шығуға ұсыныс жасайды.

1-деңгей – ештеңе түсінбедім – қоңыр. 2-деңгей – түсіндім,

бірақ түсіндіре алмаймын – сары. 3-деңгей – бəрін түсіндім,

басқаларға да түсіндіріп бере аламын – жасыл.

Қосымша ақпарат

42

Жіктелу – балаларға көмектесуді қалай

Бағалау – балалардың

Пəнаралық байланыстар

жоспарладыңыз? Қабілетті балаларға қандай

прогресс/білімін бақылауды қалай

«Өзін-өзі тану»

тапсырмаларберуді ойластырдыңыз?

жоспарладыңыз?

«АКТ»

Құндылықтар

Қабілетті балаларға «4 бұрыш» стратегиясы

Қойылған сұрақтарға жауаптың

«Табиғат» тақырыбымен əлемді

бойынша жұмыста топтарға лидерлік етуді

толықтығын бақылау.

тану.

тапсыру.

Тапсырманы орындау кезіндегі өз

Құндылықтар – жануарлар мен

Əртүрлі деңгейдегі тапсырмаларды жасау

бетіндік деңгейі.

өсімдіктерге қамқорлықпен қарау.

кезінде бақылау жəне назарға алу.

Танымдық белсенділігінің

деңгейі.

Рефлексия, өзін-өзі бағалау.

Бақылаулар

Мына орынды бақылауларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Өзіңіздің

Ұйымдастырылған оқу қызметінің

ҰОҚтуралы сол жақтағы бағанада жазылған сұрақтарға жауап беріңіз.

мақсаттары қолжетімді болды ма ?

Балалар бүгін неге үйренді?

Оқыту жағдайы (атмосфера) қандай болды?

Балалар арасында жіктелу (дифференция)

бойынша əрекеттер табысты болды ма?

Уақытша кестені ұстандым ба? Жоспардан

тыс қандай ауытқулар жасадым жəне неге?

43

Қорытынды бағалау

Ерекше табысты болған екі сəтті (ұйымдастырылған оқу іс-əрекетті) атаңыз.

1.

2.

Ұйымдастырылған оқу іс-əрекетін жақсы өткізуге ықпал ететін екі жағдайды (ұйымдастырылған оқу іс-əрекетің) атаңыз.

1.

2.

Топ жайында жəне оның жеке оқушылары жайында қандай жаңалық білдім жəне ол келесі ұйымдастырылған оқу іс-əрекетті

өткізуіме əсерін тигізе ме?

ТАҚЫРЫБЫ: Қызыл кітаптағы өсімдіктер əлемі

Мектеп/ МҰ

Педагогтің аты-жөні:

Сынып/ тобы:

Қатысушылардың саны

Болмағандар

ҰОҚ оқытылу

0.1.1.2 Қызыл кітапқа енгізілген өсімдіктерді атау

мақсаты

Болжамды нəтиже

Барлық балалар;

 өсімдіктердің түрлерін атап бере алады;

 өсімдікке қажетті жағдайларды атап бере алады;

 ұйымдастырылған қызметін зерттеу тақырыбын анықтай алады;

44

 өзінің өлкесіндегі өсімдіктерді атап бере алады.

Көпшілік балалар:

 3-4 өсімдіктерді атай алады;

 тіршілік үшін өсімдіктерге не қажет екенін анықтай алады;

 өсімдік түрлерін салыстырады жəне оларды ажырата алады, олардың ұқсастықтары мен ерекшеліктерін таба

алады.

Кейбір балалар:

 өсімдік бөлігін олардың қызметін атай алады;

 зерттеу іс-əрекеті барысында талқылай алады.

Тілдік мақсат

Дағдыларды дамыту.

Өзінің жинақтаған білімінің нəтижесінде балалар осы ұйымдастырылған оқу қызметінің тақырыбын, танымдық іс-əрекетінің мақсатын анықтай білуін дамыту. Талқылау кезінде «Неге?», «Бұл немен

байланысты?», «Егер..., не болады?»» деген сұрақтарды пайдалану.

Сыни тұрғысынан ойлауды дамыту.

Негізгі терминдер мен сөз тіркестері: зерттеу тақырыбы, сұрақтар, сирек кездесетін өсімдіктер, бағбан.

ҰОҚ-да диалог/хат үшін қолданылатын тіл:

Талқылауға арналған сұрақтар:

Неліктен өсімдіктер қызыл кітапқа енген?

Өсімдіктердің азайып кетуіне не себеп болды?

Адам өмірінде өсімдіктің пайдасы қандай?

Өткен ҰОҚ-дан алған

Өсімдік тіршілігінің жағдайы туралы қарапайым білім; қарапайым зерттеу дағдылары.

білім

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған іс-əрекет

Ресурстар

45

Дұрыс əсерлі көңіл

(Ұ) Шаттық шеңбері.

күй орнату.

Қол алысып, кəне, біз,

Достасайық бəріміз.

0–1мин.

Айтарым бар сендерге,

Тез тұрыңдар шеңберге.

Қандай жақсы бір тұру,

Достарменен бір жүру!

Қандай жақсы дос болу!

II.

Өмірлік

(Ұ) Өсімдіктің пайдасы неде? Неліктен өсімдіктің кейбір түрі сиреп кеткен,

тəжірибені

оған не себеп? (Өсімдік дегеніміз – құрлықтың барлық жерінде өсетін, суда да

маңыздандыру. кездесетін түрлері бар, тыныс алатын, қоректенетін жанды табиғат бөлігі).

Мақсатты

Проблемалық сұрақтар:

болжам.

1.Өсімдіктерсіз жер бетін елестету/олардың азайып бара жатқандығы жөнінде

2–5 мин.

естеріне саламын/.

2.Не үшін жануарлар мен өсімдіктер азаюда?

3. Қызыл кітап деген не?Не үшін керек?

4.Неге оның түсі қызыл,неге сары емес, неге жасыл емес?

Педагог суреттерге назарларын аударады, балалардың өсімдіктер туралы не

білетіні, олардың құрылысы,өсуіне қажетті жағдайларды атап бере алу

іскерліктері. Қорытынды: Өсімдіктер – біздің ғаламшарымыздың көкпеңбек

киімі. Өсімдік əлемі бай жəне əртүрлі.

Өсімдіктерді қорғау үшін қандай жұмыстар жүргізіледі?

Сирек кездесетін өсімдіктерді сақтап қалу нұсқалары

Адамдар қандай жағдайда өсімдіктерді өсу ортасынан айырады?

Өсімдіктер адамға не сыйлайды? Сурет бойынша əңгімеле.

Адам өсімдіктерді қалай күтеді?

Педагог балаларға өздерінің болжамдарын дəлелдеп беруге ұсыныс жасайды.

Талдап қорыту: өсімдіктерді дұрыс мақсатта пайдалану, бейберекет жұлмау.

Қызыл кітап – бұл қауіп-қатер дабылы. Түрдің бұл кітапқа енгізілуі, оған

ерекше көңіл бөлу керек екендігін білдіреді, көбіне арнайы қорғау шаралары

қажет, əйтпесе түрдің мүлдем жоғалып кетуі мүмкін. Қазақстан үкіметі 1978

жылдың қаңтарында Қызыл кітапты құру туралы қаулы шығарды.Қызыл

46

кітапқа енгізілген өсімдік ерекше қорғауға алынады. Оларды жинауға тыйым

Оқулықтағы кесте (кестені

салынған (тек ерекше жағдайда арнайы рұқсатпен ғана). Қызыл кітапқа

флипчартқа шығаруға болады)

енгізілген өсімдіктерді заңсыз жинаса немесе зақымдаса, əрбір

данасына айыппұл төлейді.