Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
ауіпсіз мінез-лы негіздері дістемелік нсау.DOCX
Скачиваний:
2
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
330.39 Кб
Скачать
  1. Өмірлік тәжірибені(ұ, ж) Проблемалық сұрақ:

маңыздандыру.

– Біздің кездесуіміз жақсылық пен денсаулық тілеуде

Мақсатты болжам

басталды. Ал сендердің күндерің қалай басталады?

2-5 минут

Таңдарың қалай басталады?

Балалар өз ойларымен бөліседі.

– Кейде үлкендер бір-біріне «сол аяғымен тұрды» деп

ескертпе жасап жатады. Ол нені білдіреді?

Балалар өз пікірлерімен бөліседі. Педагог балалардың

жауаптарын қорытады.

ҰОҚ ортасы

Педагог ақпараты: «Сол аяғымен тұрды» сөзі таң

ІІІ. Тақырып бойынша

уақыттан бастап үйінде болсын, жұмысында болсын

жұмыс

күйі болмай, ашулы жүретін адамдар жайлы айтады.

6-25 минут

– Ал таңды күліп, көтеріңкі көңіл күйде бастауға үй

бола ма? Ол қаншалықты маңызды? Ұйқыдан тұрғ

өзіңді қалай ұстаған жөн?

«Менің таңым» өлеңін оқу және талқылау.

– Неліктен ата-аналар және мамандар ұйқыдан тұрғ

керіліп-созылуға кеңес береді?

Балалардың ойлары.

Педагог ақпараты: Ұйқыдан оянған соң бірден тө

тұруға болмайды, өзіңе және организмнің оя

көмектесуің керек, ол үшін керіліп-созылып, ұзақ ұйқ

соң омыртқа үшін кішігірім жаттығу жасауға бола

сенің күлкің жақындарың мен туыстарыңды қуантады

ауа сенің бөлмеңді толтырып, сергітеді және сен то оянасың.

Кел, балалар, кел бері,

Қыздырайық денені.

Орнымыздан тұрып-ақ,

Жүгірейік бір уақ.

Аяқты алға созайық,

Тік көтеріп, қозғайық.

– Таңғы жаттығу дегеніміз не? Мектепте ертеңгілік

жаттығуды не үшін орындау керек?

Педагог ақпараты: Таңғы жаттығу (дене шынықты қимыл жаттығулары) – бұл таңғы уақытта, ұй тұрғанда, ҰОҚ алдында жасалатын дене жаттығула

жиынтығы.

Жаттығу оны орындаған адамды қуаттандырады. Ж барысында орындалатын қимыл-қозғалыстар адамд бойына күш-қуатпен, көтеріңкі көңіл күймен, сергек және денсаулықпен қуаттандырады.

Барлық адамдар тісін тазалайды, жуынады, көпшілі қабылдайды, кейбіреулер сумен шынығады. Денсау нығайту үшін сумен шынығудың әсері қандай еке білеміз. Сумен, ауамен, күнмен шынығу бізге жиі ауы көмектеседі.

(Ұ, Ж) Әліппе-дәптермен жұмыс.

– Сонымен, біз таңертеңгісін не жасаймыз? Күндіз айналысамыз? Күн тәртібі дегеніміз не?

63

64

Балалардың жауаптары. Балалар сурет арқылы таңым» өлеңінің желісі бойынша әңгіме құрастырад тәртібіне анықтама береді.

Педагог ақпараты: Әр күні таңертеңгісін тұ жуынамыз, таңғы жаттығу жасаймыз, таңғы асымызд балабақшаға/мектепке барамыз. Топта/сыныпта да тәртіп бар: ҰОҚ – үзіліс – ҰОҚ – үзіліс. Түскі үзіліс уақытта болады. Күнде бір уақытта үйге қайтамы оқиғалар реті – күн тәртібі деп аталады.

Көптілділік: күн тәртібі режим дня – day schedu (Ұ, Ж) Әліппе-дәптермен жұмыс. (Жалғасы)

– Тамақтану күн тәртібі ережесіне қалай әсер етеді?

Балалар суреттер арқылы тамақтану туралы ай педагог балалардың жауаптарын қорытындылайды.

(Ұ, Ж) Әліппе-дәптермен жұмыс.

– Өзіңнің мектептегі күнің қалай өтетіні жайлы әңг бер.

– Қандай ҰОҚ саған көбірек ұнайды, неліктен?

(Ұ, Ж) Проблемалық сұрақ: Сендер кешке үйлері істейсіңдер? Ұйықтар алдында ше? Неге күнде белг уақытта ұйықтау маңызды?

Бірақ балалардың көбі белгілі күн тәртібін сақтамай түнде бір уақытта ұйықтамайды. Егер әр бала уақ сағат 9-10 кезінде ұйықтауға жататын болса, ол:

  • тез ұйықтап кетуге;

  • жақсы ұйықтап, демалуға;

  • уақытылы оянып, күні бойы көтеріңкі көңіл жүруіне көмектеседі.

Қорытынды: Осылайша жақсы демалып, ұйықтаға ҰОҚ барысында аз шаршап, жұмыс жасау қабілеті а Күн тәртібін сақтамайтын балаларға қарағанда болады.

Педагог ақпараты: Әр адамның өзінің «ішкі с болады. Ол биоырғақ – биологиялық ырғақ деп атала Егер күн тәртібін сақтайтын болса, биоырғақ еркін демалуға, келесі күнді бастауға күш-қуат ж көмектеседі. Күн тәртібін сақтайтын адамға кез қиындықты жеңу оңай болады.

(Ұ, Ж) Проблемалық сұрақ: Адамдардың барлығы, балалар дұрыс тамақтану ережесін сақтауы тиіс. тамақтану арқылы бойына түрлі тағамнан күш-қуат а Ашығу – ас қорыту жүйесінің жұмысын, дене қы нашарлатады. Балалар өзін тыныштандыра алмайды, олардың ойы үнемі тамақта болады. Дұрыс там барысында тағам адам ағзасына әр 3-4 сағат сайын күш-қуат, энергия береді.

(Ұ, Ж) Әліппе-дәптермен жұмыс. (Жалғасы)

– Сендер кешке ҰОҚ-ден соң үйлеріңде не істейс Ұйықтар алдында ше?

Балалардың жауаптары. Балалар дәптердегі суре қарайды.

65

66

Педагог ақпараты: Күндіз сен жүгіресің, сек ойнайсың, сөйлесесің, күлесің, жаттығасың, ал кешк денең шаршап, демалатын уақыт келеді.

(Ұ, Ж) Әліппе-дәптермен жұмыс. (Жалғасы)

– Жақсы ұйқы үшін не қажет?

Балалар суреттерді мазмұнына қарай қарайды және нәтижесіне сәйкес айтылғандарды қорытындылайды.

  • Белгілі бір ережелерді сақтағанда ғана ұйқымыз т болады.

  • Соңғы рет ұйқыға жатардан 2–3 сағат бұрын тама

  • Спортпен, дене шынықтырумен шұғылдану.

  • Кешкісін таза ауада жарты сағат қыдыру.

  • Түнгі ұйқыға бір мезгілде жатуға тырысу, ал тәу ұйқы 8-10 сағаттан аз болмауы тиіс.

Егер адам жақсы ұйықтаса, ұйқыдан тұрғанда көзі күл көңіл күйі жоғарылап, өзін сергек сезінеді.