Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
11сынып.doc.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
446.46 Кб
Скачать

Өзін - өзі тану сабағының жоспары.

Мектеп: «Белгілі Е.Зікібаев атындағы Өрнек негізгі мектебі» КММ

Мерзімі

Сабақтың тақырыбы: Ата-анаң – алтын тұғырың. № 19-20- сабақ.

Құндылық: «Сүйіспеншілік» Қасиеттер: бәрін жақсы көру.

Мұғалімі: Рахимова Замзагуль Талапкеровна

Сынып – 11

Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер: Топтық жұмыс, тыныштық сәті, дәйексөз, әңгімелесу, шығармашылық жұмыс.

Модульдердің кіріктірілуі: Сыни тұрғыдан ойлау, оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, АКТ-ны пайдалану, бағалау.

Оқып үйренудің нәтижесі: оқушылар ата-анасын құрметтеуді, сыйлауды, аялауды ұғынады.

Сабақтың мақсаты: - «Ата-ана» құндылығы туралы түсініктерін кеңейту.

Сабақтың міндеттері: : - ата-анаға деген сүйіспеншілік сезіміне, ата-ананы құрмет тұтуға үйрету.

- ата-ананы қадірлеу, ардақтау, ата-ананың үмітін ақтауға баулу;

- махаббатқа, мейірімділікке, қайырымдылыққа, қамқорлыққа тәрбиелеу.

Плакат, маркер, үлестірме қағаз.

Сабақтың барысы: а) Ұйымдастыру кезеңі.

-оқушылармен сәлемдесу.

- сынып тазалығына көңіл бөлу

- оқушыларды түгендеу. Аналар және әкелер атты топтарға бөлу.

Тыныштық сәті. Орманға саяхат

2. Үй тапсырмасын тексеру: Дәйексөзді жатқа сұрау және дәптердегі тапсырмаларды тексеру.

Сабақ барысын талқылау, топқа бөлінеді.

(Тәртіп, талап, тазалық, тыныштық, татулық) сақтау керектігін еске түсіру.

3. Дәйексөз:

«Әке – асқар тау,

Ана – ағып жатқан бұлақ,

Бала – жағадағы құрақ. » деген халық нақылына оқушылардың назарын аударту. Жеке оқыту және жаттатып айтқызу.

- Адам қай уақытта ата-ананың үмітін ақтай алады?

- Өзің шеше алмаған мәселелерді ата-анаңмен еркін бөлісе аласың ба?

- Анаң немесе әкең қай уақытта саған риза болады?

Халық нақылы

4. Әңгімелесу (сұхбат) «Менің атым - Қожа» повесінен алынған үзіндіні таныстыру. Оқушылар осы повесті оқи отырып ананың және әкенің адам өмірінде алатын орны жайлы 2- топ сайысқа түседі.

Қорыту:

- Ананың және әкенің адам өмірінде алатын орны қандай?

- «Атадан бала тусайшы, ата жолын қусайшы» деген мақалдың мағынасын қалай түсінесің?

Б. Соқпақбаев

5. Шығармашылық жұмыс, топтық жұмыс.

Оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту мақсатында «Менің ата-анам » атты тақырыпта эссе жазу. Оқушылар ата-аналарының суреттерінен көрме жасай отырып, мақтана таныстырып өтеді және ән айту арқылы жарысады.

Баяу әуен қойылады.

6. Топпен ән айту. «Әке туралы жыр»

әні: Н. Тілендиев сөзі:М. Шаханов

Жас едім өмірге еркін бойламаған,

Күні ертең не боларын ойламаған.

Шарықтап кетсем –дағы қанат қағып,

Өзіңдей қамқор әке қайда маған.

Сүрінсем сынай қарап от жанарың,

Сен мені жақтамадың, ақтамадың.

Әрдайым осы қатал мінезіңнен,

Күш алып, мақсатыма аттанамын.

Жан әке, шертіп сезім домбырасын,

Кеудемді қуанышқа толтырасың.

7. Үй тапсырмасы. № 1 Т. Айбергеновтың «Перзент жыры» атты өлеңін жатқа

Келесі сабақ. № 2 А. Әбдіразақовтың «Ағайын» атты өлеңін мәнерлеп оқып келу.

8. Соңғы тыныштық сәті. Баяу әуен қойылады. Бүгінгі сабақтан игерген жақсы қасиеттерді есімізге түсіріп, жүрегімізге сақтайық. «Сүйіспеншілік, сүйіспеншілік бар жерде, сүйіспеншілік, сүйіспеншілік» бүкіл әлемде.

Пайдаланылған әдебиеттер тізім:

1.«Өзін-өзі тану» оқулығы 11-сынып «Бөбек» Алматы, 2010жыл.

2.«Самопознание. kz» №10.2013 жыл.

3.Мұғалімге арналған әдістемелік құрал.

Өзін - өзі тану сабағының жоспары.

Мектеп: «Белгілі Е.Зікібаев атындағы Өрнек негізгі мектебі» КММ

Мерзімі:

Сабақтың тақырыбы: Ағайын – ер ырысы. № 21- сабақ.

Құндылық: «Сүйіспеншілік» Қасиеттер: бәрін жақсы көру.

Мұғалімі . Рахимова Замзагуль Талапкеровна

Сынып – 11

Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер: Топтық жұмыс, тыныштық сәті, дәйексөз, әңгімелесу, шығармашылық жұмыс.

Модульдердің кіріктірілуі: Сыни тұрғыдан ойлау, оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, АКТ-ны пайдалану, бағалау.

Оқып үйренудің нәтижесі: оқушылар бауырмал болуға тәрбиеленеді.

Сабақтың мақсаты: - «Туыстық», «Бауырмалдық» құндылықтары туралы түсініктерін кеңейту.

Сабақтың міндеттері: : - туыс, жамағат, құда –жегжат, нағашы, жиен ұғымы. Ағайын арасындағы туыстық қатынас және ынтымақ, береке, бірлікті сақтай білуге баулу.

- туыстық қарым-қатынас шапағатын сезіне білуге тәрбиелеу; қадірлеуге баулу, ізгілікке бағыттау;

- бауырмалдыққа, мейірімділікке, қайырымдылыққа, қамқорлыққа тәрбиелеу.

Плакат, маркер, үлестірме қағаз.

Сабақтың барысы: а) Ұйымдастыру кезеңі.

-оқушылармен сәлемдесу.

- сынып тазалығына көңіл бөлу

- оқушыларды түгендеу. Үш жұртқа байланысты топтарға бөлу.

Тыныштық сәті. «Нұрға бөлену».

2. Үй тапсырмасын тексеру: «Перзент жыры» атты өлеңді жатқа сұрау.

Сабақ барысын талқылау, топқа бөлінеді.

(Тәртіп, талап, тазалық, тыныштық, татулық) сақтау керектігін еске түсіру.

3. Дәйексөз:

«Бала болсаң, болғандай бол,

Ағайынға қорғандай бол » деген нақыл сөзін оқушылардың назарын аударту. Жеке оқыту және жаттатып айтқызу.

- Туыс – туғандардың қадірін алғаш қашан байқадың ?

- Қазақ халқының бауырмалдығы туралы қандай шығармалар оқыдың?

Н. Наушабекұлы

4. Әңгімелесу (сұхбат) «Ағайын» атты өлеңін таныстыру.

Қорыту:

- Ағайынды өз қалауыңша таңдап алуға бола ма?

- Ағайынмен тату болу үшін не істей алар едің ?

А. Әбдіразақов

5. Шығармашылық жұмыс, топтық жұмыс.

Оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту мақсатында «Менің алтын тұғырым » атты кітап бастап, өз отбасы туралы осы тақырыпта фото көрме ұйымдастыру.

Баяу әуен қойылады.

6. Топпен ән айту. «Ардақты аға»

әні: б. Жұманиязов сөзі:Қ. Мырза Әли

Белгілі есімің

Бауырмал ағасың,

Көңілдің есігін

Күй болып қағасың.

Қашан да жақсыға,

Құшағың жаясың,

Аязда –ақ шуақ

Аптапта- саясың.

Тулайды жүрегің

Тасытып қаныңды,

Жұрт үшін жүресің

Қинап –ақ жаныңды.

7. Үй тапсырмасы. № 1 Қаз Дауысты Қазыбек бидің өлеңін жаттап келу.

Келесі сабақ. № 2 Ф. Оңғарсынованың «Бауырластарыма» атты өлеңін мәнерлеп оқып келу.

8. Соңғы тыныштық сәті. Баяу әуен қойылады. Бүгінгі сабақтан игерген жақсы қасиеттерді есімізге түсіріп, жүрегімізге сақтайық. «Сүйіспеншілік, сүйіспеншілік бар жерде, сүйіспеншілік, сүйіспеншілік» бүкіл әлемде.

Пайдаланылған әдебиеттер тізім:

1.«Өзін-өзі тану» оқулығы 11-сынып «Бөбек» Алматы, 2010жыл.

2.«Самопознание. kz» №10.2013 жыл.

3.Мұғалімге арналған әдістемелік құрал.

Өзін - өзі тану сабағының жоспары.

Мектеп: «Белгілі Е.Зікібаев атындағы Өрнек негізгі мектебі» КММ

Мерзімі:

Сабақтың тақырыбы: Ағайын – ер ырысы. № 21-22- сабақ.

Құндылық: «Сүйіспеншілік» Қасиеттер: бәрін жақсы көру.

Мұғалімі: Рахимова Замзагуль Талапкеровна

Сынып – 11

Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер: Топтық жұмыс, тыныштық сәті, дәйексөз, әңгімелесу, шығармашылық жұмыс.

Модульдердің кіріктірілуі: Сыни тұрғыдан ойлау, оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, АКТ-ны пайдалану, бағалау.

Оқып үйренудің нәтижесі: оқушылар бауырмал болуға тәрбиеленеді.

Сабақтың мақсаты: - «Туыстық», «Бауырмалдық» құндылықтары туралы түсініктерін кеңейту.

Сабақтың міндеттері: : - туыс, жамағат, құда –жегжат, нағашы, жиен ұғымы. Ағайын арасындағы туыстық қатынас және ынтымақ, береке, бірлікті сақтай білуге баулу.

- туыстық қарым-қатынас шапағатын сезіне білуге тәрбиелеу; қадірлеуге баулу, ізгілікке бағыттау;

- бауырмалдыққа, мейірімділікке, қайырымдылыққа, қамқорлыққа тәрбиелеу.

Плакат, маркер, үлестірме қағаз.

Сабақтың барысы: а) Ұйымдастыру кезеңі.

- оқушылармен сәлемдесу.

- сынып тазалығына көңіл бөлу.

- оқушыларды түгендеу. Түстер арқылы топтарға бөлу.

Тыныштық сәті. «Баяу әуен тыңдау»

2. Үй тапсырмасын тексеру: «Қаз Дауысты Қазыбек бидің» өлеңін жатқа сұрау.

Сабақ барысын талқылау, топқа бөлінеді.

(Тәртіп, талап, тазалық, тыныштық, татулық) сақтау керектігін еске түсіру.

3. Дәйексөз:

«Бала болсаң, болғандай бол,

Ағайынға қорғандай бол » деген нақыл сөзін оқушылардың назарын аударту. Жеке оқыту және жаттатып айтқызу.

- Туыс – туғандардың қадірін алғаш қашан байқадың ?

- Қазақ халқының бауырмалдығы туралы қандай шығармалар оқыдың?

Н. Наушабекұлы

4. Әңгімелесу (сұхбат) «Бауырластарыма» атты өлеңін таныстыру.

Қорыту:

- Бауыр, туыс-туған, ағайын – жекжат туралы қандай мақал-мәтелдер білесіңдер?

- Өз бауырларыңа қандай тілектер айтар едің?

Ф. Оңғарсынова

5. Шығармашылық жұмыс, топтық жұмыс.

Оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту мақсатында оқулықта берілген «жағдаяттарды талдау» ұсынылады.

Баяу әуен қойылады.

6. Топпен ән айту. «Ардақты аға»

әні: б. Жұманиязов сөзі:Қ. Мырза Әли

Белгілі есімің

Бауырмал ағасың,

Көңілдің есігін

Күй болып қағасың.

Қашан да жақсыға,

Құшағың жаясың,

Аязда –ақ шуақ

Аптапта- саясың.

Тулайды жүрегің

Тасытып қаныңды,

Жұрт үшін жүресің

Қинап –ақ жаныңды.

7. Үй тапсырмасы. № 1 Д. Қонаевтың түйіндемесін оқып келу.

Келесі сабақ. № 2 Ғ. Мұстафин «Жақсы дәстүр жайында» атты мәтінді мәнерлеп оқып келу.

8. Соңғы тыныштық сәті. Баяу әуен қойылады. Бүгінгі сабақтан игерген жақсы қасиеттерді есімізге түсіріп, жүрегімізге сақтайық. «Сүйіспеншілік, сүйіспеншілік бар жерде, сүйіспеншілік, сүйіспеншілік» бүкіл әлемде.

Пайдаланылған әдебиеттер тізім:

1.«Өзін-өзі тану» оқулығы 11-сынып «Бөбек» Алматы, 2010жыл.

2.«Самопознание. kz» №10.2013 жыл.

3.Мұғалімге арналған әдістемелік құрал.

Өзін - өзі тану сабағының жоспары.

Мектеп: «Белгілі Е.Зікібаев атындағы Өрнек негізгі мектебі» КММ

Мерзімі:

Сабақтың тақырыбы: Ата салты – асыл қазынаң. № 23- 24 сабақ.

Құндылық: «Қиянат жасамау» Қасиеттер: мәдени мұраларды сақтау.

Мұғалімі: Рахимова Замзагуль Талапкеровна

Сынып – 11

Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер: Топтық жұмыс, тыныштық сәті, дәйексөз, әңгімелесу, шығармашылық жұмыс.

Модульдердің кіріктірілуі: Сыни тұрғыдан ойлау, оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, АКТ-ны пайдалану, бағалау.

Оқып үйренудің нәтижесі: оқушылар жасампаз, парасатты, салт-дәстүрді сақтай білетін азамат болуға тәрбиеленеді.

Сабақтың мақсаты: - «Ата салтының» ұлттық құндылық ретіндегі мәнін ашу; жіті біліп, оны құрметтеудің перзенттік борыш екенін түсіндіру.

Сабақтың міндеттері: : - ұлттық, салт-дәстүрдің, ата салтының ұрпаққа мұра ретіндегі маңызын түсіндіру;

- оқушыларды ата салтына адал болуға, оны қастерлеуге, сақтауға, жасампаздықпен дамытуға үйрету;

- ұлтжандылыққа, ата салтына беріктікке, парасаттылыққа тәрбиелеу.

Плакат, маркер, үлестірме қағаз.

Сабақтың барысы: а) Ұйымдастыру кезеңі.

- оқушылармен сәлемдесу.

- сынып тазалығына көңіл бөлу.

- оқушыларды түгендеу. Ойындар арқылы топтарға бөлу.

Тыныштық сәті. «Баяу әуен тыңдау»

2. Үй тапсырмасын тексеру: Д. Қонаевтың түйіндемесін сұрау.

Сабақ барысын талқылау, топқа бөлінеді.

(Тәртіп, талап, тазалық, тыныштық, татулық) сақтау керектігін еске түсіру.

3. Дәйексөз:

«Халқын сүйген – халқының салтын сүйеді» деген нақыл сөзін оқушылардың назарын аударту. Жеке оқыту және жаттатып айтқызу.

- Ата салтын сақтау не үшін қажет?

- Қазақтың ырым-тыйымдары нені уағыздайды?

Халық нақылы

4. Әңгімелесу (сұхбат) «Жақсы дәстүр жайында» атты әңгімесін таныстыру.

Қорыту:

- Адам өз ұрпағының қандай болғанын қалайды?

- Неліктен жастарға көп көңіл бөлінеді?

Ғ . Мұстафин

5. Шығармашылық жұмыс, топтық жұмыс.

Оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту мақсатында оқулықта берілген «Қазақтың ырымдарын » жазу және талқылау ұсынылады.

Баяу әуен қойылады.

6. Топпен ән айту. «Ұрпақ үні»

әні:Ә. Тінәлі сөзі:А. Асылбеков

Аман болсам халқым үшін,

Халқым үшін – жалпың үшін,

Ата –бабам салып кеткен

Аянбаймын салтым үшін.

Шабытымның шалқуы үшін,

Жалғасады жарқын ісім.

Аялаймын асылымды,

Тоқталғанша бар тынысым.

Әнсіз, күйсіз неткен өмір –

Мағынасы кеткен өмір.

7. Үй тапсырмасы. № 1 М. Әуезовтың «Өрде» атты мәтінін оқып келу.

Келесі сабақ. № 2 «Қазақтың ырымдарын» мәнерлеп оқып келу.

8. Соңғы тыныштық сәті. Баяу әуен қойылады. Бүгінгі сабақтан игерген жақсы қасиеттерді есімізге түсіріп, жүрегімізге сақтайық. «Қиянат жасамау, қиянат жасамау бар жерде, қиянат жасамау, қиянат жасамау» бүкіл әлемде.

Пайдаланылған әдебиеттер тізім:

1.«Өзін-өзі тану» оқулығы 11-сынып «Бөбек» Алматы, 2010жыл.

2.«Самопознание. kz» №10.2013 жыл.

3.Мұғалімге арналған әдістемелік құрал.

Өзін - өзі тану сабағының жоспары.

Мектеп «Белгілі Е.Зікібаев атындағы Өрнек негізгі мектебі» КММ

Мерзімі:

Сабақтың тақырыбы: Ата салты – асыл қазына. № 24- сабақ.

Құндылық: «Қиянат жасамау» Қасиеттер: мәдени мұраларды сақтау.

Мұғалімі Рахимова Замзагуль Талапкеровна

Сынып – 11

Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер: Топтық жұмыс, тыныштық сәті, дәйексөз, әңгімелесу, шығармашылық жұмыс.

Модульдердің кіріктірілуі: Сыни тұрғыдан ойлау, оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, АКТ-ны пайдалану, бағалау.

Оқып үйренудің нәтижесі: оқушылар жасампаз, парасатты, салт-дәстүрді сақтай білетін азамат болуға тәрбиеленеді.

Сабақтың мақсаты: - «Ата салтының» ұлттық құндылық ретіндегі мәнін ашу; жіті біліп, оны құрметтеудің перзенттік борыш екенін түсіндіру.

Сабақтың міндеттері: : - ұлттық, салт-дәстүрдің, ата салтының ұрпаққа мұра ретіндегі маңызын түсіндіру;

- оқушыларды ата салтына адал болуға, оны қастерлеуге, сақтауға, жасампаздықпен дамытуға үйрету;

- ұлтжандылыққа, ата салтына беріктікке, парасаттылыққа тәрбиелеу.

Плакат, маркер, үлестірме қағаз.

Сабақтың барысы: а) Ұйымдастыру кезеңі.

- оқушылармен сәлемдесу.

- сынып тазалығына көңіл бөлу.

- оқушыларды түгендеу. Салт-дәстүрлер арқылы топтарға бөлу.

Тыныштық сәті. «Баяу әуен тыңдау»

2. Үй тапсырмасын тексеру: Қазақтың ырымдарын сұрау және талдау.

Сабақ барысын талқылау, топқа бөлінеді.

(Тәртіп, талап, тазалық, тыныштық, татулық) сақтау керектігін еске түсіру.

3. Дәйексөз:

«Халқын сүйген – халқының салтын сүйеді» деген нақыл сөзін оқушылардың назарын аударту. Жеке оқыту және жаттатып айтқызу.

- Ата салтын сақтау не үшін қажет?

- Қазақтың ырым-тыйымдары нені уағыздайды?

Халық нақылы

4. Әңгімелесу (сұхбат) «Өрде» атты әңгімесін таныстыру.

Қорыту:

- Мәтінде салттың қандай түрлері берілген?

- Олардың мән-мағынасы неде деп ойлайсың?

- Осы салттардың қазіргі кезде қолданылуына қалай қарайсың?

М. Әуезов

5. Шығармашылық жұмыс, топтық жұмыс.

Оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту мақсатында оқулықта берілген «Қазақтың тыйым сөздері» тізбектеп жазу және мән-мағынасын түсіндіру.

Баяу әуен қойылады.

6. Топпен ән айту. «Қазағымның байлығы»

әні-сөзі: Ж. Тұрлыбеков

Өмірдің аяқ – ақпаны,

Жүректен сая таппады,

Мейірімнің аптабы,

Ақылы, Ары – мақтаны.

Жалынын жастық шақтағы,

Ұрпаққа сый ғып сақтады,

Қазағымның қарттары.

Қарашы, досым, тұр- дағы

Ауылға әсем қырдағы.

Махаббат тұнған гүл бағы,

Қызғалдақ өскен қырлары.

7. Үй тапсырмасы. № 1 «Қазақтың тыйым сөздерін» жаттап келу.

Келесі сабақ. № 2 Г. Молдағалиеваның «Дәстүр жалғастығы – ұлт болашағы» атты мәтінді мәнерлеп оқып келу.

8. Соңғы тыныштық сәті. Баяу әуен қойылады. Бүгінгі сабақтан игерген жақсы қасиеттерді есімізге түсіріп, жүрегімізге сақтайық. «Қиянат жасамау, қиянат жасамау бар жерде, қиянат жасамау, қиянат жасамау» бүкіл әлемде.

Пайдаланылған әдебиеттер тізім:

1.«Өзін-өзі тану» оқулығы 11-сынып «Бөбек» Алматы, 2010жыл.

2.«Самопознание. kz» №10.2013 жыл.

3.Мұғалімге арналған әдістемелік құрал.

Өзін - өзі тану сабағының жоспары.

Мектеп: «Белгілі Е.Зікібаев атындағы Өрнек негізгі мектебі» КММ

Мерзімі:

Сабақтың тақырыбы: Ұлт руханияты – ұрпақ аманаты. № 25-26 сабақ.

Құндылық: «Қиянат жасамау» Қасиеттер: мәдени мұраларды сақтау.

Мұғалімі: Рахимова Замзагуль Талапкеровна

Сынып – 11

Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер: Топтық жұмыс, тыныштық сәті, дәйексөз, әңгімелесу, шығармашылық жұмыс.

Модульдердің кіріктірілуі: Сыни тұрғыдан ойлау, оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, АКТ-ны пайдалану, бағалау.

Оқып үйренудің нәтижесі: оқушылар рухани мұраларды қорғау керектігін ұғынады.

Сабақтың мақсаты: - «Ұлт руханиятының» құндылық ретіндегі мәнін ашу; ұлттық рухани мұра, түрлері, мәні, оны қорғау туралы түсінік беру.

Сабақтың міндеттері: : - ұлттық рух, ұлттық болмыс, ұлттық мәдениеттің ұлттық бірегей көрсеткіші, күші екенін білдіру;

- берілген ақпарат негізінде оқушылардың өз бойындағы барды оятып, жаңа ұғымдар беріп, ұлттық руханиятты сақтауға баулу;

- оқушының ішкі сезім дүниесін дамыта отырып, ақыл-ой жүйесін жетілдіру.

Плакат, маркер, үлестірме қағаз.

Сабақтың барысы: а) Ұйымдастыру кезеңі.

- оқушылармен сәлемдесу.

- сынып тазалығына көңіл бөлу.

- оқушыларды түгендеу. Салт-дәстүрлер арқылы топтарға бөлу.

Тыныштық сәті. «Баяу әуен тыңдау»

2. Үй тапсырмасын тексеру: Қазақтың тыйым сөздерін сұрау және талдау.

Сабақ барысын талқылау, топқа бөлінеді.

(Тәртіп, талап, тазалық, тыныштық, татулық) сақтау керектігін еске түсіру.

3. Дәйексөз:

«Қоғамдық рухани байлықтың азая бастауын ешбір қазына байлықпен алмастыруға болмайды» деген нақыл сөзіне оқушылардың назарын аударту. Жеке оқыту және жаттатып айтқызу.

- Ұлттық сана, ұлттық ұғым дегенді қалай түсінесің?

- Қазақ халқын кімдер, қалай әлемге танытты деп ойлайсың?

С. Әшімбаев

4. Әңгімелесу (сұхбат) «Дәстүр жалғастығы – ұлт болашағы» атты әңгімесін таныстыру.

Қорыту:

- Аталаған дәстүрлеріміз қазір қалай сақталып жүр деп ойлайсыңдар?

- Жоғарыда айтылғандай «ел ағасы» болуға дайынсың ба?

- Тағы қандай ата-салттар мен дәстүрлерін білесің?

Г. Молдағалиева

5. Шығармашылық жұмыс, топтық жұмыс.

Оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту мақсатында оқулықта берілген «Руханияттың басты түрлерін, олардың мәні мен уәждерін» кестеге салып түсіндіру.

Баяу әуен қойылады.

6. Топпен ән айту. «Қазағымның байлығы»

әні-сөзі: Ж. Тұрлыбеков

Өмірдің аяқ – ақпаны,

Жүректен сая таппады,

Мейірімнің аптабы,

Ақылы, Ары – мақтаны.

Жалынын жастық шақтағы,

Ұрпаққа сый ғып сақтады,

Қазағымның қарттары.

Қарашы, досым, тұр- дағы

Ауылға әсем қырдағы.

Махаббат тұнған гүл бағы,

Қызғалдақ өскен қырлары.

7. Үй тапсырмасы. № 1 «Ата салтына адалдық» тақырыбында эссе жазып келу.

Келесі сабақ. № 2 Г. Молдағалиеваның «Дәстүр жалғастығы – ұлт болашағы» атты мәтінді мәнерлеп оқып келу.

8. Соңғы тыныштық сәті. Баяу әуен қойылады. Бүгінгі сабақтан игерген жақсы қасиеттерді есімізге түсіріп, жүрегімізге сақтайық. «Қиянат жасамау, қиянат жасамау бар жерде, қиянат жасамау, қиянат жасамау» бүкіл әлемде.

Пайдаланылған әдебиеттер тізім:

1.«Өзін-өзі тану» оқулығы 11-сынып «Бөбек» Алматы, 2010жыл.

2.«Самопознание. kz» №10.2013 жыл.

3.Мұғалімге арналған әдістемелік құрал.

Өзін - өзі тану сабағының жоспары.

Мектеп: «Белгілі Е.Зікібаев атындағы Өрнек негізгі мектебі» КММ

Мерзімі:

Сабақтың тақырыбы: Ұлт руханияты – ұрпақ аманаты. № 26- сабақ.

Құндылық: «Қиянат жасамау» Қасиеттер: мәдени мұраларды сақтау.

Мұғалімі . Рахимова Замзагуль Талапкеровна

Сынып – 11

Оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер: Топтық жұмыс, тыныштық сәті, дәйексөз, әңгімелесу, шығармашылық жұмыс.

Модульдердің кіріктірілуі: Сыни тұрғыдан ойлау, оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, АКТ-ны пайдалану, бағалау.

Оқып үйренудің нәтижесі: оқушылар рухани мұраларды қорғау керектігін ұғынады.

Сабақтың мақсаты: - «Ұлт руханиятының» құндылық ретіндегі мәнін ашу; ұлттық рухани мұра, түрлері, мәні, оны қорғау туралы түсінік беру.

Сабақтың міндеттері: : - ұлттық рух, ұлттық болмыс, ұлттық мәдениеттің ұлттық бірегей көрсеткіші, күші екенін білдіру;

- берілген ақпарат негізінде оқушылардың өз бойындағы барды оятып, жаңа ұғымдар беріп, ұлттық руханиятты сақтауға баулу;

- оқушының ішкі сезім дүниесін дамыта отырып, ақыл-ой жүйесін жетілдіру.

Плакат, маркер, үлестірме қағаз.

Сабақтың барысы: а) Ұйымдастыру кезеңі.

- оқушылармен сәлемдесу.

- сынып тазалығына көңіл бөлу.

- оқушыларды түгендеу. Салт-дәстүрлер арқылы топтарға бөлу.

Тыныштық сәті. «Ғажайып баққа саяхат»

2. Үй тапсырмасын тексеру: «Ата салтына адалдық» атты тақырыптағы эсселерін тексеру.

Сабақ барысын талқылау, топқа бөлінеді.

(Тәртіп, талап, тазалық, тыныштық, татулық) сақтау керектігін еске түсіру.

3. Дәйексөз:

«Қоғамдық рухани байлықтың азая бастауын ешбір қазына байлықпен алмастыруға болмайды» деген нақыл сөзіне оқушылардың назарын аударту. Жеке оқыту және жаттатып айтқызу.

- Ұлттық сана, ұлттық ұғым дегенді қалай түсінесің?

- Қазақ халқын кімдер, қалай әлемге танытты деп ойлайсың?

С. Әшімбаев

4. Әңгімелесу (сұхбат) «Гауһартас» атты әңгімеден үзіндіні таныстыру.

Қорыту:

- «Егер адамдардың барлығы әкенің айтқанымен өмір сүретін болса, өмір бір орында тұрып қалмас па еді?!» дегенді қалай түсінесіңдер?

Д. Исабеков

5. Шығармашылық жұмыс, топтық жұмыс.

Оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту мақсатында оқулықта берілген «Руханияттың басты түрлерін, олардың мәні мен уәждерін» кестеге салып түсіндіру.

Баяу әуен қойылады.

6. Топпен ән айту. «Қазағымның байлығы»

әні-сөзі: Ж. Тұрлыбеков

Өмірдің аяқ – ақпаны,

Жүректен сая таппады,

Мейірімнің аптабы,

Ақылы, Ары – мақтаны.

Жалынын жастық шақтағы,

Ұрпаққа сый ғып сақтады,

Қазағымның қарттары.

Қарашы, досым, тұр- дағы

Ауылға әсем қырдағы.

Махаббат тұнған гүл бағы,

Қызғалдақ өскен қырлары.

7. Үй тапсырмасы. № 1 «М. Шахановтың өлеңін жаттап» келу.

Келесі сабақ. № 2 Е. Сағымбаевтың «Ел берекесі бірлікте» атты мәтінді мәнерлеп оқып келу.

8. Соңғы тыныштық сәті. Баяу әуен қойылады. Бүгінгі сабақтан игерген жақсы қасиеттерді есімізге түсіріп, жүрегімізге сақтайық. «Қиянат жасамау, қиянат жасамау бар жерде, қиянат жасамау, қиянат жасамау» бүкіл әлемде.

Пайдаланылған әдебиеттер тізім:

1.«Өзін-өзі тану» оқулығы 11-сынып «Бөбек» Алматы, 2010жыл.

2.«Самопознание. kz» №10.2013 жыл.

3.Мұғалімге арналған әдістемелік құрал.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]