Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
zharatylystanu_36.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
227.79 Кб
Скачать

Ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы№7

Тобы:

Күні:

Тәрбиеші:

Білім беру саласы: «Таным»

ҰОІӘ: Жаратылыстану

Тақырыбы:Табиғаттағы қауіпсіздік ережесі.

Мақсаты: Табиғатта қауіпсіздік ережесін сақтауға үйрету. қауіпсіздік ережесінсақтауға үйрету.Табиғат аясында өзін-өзі ұстау мәдениетінің дағдыларына қалыптастыру.Өзіне,өзінің қадір-қасиетін бағалауға тәрбиелеу.Ережені сақтаудың маңыздылығын түсіндіру..

Көрнекіліктер:мазмұнды суреттер.Орман көрінісі.

Қажетті құрал-жабдықтар: жұмыс дәптері,түрлі түсті қарындаштар,үнтаспа.

Әдіс-тәсілдері: сөздік,көрнекілік,ойын,практикалық.

Билингвальді компонент: қауіпсіздік ережесі- правила безопасности, улы саңырауқұлақ-ядовитые грибы

Іс-әрекет

Кезеңдері

Педагогтың іс-әрекеті

Балалардың ісәрекеті

Мотивациялық-

Қозғашылық

Педагог балаларды шаттық шеңберіне шақырады.

Балалар шаттық шеңберіне тұрып,өлең жолдарын айтады.

Ұйымдастырушылық-ізденістік

Рефлексиялық-

түзетушілік

-Балалар,бізге бір хат келіпті.Бұл хатты Ернар мен Жанар деген балалар жазып ты.Олар орманнан саңырауқұлақтар терген екен. Алай да саңырауқұлақтың қайсысын жеуге болатын дығын білмейді екен. Сол себепті сендерден көмек сұрап хат жазыпты.Бірақ балалар,олар өздерінің қандай саңырауқұлақ жинап алған дығы туралы айтпапты. Ол жерден Ернар мен Жанар балаларға себеттегі теріп алған саңыра уқұлақтарын көрсетеді.

-Балалар,мынау қандай саңырауқұлақ екенді гін білесіңдер ме?

Бұлар-улы саңырауқұлақтар.Ал улы саңырау құлақты жеуге болмайды.Бұл саңырауқұлақты жеуге болмайды.Бұл саңырауқұлақтар адам дар үшін өте зиян, ал орман тұрғындары үшін пайдалы,зияны жоқ екен.Ернар,Жанар сендер дің теріп алған саңырауқұлақтарыңның бар лығы да жеуге жарамсыз. Себебі: сендер тек улы саңырауқұлақтарды теріп алғансыңдар.

Ернар мен Жанар:

-Біз білмей қалдық.

-Міне,балалар,көрдіңдер ме,егер өздеріңе таныс емес өсімдік,саңырауқұлақ немесе жи дек көрсеңдер,оны теріп жеуге болмайды екен Ал орманда басқа да жеуге жарамды жемістер бар.Мысалы,міне, мына қызыл жидекке қараң даршы.Бұны адамдар қой бүлдіргені деп те атайды.Осыған ұқсас жемісті көргендерің бар ма?

Жанар:

-«Ой мына жерде қойбүлдіргені көп екен»,-деп үзіп жей бастайды.

-Жанар,асықпа.Балалар Жанар дұрыс істеді ме?

-Неге?

-Балалар сендер білесіңдер ме,орманға, тауға, жалпы табиғат аясында қандай қауіпсіздік ережесін сақтау керек?

-Қандай жәндіктерден абай болу керек?

-Осындай жағдайларды болдырмау үшін не істеу керек?

-Болған жағдайда не істеу керек?

Мысалы,оттың лаулап жанып жатқанын көрдіңдер немесе кене шағып алды,бұндай жағдайда не істеу керек?

-Тағы да қандай қауіпсіздік ережесін сақтау керек?

Педагог балаларды екі орталыққа бөліп,бірінші орталықтағы балаларға табиғатқа серуенге барғандағы қауіпті деп санайтын өсімдіктер мен жәндіктердің суретін жапсыруды,екінші орталықтағы балаларға «Табиғаттағы мінез-құлық ережесі» тақырыбында табиғатқа серуенге барғанда нені істеуге болмайды деп санайды,соған байланысты суреттерді жапсыруды ұсынады.

Сергіту сәті.

Дәптермен жұмыс.

Педагог балалардан бүгінгі жиыннан алған әсерлерін,көңіл күйлерін сұрайды.

Сонымен қатар немен айналысқандарын не үйренгендерін сұрайды.

Д /о: «Қауіпсіздік ережесі»

Балалар кәдімгі өздерінің жеп жүрген құлпынайына ұқсайтындығын,

айырмашылығы

тек көлемінде екендігін айтады.

-Жоқ.

-Ол қойбүлдіргенді жумай жеді.Жемісті жумай жеуге болмайды,ішің ауырады.

-Отпен ойнамау керек.

-От жаққан болса,кетер кезде өшіріп кету керек.Әйтпесе өрт шығуы мүмкін.Жәндік-

Терден абай болу керек.

-Жыланнан,

Кененің шағып

Алуынан.

-Үлкендермен

Бірге жүру керек,жалғыз жүрмеу керек.

-Үлкендерге хабарлау керек.

-Үшкір заттармен ойнамау керек.

Серуенде жүргенде үлкендерден алыс кетпеу керек.

Бірінші орталықтағы балалар өздерінің таңдауы бойынша алдын ала қиылып берілген суреттердің қауіпті деп санайтын өсімдіктер мен жәндіктердің суреттерін жапсырады.(ұжымдық жұмыс)

Мысалы,жылан,кене,маса

Және өздеріңе таныс емес жәндіктер мен жидектердің суретін жапсырады.Екінші орталықтағы балалар табиғат аясында істеуге болмайтын қылықтарға байланысты берілген суреттерді жапсырады.

Олар:құстың ұясын бұзба,ағаштарды сындырма,қатты айқайлама,құмырсқаның илеуіне тиіспе,гүлдерді жұлма т.б.

Өлең мазмұнына қарай қимылдар жасайды.

Балалар дәптерде берілген тапсырманы орындайды.

Балалар жиыннан алған әсерлерін айта отырып көңіл күйлерін дәптердегі таңбаларға белгілейді.

Немен айналысқандарын,не үйренгендерін айтады.

Күтілетін нәтиже:

жасайды:серуенде жүргенде үлкендерден алыс кетпеу,отпен ойнамау,өздеріне таныс емес саңырауқұлақтар мен жеміс-жидектерді теріп жемеу.

түсінеді:қауіпсіздік ережесін сақтауды және оның өз өмірі үшін маңыздылығын,серуен кезінде үлкендермен бірге жүру керектігін,отпенг ойнамау керектігін өздеріне таныс емес саңырауқұлақтар мен жеміс-жидектерді теріп жемеу керектігін,жәндіктерден сақтану керектігін,табиғат аясында тыныштық сақтауды.

қолданады:отпен ойнамайды,өздеріне таныс емес саңырауқұлақтармен жеміс жидектер мен жәндіктерден алыс жүреді,үшкір заттарды қозғамайды,келеңсіз жағдай бола қалған жағдайда үлкендерге хабар беру керек екендігін.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]