Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
zharatylystanu_36.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
227.79 Кб
Скачать

Ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы№20

Тобы:

Күні:

Тәрбиеші:

Білім беру саласы: «Таным»

ҰОІӘ: Жаратылыстану

Тақырыбы: Қазақтың ұлттық киімдері.

Мақсаты: Ұлттық киімдермен (тақия, бүрмелі көйлек, камзол, шапан)таныстыру.олардың өзіндік ерекшеліктерімен(әшекей, өрнегі және т.б.)таныстырып, қазіргі киім түрлерімен салыстыра әңгімелеп беруге үйрету.Сөздік қорын молайту, ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту.

Көрнекіліктер: ұлттық киім киген қуыршақтар,суреттер.

Қажетті құрал-жабдықтар: жұмыс дәптері,түрлі-түсті қарындаштар.

Алдын-ала жасалатын жұмыс: ұлттық киім үлгілері бейнеленген суреттерді қарау.Ою-өрнектермен таныстыру.Суреттерді бояу.Ұлттық киім киген қуыршақтар-дан көрме ұйымдастыру.

Әдіс-тәсілдері: сөздік,көрнекілік,ойын,практикалық.

Билингвальді компонент: қазақтың ұлттық киімдері-национальные одежды

Іс-әрекет кезеңдері

Педагогтің іс-әрекеті

Балалардың іс-әрекеті

Мотивациялық қозғаушылық

Педагог балаларды шаттық шеңберге шақырады.

Балалар шаттық шеңберін құрып,өздеріне таныс өлең жолдарын айтады.

Ұйымдастырушылық- ізденістік

«Ойлан тап,не артық» ойыны:№44

Мақсаты:жалпы киім ту-ралы түсініктерін бекіту.Қа-былдауы мен еске сақтауын дамыту.

Ойын шарты:бала,педагог айтқан бірнеше сөздердің ішінен артық сөзді тауып,неліктен артық сөз деп санайтындығын түсіндіруі керек.Педагог жалпы киім түрлері туралы сұрайды.

-Дұрыс айтасыңдар,балалар.

Киімдердің түрлері көп екен және олар бірнеше топқа бөлінеді.Бүгін біз сондай киімдердің бір түрі қазақтың ұлттық киім түрлерімен танысамыз.Ол үшін біз бүгін арнайы ұлт- тық киімдерден ұйымдас-тырылған көрмеге бара- мыз.

Педагог балаларға көрмені аралап,ұлттық киім киген қуыршақтарды жақсылап бақылап алуларына мүм-кіндік береді.

Көрмені ұйымдастырушы ұлттық киім үлгілері туралы айта отырып,тақия, көйлек,камзол қыз кейпін- дегі қуыршақ пен тақия,ша-пан киген ұл кейпіндегі қуыршаққа ерекше назар аудартады.Олардың күнде-лікті киетін киімнен айыр-машылығын,ою-өрнектер-мен әшекейленуі туралы айтады.

- Үкілі тақияның төбесі дөң-гелек болып келеді.Жібек, алтын,күміс,зер жіптермен кестеленіп,моншақ,асыл тастармен безендіріледі. Үкінің үлпілдек қауырсы-нын тақияның төбесіне қадайды.Үкі қадалған тақия қазақ қыздарының ерекше ұнатып киетін баскиімі бол-ған.

Қамзол- жеңсіз жеңіл киім. Қыздарға арналған қамзол-дың өңіріне кесте тігіліп, ою-өрнек салынады.Қам- золдың етегі кең болып келеді.Көйлек-әйелдердің киімі.Қос етек көйлекке екі,үш етекті қоса тігеді.Кең етекті көйлекке ештеңе қос-пай тігеді.Міне,балалар,қа- зақтың осындай ұлттық киімдері қыз балаларға ар- налып тігіледі екен.Енді ұл баланың киімдеріне қараң- даршы.Ұл балаларда басы- на баскиім киген.Баскиім- нің түрлері көп.Соның ішін- дегі бүгінгі біздің қуырша- ғымыз киіп отырған баскиім қалай аталады?

-Дұрыс айтасыңдар,ол да тақия деп аталады екен. Яғни тақияны қыз балалар ғана емес,ұл балалар да киеді екен.Алайда олардың өрнектері мен түстерінде айырмашылық бар.Кәне, кім айтады,қандай айырма-шылықты байқадыңдар?

-Айырмашылығын дәл тап-тыңдар.Қыз балаларға арналған тақияға моншақ-тар мен асыл тастар тігілсе, ұл балалардың тақиясына моншақ тігілмейді.Оның есесіне олар ою-өрнектер-мен кестеленеді.

Шапанды қалың матадан қазақтың ою-өрнегін са- лып,астарлап сырып тігеді. Шапандар әртүрлі тігіледі: сырмалы шапан,қаптал шапан,қыздарға арналған қималы шапан.Шапанды ерлер де,әйелдер де,бала- лар да киеді.Қыздарға арналған шапанның жаға-жеңіне,етегі мен өңіріне зер ұстайды.Түйме орнына асыл тастар орнатылған күміс қапсырма тағады.Ал ерлер мен ұл балаларға ар- налған шапандар ою-өр – нектермен безендіріледі.

Күнделікті киетін баскиім, көйлек т.б. киімдерді тақия,қамзол,шапан,бүрмелі көйлек сияқты ұлттық киім түрлерімен салыстырады.

Балаларды өздерінің таң – дауы бойынша екі орталық-қа бөледі.Бірінші орталықта-ғы балаларға дайын қиылған қамзол мен бөріктің силуэтін өрнектеуді,екінші орталық- тағы балаларға ұл бала мен қыз балаға арналған тақия- ның суретін аяқтау және өр-нектеу керектігін айтып тү-сіндіреді.

Сергіту сәтін өткізу.

Педагог сергіту сәтін ұйым-дастырады да,балаларға ор-талықтағы орындарын ауыстыру керек екендігін ескертіп балалардың орталықтағы жұмысын,әрекетін қадағалайды.

Бала педагог айтқан сөздердің ішінен артық сөзді тауып айтады және неліктен артық деп санайтындығы туралы өзінің ойын айтады.

Өткен материалдарды есте-ріне түсіре отырып,ұл бала мен қыз балаға арналған киім түрлері,олардың айыр-машылығы,қалың және жұқа киімдер,бас киім,сырт киім және аяқкиім болып бө-лінетіндігі туралы айтады.

Көрмеге келеді.Көрмені аралап,ұлттық киім үлгілерін ұстап көреді,олардың матасы, ою-өрнектері туралы бір бірімен пікір алмасады, білмегендерін сұрайды.

Балалар мұқият тыңдай-ды.

Бірінші орталықпен екін-ші орталықтағы балалар өздеріне берілген тап- сырмаларды орындайды

Балалар орталықтағы орындарын ауыстырып, жұмыстарын аяқтайды.

Рефлексиялық-

түзетушілік

Педагог балалардан бүгінгі жижиыннан алған әсерлерін, кө- ңің ңіл күйлерін,немен айналыс- қандарын,не үйренгендерін сұ- райрайды.Бүгінгі жиынның түйін-ді оді ойы немесе тақырыбы жай-лы лы естеріне түсіреді.

Жиыннан алған әсерлерін айта отырып,көңіл-күйлерін дәптердегі таңбаларға белгілейді.Немен айна-лысқандарын,не үйрен-гендерін,қандай ұлттық киім түрін өрнектегенін айтады.

Күтілетін нәтиже:

жасайды: ұлттық киім түрлері тақия,бүрмелі көйлек,қамзол,шапанның өзіндік ерекшеліктері мен ұқсастықтары туралы;қазіргі киім түрлерімен салыстыра білуді;

түсінеді: тақияның қыз балалар мен ұл балаларға да арналып жасалғандығын және олардың айырмашылығын.

қолданады: ұлттық киім түрлерінің өзара ұқсастықтары мен ерекшелігін және күнделікті киетін киімдерден айырмашылығы туралы білімді игерді

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]