Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
zharatylystanu_36.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
227.79 Кб
Скачать

Ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы№19

Тобы:

Күні:

Тәрбиеші:

Білім беру саласы: «Таным»

ҰОІӘ: Жаратылыстану.

Тақырыбы: Сүт өнімдері.

Мақсаты: Сүт өнімдерінен алынатын өнімдерге байланысты слайдтар немесе мазмұнды суреттер. Сүттін адам денсаулығына пайдасының мол екені туралы білімдерін кеңейту.

Көрнекіліктер: сүт өнімдерінен алынатын өнімдерге байланысты слайдтар немесе мазмұнды суреттер. Сүттін адам денсаулығына пайдасының мол екені туралы білімдерін кеңейту.

Қажетті құрал-жабдықтар:сүт, айран, қатық,тосап, қою шырын, қасық (бала санына жететіндей), ыдыстар.

Алдын ала жасалатын жұмыс: азық-түлік сататын дүкенге саяхат ұйымдастыру.

Әдіс-тәсілдері: сөздік, көрнекілік, ойын, практикалық.

Билингвальді компонент: сүт өнімдері –молочные продукты, сүт-молоко, айран-кефир, шырын-сок, тосап-варенье

Іс-әрекет кезеңдері

Педагогтің іс-әрекеті

Балалардың іс-әрекеті

Мотивациялық- қозғаушылық

Шаттық шеңберіне тұрғызады.

Балалар шаттық шеңберіне тұрып, өлең жолдарын айтады.

Ұйымдастырушылық-ізденістік

-Балалар, кеше біз саяхатқа қай жерге бардық? Онда сүт тағамдары қайда сақталады?

-Олай болса экранға назар ауда рыңдар. Педагог балаларға сүт тағамдарының дайындалу жолы туралы бейнеролик (немесе слайд)көрсетеді.

Бейнеролик көргеннен кейін балалар дан көргендері туралы сұрайды.

-Балалар, сүттен йогурт, қаймақ, т.б. өнімдерді алу үшін бізге не керек екен?

-Дұрыс айтасыңдар. Сүттен басқа өнім дерді алу үшін бізге арнайы станоктар керек екен. Сол сияқты үй жағдайында да сүттен айран, қатық, ірімшік, құрт, биос, йогурт жасауға болады екен. Қол дан жасаған айран, қатық, қаймақ, ірім шік, құрт, биос, йогурт тіпті дәмді бола ды. Ал бүгінше айран нан биос пен йогурт жасауды үйренеміз. Сонда сен дер биос пен йогуртты дүкеннен сатып алмай-ақ, үйде өздерің жасап ала ала сың дар.

-Кәне, айранның дәмін татып көріңдер ші, дәмі қандай?

-Тәтті болу үшін не істеуге болады?

-Ал тұщы болу үшін ше?

-Қалай ойлайсыңдар йогурт, биос жасау үшін айранға не қосуға болады? (жауап бере алмаса, педагог өзі айта ды) .

-Енді йогурт пен биостың дәмін татып көрейікші, ненің дәмі шыға ды?

-Дұрыс айтасыңдар, әртүрлі жемістер дің дәмі шығады екен. Сол себепті йогу рт пен биосты дәміне байланысты бөлу ге болады. Мысалы, құлпынай, шабда лы, алмұрт қосылған йогурттар деп бөлуге болады. Зауыттарда йогур тқа бөлек, биосқа бөлек өзіндік ерекшелігі бар қосымша дәмдеуіш тер қосады. Ал біз дәмдеуіш қос пай жасаймыз. Биосқа үккіштен өткізіліп қайнатылып жасал ған жемістер шырынын, ал йогуртқа тосапты қосамыз (жұмысты баста мас бұрын алжапқыш пен қалпақ кию керек тігін естеріне салады және бір балаға екі ыдысқа айран құйып береді). Педа гог балаларға жұмыстарын аяқтағаннан кейін дәмін татып көруді ұсынады.

-Сендер дайындаған йогурт пен биостың айырмашылығы бар ма?

-Тағы да қандай айырмашылығын байқауға болады?

Д /о: «Сүттен жасалағн тағамдарды ата».

-Дүкенге бардық.

Сүт тағамдарының тоңазытқышта сақталатынын айтады.

-Келеді.

Балалар бейнероликті мұқият көріп, педагогтің қойған қосымша сұрақтарына жауап беруге тырысады.

-Техника, станок, машина керек.

Балалар биос, йогурт жасайтындықтарын естігенде қуанады.

-Қышқыл (әр бала өзіне жеке берілген ыдыстағы айранның дәмін көреді).

-Қант қосу керек.

-Тұз қосамыз.

Балалар жауап беруге тырысады.

-Қант, тосап, бал қосамыз.

-Өрік, алма, шиенің дәмі шығады деп әр бала өзі дәмін татып көрген биоспен йогурт ты айтады. Балалар алжапқыш пен қалпақ тарын киеді. Өздері таңдап алған тосапты бір ыдыстағы айранға, үккіштен өткізіліп қай натылған қою шырын ды (сироп) екінші ыды стағы айранға қосып араластырады. Балалар дәмін татып көріп, қан дай жемістің дәмі шыға тынын айта ды. Биос пен йогуртты салысты рып, бақылайды. Олар дың түсінің өзгергенді гіне назар аударып, айырмашылығын айтады.

-Йогурт биосқа қарағанда қою.

Рефлексиялық-түзетушілік

Педагог балалардан бүгінгі жиыннан алған әсерлерін, көңіл күйлерін сұрайды.

Балалар жиыннан алған әсерлерін айта отырып, көңіл күйлерін дәптердегі таңбаларға белгілейді.

Күтілетін нәтиже:

жасайды: сүттен жасалатын өнімдер (айран, қатық, құрт, ірімшік, май) туралы айраннан биос, йогурт жасауға болатындығын.

түсінеді: сүттен айран, қатық, құрт, ірімшік, май жасалатындығын; айраннан биос, йогурт жасауға болатындығын.

қолданады: айраннан биос пен йогурт жасауды; айранның түсінің құрамының, дәмінің өзгеретінін зерттеу жасау арқылы.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]