Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
zharatylystanu_36.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
227.79 Кб
Скачать

Ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы№18

Тобы:

Күні:

Тәрбиеші:

Білім беру саласы: «Таным»

ҰОІӘ: Жаратылыстану.

Тақырыбы:Ақпараттық құралдар.

Мақсаты Балалардың адам көмекшілері, электр тоғы, тұрмыстық техника туралы білімдерін кеңейту.Теледидар, радио, телефон, компьютердің ақпараттық құралдар түріне жататыны туралы түсіндіру. Қарапайым ақпарат көздерін қолдану дағдыларын жетілдіру. Көрнекіліктер:теледидар,радио,телефон,компьютер ,суреттер,кітаптар мен газет-журналдар.

Қажетті құрал-жабдықтар:жұмыс дәптері,түрлі түсті қарындаштар,ермексаз.

Алдын ала жасалатын жұмыс:теледидар,радио,телефон,компьютерге бақылау жасау.Компьютер тұрған бөлмеге саяхат жасау.Ересек адамдардың компьютермен жұмыс істеп жатқанын бақылау.

Әдіс – тәсілдері:сөздік,көрнекілік,ойын,практикалық.

Билингвальді компонент: компьютер,телефон,радио,телевизор-теледидар

Іс-әрекет кезеңдері

Педагогтің іс-әрекеті

Балалардың іс-әрекеті

Мотивациялық қозғаушылық

Педагог теледидар,радио,телефон,коипьютерге байланысты жұмбақтар жасырады.

Балалар жұмбақтардың шешуін табуға тырысады.

Ұйымдастырушылық ізденістік

НЕ ЕКЕНІН ТАП.ойыны.

Педагог ішіне ұялы телефон салынған қорапты көрсетіп,балалардан:

-қораптың ішінде не бар?-деп сұрайды.

-Дәл таптың.Қораптың ішінде ұялы телефон бар,-деп қораптан телефонды алып шығып көрсетеді.

Педагог телефонның бірнеше түрлерін көрсете отырып,телефон арқылы біреуден ақпарат алуға болатындығын және ақпарат сөзінің мағынасын түсіндіреді.

-Қалай ойлайсындар ,тағыда нелер арқылы ақпарат алуға болады?

Теледидар,радио,компьютер арқылы ақпарат алу жолдарын, ақпаратты сезу мүшелері арқылы алатындығын және кітап,газет-журналдар арқылы ақпаратты қалай алуға болады?

-Дұрыс айтасындар.Адамдар кітап,газет – журналдардан өздеріне керекті кез келген ақпаратты алады екен.Телехабарлардан қандай ақпарат алуға болады.

-дұрыс айтасың.тағыда қандай ақпарат аламыз?

-жаңалықтан күнделікті өзіміздің мемлекетімізде,тіпті шетелдерде болып жатқан оқиғалар туралы естіп ,ақпарат аламыз.Осындай ақпаратты тағы қайдан алуға болады?

ОЙЫН:ойын шарты бойынша педагог үш,төрт баланы шақырып,еліміздің кең байлықтары көмірмен мұнай туралы ақпарат береді.

Сергіту сәтін өткізу.

Қатты нөсер басылды,

Күн жарқырап ашылды.

Неше түрлі әдемі

Кемпірқосақ жасалды.

Педагог дәптерде берілген тапсырманы түсіндіреді.

Сюж.р-о: «Ақпарат таратушы»

-Алма ма?

-Онымен біреумен сойлесуге болама?

-онда ол –телефон.

Балалар таңырқай қарап ,телефонға назар аударады.

Балалар теледидар,радио,компьютердің атқаратын қызметі туралы айта отырып,педагог тарапынан қойылған сұрақтарға жауап береді.

-оларды оқу арқылы.

-Ертеңгі ауа райы туралы аұпарат алуға болады.

Балалар жауап беруге тырысады.

-компьютерден аламыз.

Балалар жауап беруге тырысады.

Педагогтың ақпарат алған балалардың біреуі телехабар,екіншісі телефон,үшіншісі газет арқылы ақпаратты ақпаратты таратушы рөлінде ойнайды.Басқа балалар ақпарат құралдарын және таратушы адамды атайды.

Өлең мазмұнына қарай қимылар жасайды.

Балалар дәптерде берілген тапсырманы орындйды.

Рефлексиялық-түзетушілік

Бүгінгі жиынның түйінді ойы немесе тақырыбы жайлы естеріне түсіреді.

Дәптерге белгілерді белгілейді.

Күтілетін нәтиже:

жасайды:теледидар,радио,телефон,компьютер,кітаптар мен газет-журналдардың ақпараттық құралдар түріне жататындығы туралы.

түсінеді:қарапайым ақпарат көздерін қолдануды,ақпарат алушы мен таратушы туралы білімді.

қолданады:ақпаратты электронды т ехникалар.газет-журналдар,телехабарлар арқылы алуға және таратуға болатындығын,қарапайым ақпарат көздерін қолдану дағдыларын.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]