Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
zharatylystanu_36.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
227.79 Кб
Скачать

Ұйымдастырылған оқу қызметінің технологиялық картасы

Тобы:

Күні:

Тәрбиеші:

Білім беру саласы: «Таным»

ҰОІӘ: Жаратылыстану

Тақырыбы: Үй құстары

Мақсаты: Балалардың құстар,олардың тіршілік ету жайлары туралы түсініктерін кеңейту Үй құстарының тіршілігі туралы түсініп айтып беруге үйрету. Үй құстарына жасалған қамқорлығы туралы ұғымдарды қалыптастыру. Олардың көбеюі, адамға әкелетін пайдасы туралы айта отырып, оларға қамқорлықпен қарауға тәрбиелеу

Көрнекіліктер: Үй құстарының суреттері, балапанның пайда болуы, құстардың шалғында жайылып жүргені туралы суреттер.

Қажетті құрал-жабдықтар: жұмыс дәптері, жұмыртқа.

Әдіс-тәсілдер: сөздік, көрнекілік, практикалық.

Блингвалды компанент: үй құстары-домашные птицы, балапан- цыпленок

Іс-әрекет кезеңдері

Педагогтің іс-әрекеті

Балалардың іс-әрекеті

Мотивациялық қозғаушылық

Шаттық шеңбері:

« Көңілді балапандар» музыкасын қояды. Би аяқталысымен қандай әсерде болғандарын сұрайды.

Қ /о: «Ұшты, ұшты»

Балалар музыкаға байланысты би қимылдарын жасайды. Өздерінің алған әсерлері туралы бөліседі.

Ұйымдастырушылық ізденістік

Тәрбиеші балаларға қораз бен тауықтың суретін көрсетіп, олардың дене бітімі, ұқсастықтары мен ерекшелігі туралы сұрақтар қояды. Балалардың жауабын тыңдап болғаннан кейін қосымша ақпарат береді.

-Балалар, сендер білесіңдер ме, қораз бен тауық бірнеше жылдар бұрын жабайы құс деп аталған. Адамдар олардың өнімін алу үшін асырап, үй құстарына айналдырып алған. Қораз бен тауықтың өзінің бірнеше түрі болады. Олардың көпшілігі адамдар етін, жұмыртқасын жеу үшін және мамықтарының жастық т.б тұрмысқа қажетті заттар жасау үшін жағдай жасайды. Дегенмен де олар суыққа төзімді болып келеді.

-Олар жемді қалай жейді?

-Қораз бен тауықтар басқа құстар сияқты дыбыс шығарады.

-Кәне, есімізге түсірейікші қораз қалай дыбыстайды?

- Ал, тауық ше?

-Тауықтың өзі он шқты дыбыс шығарады екен. Олар өздеріне қауіп төнгенін сездіру үшін, балапандарын қорғау үшін, балапандарын өзіне шақыру үшін де дыбыс шығарады. Оларды дауыстарының қатты, бәсең шығуынан байқауға болады.

Тәрбиеші бейнетаспадан деректі фильм немесе мультфильм көрсету арқылы балапанның пайда болуын көрсетеді.

-Балапан қандай дыбыс шығарады?

-Енді балалар балапанды басқа жыртқыш құстар мен ит, мысық жеп кетпеу үшін оны қорғау қажет екен. Педагог балаларды екі орталыққа бөліп, бірінші орталықтағы балаларға іші босатылған жұмыртқадан балапанның бейнесін жасауды екінші орталықтағы балаларға қораз бен тауықтан алынатын өнімдердің суретін іріктеуді тапсырады.

Сергіту сәті.

Балаларға орталықтағы орындарын ауыстыру керектігін айтады.

Дәптермен жұмыс. Дәптерде берілген тапсырманы түсіндіреді.

Д /о: «Дұрыс ата»№70

Балалар тәжірибелеріне сүйеніп жауап береді.

-Жем, тары, бидайды шоқып жейді.

-«Ку-ка-ре-ку» дейді

Балалар таңырқап, балапанды жұмыртқаны жарып шыққанына қуанады.

-«Шиқ-Шиқ» дейді

Бірінші орталықтағы балалар жұмыртқаға маркермен көз, мұрын, тұмсық салып, балапанды бейнелейді.

Екінші орталықтағы балалар құстың етінен, жұмыртқадан жасалған тағамдар мен мамығынан жасалған суреттерін іріктеп, әңгімелеп береді.

Сергіту сәтінің сөзін қайталай отырып, қимылдар жасайды.

Балалар орындарын ауыстырып, берілген тапсырманы орындайды. Дәптерде берілген тапсырманы орындайды.

Рефлексиялық- түзетушілік

Педагог балалардың бүгінгі жиыннан алған әсерлерін, көңіл-күйлерін, немен айналысқандарын, не үйренгендерін сұрайды.

Балалар көңіл-күйлерін дәптердегі таңбаларға белгілейді. Қойылған сұрақтарға жауап беріп, пікірлермен бөліседі.

Күтілетін нәтиже:

жасайды:қораз тауық олардың тіршілік әрекеті туралы сипаттап беруді.

түсінеді: қораз,тауық,балапанды тауып, ұқсастықтары мен айырмашылығын салыстырмалы турде сипаттап айтады.

қолданады: қораз, тауық балапанын адамның қамқорлығына, күтуіне зәру екендігі туралы ұғымды игереді, қамқорлық жасайды.

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]