- •Хід уроку
- •1. Організація класу до уроку.
- •1. Стежинка спостережень
- •2 . Стежинка повторень.
- •3. Стежинка повідомлень
- •4. Стежинка шифрувальна
- •1. Бесіда з опорою на життєвий досвід дітей.
- •3. Вивчення нового матеріалу
- •5. Стежинка пізнавальна
- •4. Фізхвилинка (звучить «Звуки лісу»)
- •5. Робота над розпізнаванням їстівних та отруйних грибів.
- •7. Стежинка книжкова
- •8. Стежинка групова
- •5. Дослідницько-пошукова робота в групах.
- •9. Стежинка підсумкова
- •V. Підсумок уроку, рефлексія.
- •Правила роботи в групах
Відділ освіти Пулинської РДА
Вацлавпільська гімназія
Конспект уроку з природознавства у 2 класі
«Гриби: їстівні та отруйні. Чому восени добре збирати гриби? Правила збирання грибів»
Підготував:
вчитель 2 класу
Вацлавпільської гімназії
Грибан Н.М.
с. Ясна Поляна - 2016
Тема. Гриби: їстівні та отруйні. Чому восени добре збирати гриби ? Правила збирання грибів.
Практична робота: розпізнавання їстівних та отруйних грибів за наочністю.
Мета:
формувати у дітей систему уявлень про гриби як царство живих організмів, про ознаки грибів, їх будову, класифікацію та різноманітність у своїй місцевості;
ознайомити учнів з поняттями їстівні гриби, отруйні гриби;
вчити виявляти ознаки грибів і за ними розпізнавати їстівні та отруйні гриби на малюнках, фото під час виконання практичних завдань;
формувати уявлення про значення грибів у природі, про цінність їх для людей, про необхідність охорони грибів, правильне їх збирання;
формувати здатність учнів застосовувати отримані знання, уміння та навички для розв’язання природознавчих задач і життєвих ситуацій;
розвивати вміння знаходити інформацію за підручником та додатковою літературою, висловлювати власні судження, перевіряючи їх правильність, доводити твердження, обґрунтовувати висновки, розвивати вміння працювати самостійно і в групі;
розвивати пам’ять, увагу, логічне мислення, допитливість, пізнавальну активність, творчі здібності, емоційний настрій дитини;
виховувати особистісні якості школяра, його екологічну культуру, поведінку, що відповідає нормам морального, етичного, естетичного, здоров’язбережувального (без загрози життю) ставлення до природи, прагнення охороняти і примножувати природу рідного краю.
Обладнання: муляжі їстівних грибів, зразки цвілевих і дріжджових грибів, мультимедійна презентація «Гриби», аудіозапис «Звуки лісу», інструкційні картки, кейси із завданнями для роботи в групах, сигнальні картки, книги – розкладачки, малюнки із зображенням грибів, таблиця «Знаємо – дізнаємось – дізнались», роздатковий матеріал для кожного учня: вирізані картинки грибів; таблиця «Гриби: їстівні та отруйні», підручник «Природознавство».
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Ключові компетентності:
вміння вчитися:
1)навчально-організаційні:
- своєчасно готується до уроку;
- співпрацює в групі;
2)загальномовленнєві:
- зосереджено слухає вчителя і товаришів, говорить не поспішаючи, чітко, вільно в процесі діалогічного і монологічного мовлення;
загальнопізнавальні:
- виконує творчі завдання в контексті навчальних завдань;
інформаційно-комунікативна:
- знаходить у повідомленні конкретні відомості;
- висловлює свою думку щодо певної проблеми;
- створює висловлювання з опорою на власний досвід та почуту інформацію;
загальнокультурна:
- діє згідно з прийнятими правилами поведінки на уроці;
громадянська:
- прагне охороняти природу рідного краю;
здоров’язбережувальна:
- дотримується санітарно-гігієнічних норм під час уроку.
Предметні компетентності
(конкретизовані навчальні цілі, очікувані результати)
Початковий рівень:
– називає отруйні і їстівні гриби;
- народні назви найбільш поширених грибів;
– називає за малюнком зміни в живій і неживій природі восени;
– знає правила збирання грибів.
Середній рівень:
- розпізнає отруйні і їстівні гриби на фотографіях;
- розпізнає зображений на фотографії гриб за його описом;
- пояснює назви грибів;
– пояснює значення народних прикмет про гриби.
Достатній рівень:
– виконує тестове завдання з метою перевірки вивченого;
– знаходить необхідну інформацію (за завданням вчителя) у підручнику або інших джерелах (енциклопедіях, довідниках, науково-популярних виданнях) про отруйні і їстівні гриби і правила їх збирання, обговорює знайдену інформацію.
Високий рівень:
– встановлює відповідність між назвою гриба і місцем його зростання;
– обговорює в групі правила поведінки в природі, спрямовані на її збереження, робить відповідні висновки;
– презентує творче завдання.
Хід уроку
1. Організація класу до уроку.
Закінчилась вже перерва,
Пролунав шкільний дзвінок.
А тепер усі швиденько
Налаштуйтесь на урок.
Емоційне налаштування на урок.
Ну що ж, розпочнемо наш урок.
( Стукіт у двері)
Хтось до нас запізнився, хто ж це може бути? Ви не здогадуєтеся?
Заходьте. ( Заходить дівчина Осінь)
Хто ти ? ( Я, Осінь, поспішала на урок природознавства. )
(Учень читає вірш під музичний відео супровід «Осінь»)
Добрий день ! І вдобрий час!
Рада всіх побачить вас!
Я, Осінь, справжня чарівниця!
Усі прислухайтесь та подивіться,
Я йду із щедрими хлібами,
Із високими снопами,
З листопадом і дощем,
З перелітним журавлем.
Я мандрую по гаях
З чарівним пензликом в руках.
Все розмальовую в путі:
Дерева стануть золоті.
-Спасибі, Осене, що ти до нас завітала. Але я бачу, що ти до нас прийшла не з порожніми руками.
-Так! У мене є для вас гостинці, але вони дістануться вам тільки тоді, коли ви пройдете лісовими стежинами і потрапите на чарівну галявину.
- Нам слід пам'ятати , чим глибше ми будемо входити в ліс, тим складнішими будуть завдання. Згодні вирушати на прогулянку.
-Тоді давайте ознайомимось із маршрутом.
Оголошення плану уроку:
1. Стежинка спостережень
2. Стежинка повторень
3. Стежинка повідомлень
4. Стежинка шифрувальна
5. Стежинка пізнавальна
6. Стежинка рухлива
7. Стежинка книжкова
8. Стежинка групова
9. Стежинка підсумкова
10. Чарівна галявина.
ІІ. Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду учнів.
1. Стежинка спостережень
1. Підсумки фенологічних спостережень.
Слово надається черговому синоптику.
(Учень підсумовує фенологічні спостереження за планом)
План спостережень
Назва пори року.
Назва місяця, історія її походження.
Дата, день тижня.
Тривалість дня і ночі.
Стан неба.
Температура повітря.
Опади та інші природні явища.
Зміни в житті рослин і тварин.
Осінні роботи людей.
Наші стародавні предки також спостерігали за природою. Вони помічали свої спостереження протягом багатьох років і складали прикмети. Давайте послухаємо, які народні прикмети про сьогоднішній день знайшов наш друг природи, які правдиві і в наш час.
(Виступає друг природи)
Якщо день починався великим туманом, чекали відлиги.
Іній на деревах – до морозу.
Якщо у цей день йде дощ – бути зимі брудною і малосніжною до Митрофана (6 грудня).
- Дякуємо нашому другові природи за пошукову роботу. Ми обов’язково перевіримо, істинна чи хибна ця прикмета.
Повторення раніше вивченого матеріалу.
2 . Стежинка повторень.
Якою буває природа ? ( Жива, нежива)
Що належить до неживої природи? ( Явища природи, вода, ґрунт , повітря, каміння…)
Що належить до живої природи? ( Рослини, тварини, люди)
Які групи рослин ми з вами вивчали? (Дерева, кущі, трав’янисті рослини)
Які групи тварин ми з вами вивчали?( Комахи, птахи, риби, звірі)
Які ознаки мають «Живі організми»? (Всі живі організми народжуються, дихають, живляться, ростуть, розмножуються, вмирають).
3. Стежинка повідомлень
Ви вивчили два царства рослин та тварин. Але це ще не все. Є ще одне окреме царство живих організмів, а як воно називається ви дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку, а відгадкою буде не слово, а зображення, яке ви складете із частинок, що лежать у вас на партах.
В теплий дощик народився,
Парасолькою накрився,
Може б з лісу пострибав,
Якби другу ногу мав!
- Попрацюємо у групах, але спочатку пригадаємо правила роботи в групах.
1. Працюйте тихо.
2. Уважно читайте завдання.
3. Вислуховуйте думку кожного.
4. Занотовуйте свої відповіді.
5. Дотримуйтеся відведеного часу.
Викладіть відгадку на парті.
То що це за окреме царство організмів? (Це гриби)
Правильно! Це гриби!
А для чого нам знання про гриби ви дізнаєтесь протягом уроку.
ІІІ. Повідомлення теми уроку.
