Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
8әдебиет ҚМЖ .docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
147.46 Кб
Скачать

Қысқа мерзімдік жоспар

Сабақтың тақырыбы: Ахмет Йүгенеки «Ақиқат сыйы» дастаны Сабақтың мақсаты: Оқушыларға Ахмет Йүгенеки туралы өздеріне іздендіріп, мұрасын талдату.

Сабақтың міндеті: Өз беттерінше іздендіру, ақын шығармасынан үзінді жаттату. Күтілетін нәтиже:Оқушылар А.Йүгенекидің өмір жолы мен шығармашылығымен танысады.

Сабақтың түйінді идеялары: Оқушылар ақын шығармаларының маңызын зерттейді, ой қорытады.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: Топтық жұмыс «Фила» кестесі, «Жауапқа сұрақ», «Анықтамалық» әдістерін қолдану.

Сыныбы: 8

Уақыты

Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау

Қолданылатын ресурстар

2 минут

20

10

8

3

2

Кіріспе

Негізгі бөлім

Қорытынды бөлім

Ұйымдастыру кезеңі.

Психологиялық дайындық.

Оқушыларды өлең жолдарымен топқа бөлемін.

Постерге топтық жұмыс жасату

«Фила» кестесі әдісі бойынша 4 топқа тапсырма беріледі.

«Жауапқа сұрақ» тәсілімен жауапқа сұрақ тудыруды айт-н.

«Анықтамалық» әдісімен әдеби теориялық ұғымдарды сұрау

Оқушыларға өздеріне өздері баға қоюды тапсырамын.

Стикерлерге кері байланыс жаздырып аламын.

Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтады.

Оқушылар топтарға бөлінеді.

Берілген тапсырманы топтасып талқылап, жауап береді. Кесте бойынша зерттеу жүргізеді.

Берілген жауапқа өздері сұрақтар қояды.

Оқушылар кезекпен ереже айтады

Әр топ көрші топты бағалайды.

Оқушылар сабақтан не түйгенін, пікірін смаликтер арқылы көрс-і.

Топтар бір біріне қол шапалақтап қолдау көрсету

Тапсырма критерийі: өз ойларын көркем тілмен ашық жеткізе білуі, берілген тақырып бойынша бірнеше сұрақтар тудыра алуы.

Өлең шумақтары, тапсырма салынған плакат,стикерлер, постерлер.

«Тексерілді»

Директордың оқу-

ісі жөніндегі орынбасары:

________

Қысқа мерзімдік жоспар

Сабақтың тақырыбы: Ахмет Йассауи. Хикметтері. Сабақтың мақсаты: Оқушыларға А.Йассауидің өмір жолы мен хикметтерінің ерекшелігі туралы ұғындыру.

Сабақтың міндеті: Ойшылдың хикметтерін жаттату, өз беттерінше іздендіру. Күтілетін нәтиже:Оқушылар топтасып жұмыс жасап, сыни тұрғыдан ойлана біледі, тақырыпты жүйелі мазмұндай алады.

Сабақтың түйінді идеялары: Оқушылар А.Йассауи туралы өзіндік пікірін айта біледі, бір-бірінің пікірін құрметтей алады.

Сабақтың әдіс-тәсілдері: Топтық жұмыс «Төрт түс, төрт жауап», «Синквин», «Жауапқа сұрақ» әдістерін қолдану.

Сыныбы: 8

Уақыты

Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау

Қолданылатын ресурстар

2 минут

20

10

8

3

2

Кіріспе

Негізгі бөлім

Қорытынды бөлім

Ұйымдастыру кезеңі.

Психологиялық дайындық.

Оқушыларды өлең жолдарымен топқа бөлемін.

«Төрт түс, төрт жауап» әдісімен постерге топтық жұмыс жасат(Йассауидің өмірі, шығармашылығы бойынша)

Йассауи сөзіне «Синквин» әдісімен талдау жасау

«Жауапқа сұрақ» тәсілімен сұрақ тудыру.

Топ лидеріне критериалды бағалау парағын ұсынамын.

Стикерлерге кері байланыс жаздырып аламын.

Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтады.

Оқушылар топтарға бөлінеді.

Берілген тапсырманы топтасып талқылап, постерге жұмыс жасайды, қорғап жауап береді.

Оқушылар Йассауи сөзін 5 сөз табына орай талдайды.

Берілген жауапқа өздері сұрақтар қояды.

Әр топ лидері топты бағалайды.

Оқушылар сабақтан не түйгенін, пікірін ағаш суретіне жазып жабыстырады.

Топтар бір біріне қол шапалақтап қолдау көрсету

Тапсырма критерийі: Оқушылардың өз беттеріне ізденісі көрінуі, бір-бірін тыңдап, қолдау көрсете алуы.

Йассауидің портреті, тапсырма жазылған плакат,стикерлер, постерлер.

«Тексерілді»

Директордың оқу-

ісі жөніндегі орынбасары:

________