- •3.Шапшаңдыққа, икемділікке, ұжымдыққа, ептілікке тәрбиелеу.
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •3.Шапшаңдыққа, икемділікке, ұжымдыққа, ептілікке тәрбиелеу.
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •3.Шапшаңдыққа, икемділікке, ұжымдыққа, ептілікке тәрбиелеу.
- •Сабақтың мақсаты:
- •3.Шапшаңдыққа, икемділікке, ұжымдыққа, ептілікке тәрбиелеу.
- •Сабақтың мақсаты:
- •3.Шапшаңдыққа, икемділікке, ұжымдыққа, ептілікке тәрбиелеу.
- •3.Шапшаңдыққа, икемділікке, ұжымдыққа, ептілікке тәрбиелеу.
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •3.Шапшаңдыққа, икемділікке, ұжымдыққа, ептілікке тәрбиелеу.
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •3.Шапшаңдыққа, икемділікке, ұжымдыққа, ептілікке тәрбиелеу.
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •3.Шапшаңдыққа, икемділікке, ұжымдыққа, ептілікке тәрбиелеу.
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың мақсаты:
Сабақтың мақсаты:
1.Оқушылардың дене дайындығын сабақ барысында қалыптастыру.
2. Жылдамдық, күштілік, ептілік қасиеттерін дамыту.
3.Дененің дұрыс қалыптасуына спорттың маңызы зор екенін түсіндіре отырып,
оқушыларды шапшаңдыққа, төзімділікке, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: көрсету, үйрету, жаттығу, жекелеп, топпен.
Өтетін орны: спортзал.
Құрал-жабдықтар: секундомер, ысқырық,уақыт өлшеуіш, төсеніш, секіргіш, тығыздалған доп . т.б.
№ |
Сабақтың мазмұны |
Уақыт мөлшері |
Әдістемелік нұсқаулар |
I |
Дайындық бөлімі: Оқушыларды сапқа тұрғызу. Сәлемдесу. Кезекшінің баяндамасы. Оқушыларды түгендеу. Жаңа сабақты түсіндіру.Тақырыптың мақсатымен таныстырып өту. Үйге берілген тапсырманы сұрау. Қауіпсіздік ережесін сақтау. Жүру бағытында орындалатын жаттығулар. Жүгіру бағытында орындалатын жаттығулар. Жалпы дамыту жаттығулар: Б.қ: қол белде,басымызды оңға және солға айландыру. Б.қ:қолымызды иық үстіне қойып алдыға және артқа айландыру. Б.қ: қолдар алдында отырамыз,қолдар белде тұрамыз. Б.қ: секіру жаттығулары. |
мин-10
5-8 рет 5-8 рет 5-8 рет
|
Оқушылардың спорттық киімдерін тексеру. Зейін қойып тыңдауларын бақылау.
Жеңіл жүгіріспен жүгіру. Жаттығуларды дұрыстап орындау.
|
II |
Негізгі бөлімі: Оқушыларды сапқа тұрғызып сабақтың міндеттерімен таныстыру. Қауіпсіздік ережелерін қатаң сақтау керек екендігін айту.Өтілген тақырыптар бойынша қорытынды ретінде дене дайындығын қадағалау мақсатында норматив тапсыру. Қыздар:Белді бүгіп жазу жаттығулары. Секіргішпен секіру жаттығулары. Ұзындыққа секіру жаттығулары. Нығыздалған допты екі қолмен бастан асыра лақтыру. 3х10м қайталап жүгіру жаттығулары. |
мин-25
|
Қауіпсіздік ережелерін сақтау. Оқушылардың жаттығуларды дұрыс орындауын қадағалау.
|
III |
Қорытынды бөлімі: Оқушыларды сапқа тұрғызу. Денені бір қалыпқа келтіру. Оқушыларды бағалау. Жіберген қателерін айту. Үйге тапсырма беру. Өтілген тақырыптарды қайталау. |
мин-5
|
Оқушылардың жіберген қателерін дұрыстау. Сабақты аяқтау, сау болыңдар! |
Дене тәрбиесі: 8 сынып Сабақ №28\2 күн реті: ______________мин:45
Тақырыбы:Дене тәрбие жүйесімен адам қабілеттерін жетілдіру.
Сабақтың мақсаты:
1.Оқушыларға жаттығулардың денсаулық үшін маңызы зор екендігін түсіндіру.
2. Ептілік, жылдамдық, төзімділік қасиеттерін дамыту.
3.Шапшаңдыққа, икемділікке, ұжымдыққа, шыдамдылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: көрсету, үйрету, жаттығу, жекелеп, топпен.
Өтетін орны: спортзал.
Құрал-жабдықтар: секундомер, ысқырық,уақыт өлшеуіш т.б.
№ |
Сабақтың мазмұны |
Уақыт мөлшері |
Әдістемелік нұсқаулар |
I |
Дайындық бөлімі: Оқушыларды сапқа тұрғызу.Сәлемдесу. Кезекшінің баяндамасы. Оқушыларды түгендеу. Жаңа сабақты түсіндіру.Тақырыптың мақсатымен таныстырып өту. Үйге берілген тапсырманы сұрау. Қауіпсіздік ережесін сақтау. Жүру бағытында орындалатын жаттығулар. Жүгіру бағытында орындалатын жаттығулар. Жалпы дамыту жаттығулар: Б.қ: қол белде,басымызды оңға және солға айландыру. Б.қ:қолымызды иық үстіне қойып алдыға және артқа айландыру. Б.қ: қолдар алдында отырамыз,қолдар белде тұрамыз. Б.қ: секіру жаттығулары. |
Мин-10
5-8 рет 5-8 рет 5-8 рет
|
Оқушылардың спорттық киімдерін тексеру. Зейін қойып тыңдауларын бақылау.
Жеңіл жүгіріспен жүгіру. Жаттығуларды дұрыстап орындау.
|
II |
Негізгі бөлімі: Оқушыларды сапқа тұрғызып сабақтың міндеттерімен таныстыру. Қауіпсіздік ережелерін сақтау. Адамның күші оның бұлшық еттерінің дамып, жетілуіне байланысты.Балалардың күші олардың сүйек бұлшық еттеріне жүйесінің дамуымен тығыз байланысты. Бұлшық еттерді жетілдіруде ең алдымен барлық бұлшық ет топтарының жан-жақты жетілуі көңіл бөлу қажет.Бұлшық ет топтарыын жетілдіру үшін мынадай арнайы жаттығулар орындау керек. -гимнастикалық жалпы дамыту жаттығулары; -батпан көтеру және іші нығыздап толтырылған допты лақтыру;-күшті молайтуға арналған ойындар ойнау: арқан тарту, жаяу тартыс, қолмен салмақ жүк көтеру; Жылдамдықты жетілдіру жаттығулары; жүгірудің әрқандай түрлері және қимыл- қозғалыс ойындары жатады. Жүгіру және жүру жаттығуларын орындау. -тізеден бүгілген аяқты жоғары көтеріп жүгіру; -сирақты артқа, алдыға. |
мин-25 |
Қауіпсіздік ережелерін сақтау.
Жаттығулардың дұрыс орындалуына назар аудару.
Жаттығулар дың дұрыс орындалуын қадағалау. |
III |
Қорытынды бөлімі: Оқушыларды сапқа тұрғызу. Денені бір қалыпқа келтір
|
мин-5 |
Оқушылардың жіберген қателерін дұрыстау. |
Дене тәрбиесі: 8 сынып Сабақ №29\2 күн реті:_______ мин: 90
Тақырыбы: Сапқа және қатарға тұру тәсілдері.
Сабақтың мақсаты:
1.Дененің дұрыс қалыптастыруына спорттың маңызы зор екенін ескере отырып спортпен жүйелі айналысуға тарту.Cапқа тұру-ауысу әдістерін үйрету.
2. Әртүрлі тәсілдерді, жаттығуларды, қимыл-әрекеттерді көрсете отырып, оқушылардың қызығушылықтарын арттыру.
3.Салауатты өмір салтын насихаттауға тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: көрсету, үйрету, жаттығу, қайталау, топпен.
Өтетін орны: спортзал.
Құрал-жабдықтар: секундомер, ысқырық, уақыт өлшеуіш т.б.
№ |
Сабақтың мазмұны |
Уақыты |
әдістеме нұсқаулар |
1
2.
|
Кіріспе бөлімі: Оқушыларды сапқа тұрғызу.Сәлемдесу. Кезекшінің баяндамасы. Оқушыларды түгендеу. Жаңа сабақты түсіндіру.Тақырыптың мақсатымен таныстырып өту. Үйге берілген тапсырманы сұрау. Қауіпсіздік ережесін сақтау. Жүру бағытында орындалатын жаттығулар. Жүгіру бағытында орындалатын жаттығулар. Жалпы дамыту жаттығулар: Б.қ: қол белде,басымызды оңға және солға айландыру. Б.қ:қолымызды иық үстіне қойып алдыға және артқа айландыру. Б.қ: қолдар алдында отырамыз,қолдар белде тұрамыз. Б.қ: секіру жаттығулары. Негізгі бөлімі: Оқушыларды сапқа тұрғызып сабақтың міндеттерімен таныстыру. Қауіпсіздік ережелерін сақтау. Бой жазу және сапқа тұру жаттығуларын орындау: Қатарға, тізбекке, сапқа бой- бойымен бірінің артынан бірі тұру. Шүйдеге, өкшеге қарап түзелу, орындалатын бұйрықтар « Тұрыңдар!», «Тік тұрыңдар!», «Тараңдар!», «Түзеліңдер!». Оқушыларды қатарға тұрызу ең ыңғайлы әдісі болып табылады.Бұйрықтар бойынша орындалады. Жалпы дамыту жаттығулар: а) қолды жоғары, жанға, артқа созып саусақтарды ашып-жұму.ә) қолды білезік тұсын оңға, солға айналдыру.б) қолды алдыға созып, шынтақты ішкі, сыртқа айналдыру.в)адым жасай отырып денені оңға, солға бұру.г) жай жүгіру, аяқты жанға қарай кезек-кезек сілкіп жүру. |
25-мин
5-8 рет 5-8 рет 5-8 рет
55-мин
|
Оқушылардың спорттық киімдерін тексеру. Зейін қойып тыңдауларын бақылау.
Жеңіл жүгіріспен жүгіру. Жаттығуларды дұрыстап орындау.
Қауіпсіздік ережелерін сақтау.
Сапқа тұру кезіндегі жаттығуларды дұрыс орындау.
қауіпсіздікті ережелерін сақтау. |
3. |
Қорытынды: Оқушыларды сапқа тұрғызу. Денені бір қалыпқа келтіру. Оқушыларды бағалау. Жіберген қателерін айту. Үйге тапсырма беру. Ұлдар тартылу. |
5-мин |
Оқушылардың жіберген қателерін дұрыстау. Сабақты аяқтау, сау болыңдар! |
Дене тәрбиесі: 8 сынып Сабақ № 30\2 күн реті:_______ мин:45
Тақырыбы:Сапқа тұру-ауысу әдістері.
Сабақтың мақсаты:
1.Дененің дұрыс қалыптастыруына спорттың маңызы зор екенін ескере отырып спортпен жүйелі айналысуға тарту. Cапқа тұру-ауысу әдістерін үйрету.
2. Әртүрлі тәсілдерді, жаттығуларды, қимыл-әрекеттерді көрсете отырып, оқушылардың қызығушылықтарын арттыру.
3.Салауатты өмір салтын насихаттауға тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: көрсету, үйрету, жаттығу, қайталау, топпен.
Өтетін орны: спортзал.
Құрал-жабдықтар: секундомер, ысқырық, уақыт өлшеуіш т.б.
№ |
Сабақтың мазмұны |
Уақыты |
әдістеме нұсқаулар |
1
2.
|
Кіріспе бөлімі: Оқушыларды сапқа тұрғызу.Сәлемдесу. Кезекшінің баяндамасы. Оқушыларды түгендеу. Жаңа сабақты түсіндіру.Тақырыптың мақсатымен таныстырып өту. Үйге берілген тапсырманы сұрау. Қауіпсіздік ережесін сақтау. Жүру бағытында орындалатын жаттығулар. Жүгіру бағытында орындалатын жаттығулар. Жалпы дамыту жаттығулар: Б.қ: қол белде,басымызды оңға және солға айландыру. Б.қ:қолымызды иық үстіне қойып алдыға және артқа айландыру. Б.қ: қолдар алдында отырамыз,қолдар белде тұрамыз. Б.қ: секіру жаттығулары. Негізгі бөлімі: Оқушыларды сапқа тұрғызып сабақтың міндеттерімен таныстыру. Қауіпсіздік ережелерін сақтау. Бой жазу және сапқа тұру жаттығуларын орындау: Қатарға, тізбекке, сапқа бой- бойымен бірінің артынан бірі тұру. Шүйдеге, өкшеге қарап түзелу, орындалатын бұйрықтар « Тұрыңдар!», «Тік тұрыңдар!», «Тараңдар!», «Түзеліңдер!». Оқушыларды қатарға тұрызу ең ыңғайлы әдісі болып табылады.Бұйрықтар бойынша орындалады. Жалпы дамыту жаттығулар: а) қолды жоғары, жанға, артқа созып саусақтарды ашып-жұму.ә) қолды білезік тұсын оңға, солға айналдыру.б) қолды алдыға созып, шынтақты ішкі, сыртқа айналдыру.в)адым жасай отырып денені оңға, солға бұру.г) жай жүгіру, аяқты жанға қарай кезек-кезек сілкіп жүру. |
10-мин
5-8 рет 5-8 рет 5-8 рет
25-мин
|
Оқушылардың спорттық киімдерін тексеру. Зейін қойып тыңдауларын бақылау.
Жеңіл жүгіріспен жүгіру. Жаттығуларды дұрыстап орындау.
Қауіпсіздік ережелерін сақтау.
Сапқа тұру кезіндегі жаттығуларды дұрыс орындау.
қауіпсіздікті ережелерін сақтау. |
3. |
Қорытынды: Оқушыларды сапқа тұрғызу. Денені бір қалыпқа келтіру. Оқушыларды бағалау. Жіберген қателерін айту. Үйге тапсырма беру. Ұлдар тартылу. Жалпы дамыту жаттығуларды орындау. |
5-мин |
Оқушылардың жіберген қателерін дұрыстау. Сабақты аяқтау, сау болыңдар! |
Дене тәрбиесі:8 сынып Сабақ № 31\2 күн реті:_______ мин: 90
Тақырыбы: Бір лекті саптан бірнеше лекті сап түзу.
Сабақтың мақсаты:
1. Бір лекті саптан бірнеше лекті сап түзеп жүрудің әдіс-тәсілдерін үйрету.Жалпы дамыту жаттығулардың маңызы зор екенін ескере отырып жаттығулармен жүйелі айналысуға тарту.
2. Әртүрлі жаттығуларды, қимыл-әрекеттерді көрсете отырып, оқушылардың қызығушылықтарын арттыру.
3.Салауатты өмір салтын насихаттауға тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: көрсету, үйрету, жаттығу, қайталау, топпен.
Өтетін орны: спортзал.
Құрал-жабдықтар: секундомер, ысқырық, уақыт өлшеуіш т.б.
№ |
Сабақтың мазмұны |
Уақыты |
әдістеме нұсқаулар |
1
2.
|
Кіріспе бөлімі: Оқушыларды сапқа тұрғызу.Сәлемдесу. Кезекшінің баяндамасы. Оқушыларды түгендеу. Жаңа сабақты түсіндіру.Тақырыптың мақсатымен таныстырып өту. Үйге берілген тапсырманы сұрау. Қауіпсіздік ережесін сақтау. Жүру бағытында орындалатын жаттығулар. Жүгіру бағытында орындалатын жаттығулар. Жалпы дамыту жаттығулар: Б.қ: қол белде,басымызды оңға және солға айландыру. Б.қ:қолымызды иық үстіне қойып алдыға және артқа айландыру. Б.қ: қолдар алдында отырамыз,қолдар белде тұрамыз. Б.қ: секіру жаттығулары. Негізгі бөлімі: Оқушыларды сапқа тұрғызып сабақтың міндеттерімен таныстыру. Қауіпсіздік ережелерін сақтау. Бір лекті саптан бірнеше лекті сап түзіп жүру жаттығуларын қайталау.Қатарға, тізбекке, сапқа бой- бойымен бірінің артынан бірі тұру. Шүйдеге, өкшеге қарап түзелу, орындалатын бұйрықтар « Тұрыңдар!», «Тік тұрыңдар!», «Тараңдар!», «Түзеліңдер!». Оқушыларды қатарға тұрызу ең ыңғайлы әдісі болып табылады.Бұйрықтар бойынша орындалады. Жалпы дамыту жаттығулар:а) қолды жоғары, жанға, артқа созып саусақтарды ашып-жұму.ә) қолды білезік тұсын оңға, солға айналдыру.б) қолды алдыға созып, шынтақты ішкі, сыртқа айналдыру.в)адым жасай отырып денені оңға, солға бұру.г) жай жүгіру, аяқты жанға қарай кезек-кезек сілкіп жүру. |
25-мин
5-8 рет 5-8 рет 5-8 рет
55-мин
|
Оқушылардың спорттық киімдерін тексеру. Зейін қойып тыңдауларын бақылау.
Жеңіл жүгіріспен жүгіру. Жаттығуларды дұрыстап орындау.
Қауіпсіздік ережелерін сақтау.
Сапқа тұру кезіндегі жаттығуларды дұрыс орындау.
қауіпсіздікті ережелерін сақтау. |
3. |
Қорытынды: Оқушыларды сапқа тұрғызу. Денені бір қалыпқа келтіру. Оқушыларды бағалау. Жіберген қателерін айту. Үйге тапсырма беру. Жалпы дамыту жат. |
5-мин |
Оқушылардың жіберген қателерін дұрыстау. Сабақты аяқтау, сау болыңдар! |
Дене тәрбиесі: 8 сынып Сабақ №32 \2 күн реті: ___________мин:45
Тақырыбы:Жалпы дамыту жаттығулары.
