Сабақ барысы:
Сабақ кезеңдері / Блум таксономиясы |
Сыныпта орындалатын жұмыстар / Мұғалімнің іс-әрекеті |
Сыныпта орындалатын жұмыстар / Оқушылардың іс-әрекеті |
Қолданылатын модульдер / Стратегиялар / Әдіс-тәсілдер
|
|
Ұйымдастыру |
- Сәлемдесу - Сынып оқушыларының сабаққа қатысуын түгендеу |
Оқушылар үш тілде сәлемдеседі |
Сыныптың назарын сабаққа аудару, жағымды психологиялық орта қалыптастыру |
|
Топқа бөлу |
- Родни, Бигвелд, Пайпер, Финеас аттары жазылған түсті парақшалар арқылы («Роботы» мультфильмінің кейіпкерлері) - Топ ережелерін еске салу |
ООЖТ |
||
Білу |
«Қазына» Арнайы әзірленген презентация көрсетіледі. |
EV3 модулінің интерфейсі туралы арнайы әзірленген презентация көмегімен ақпарат алу |
СТО, ТДО, ОүБОБ. «Ой шақыру» стратегиясы Өзін-өзі бағалау |
|
Түсіну |
Топтық, жұптық диалог |
«Пазл» әдісімен топта EV3 модулінің интерфейсі туралы пікір алмасады. |
СТО, ОүБОБ, ОБК, АКТ. Дилогтық оқыту |
Формативті бағалау (критерий) |
Қолдану |
«Ой қозғау» |
Әр топ EV3 модулінің интерфейсі туралы презентация әзірлейді. |
ООЖТ, ОБК, СТО, ТДО. «Ой қозғау». |
Өзін-өзі бағалау |
Талдау |
Әзірленген презентация бойынша әр топтың баяндамашылары басқа топқа талдап, айтып береді. |
EV3 модулінің интерфейсі туралы баяндайды. |
СТО, ОүБОБ, ТДО, ОБК, ОЖЕСО. |
«Екі жұлдыз, бір тілек» |
Сергіту сәті. «Торайдың хикаясы» (бейнеролик) |
||||
Жинақтау |
«SWOT» стратегиясы. |
Робот техникасының келешегі туралы кесте толтырады. |
ООЖТ, СТО, ОүБОБ, АКТ. «SWOT» стратегиясы |
|
Бағалау |
- Оқушылар сабақта қалай жұмыс жасағаны туралы пікір айтады. - Бағалау парағындағы түсірген ұпайларының бағаға сәйкестілігін анықтап, тиісті бағаларын қою. - Белсенділігі орташа оқушыларды мадақтау. |
|||
Үйге тапсырма |
1. Өтілген тақырыптарды қайталау 2. EV3 модулінің интерфейсі тақырыбын мазмұндау |
|||
Рефлексия
|
«Не білдім?», «Не үйрендім?» сұрақтарына қысқаша жауап жазады және «Менің ұсынысым» – өз ұсынысын жазып қалдырады.
|
|||
Сабақ: №8 Күні:_________ Пәні: Робототехника Мұғалімі:_____________ Тексерілді:__________
Сабақтың тақырыбы: Бағдарламалау дегеніміз не? EV3-дің бағдарламасы.
Сабақтың тақырыбы: |
Бағдарламалау дегеніміз не? EV3-дің бағдарламасы. |
||
Жалпы мақсаттары: |
EV3-дің бағдарламасы туралы туралы түсінік қалыптастыру |
||
Сілтеме:
|
|
||
Оқу нәтижесі: |
EV3-дің бағдарламасы туралы туралы түсінік , бағдарлама ерекшелігі, интерфейсімен танысу |
||
Сабақта қолданылатын материалдар: |
|
||
Оқыту әдістері: |
Интерактивті оқыту әдістері
|
|
|
Тапсырмалар:
|
|
||
Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу. (5 мин.) Релаксация Топтау/ жеке заттары арқылы үш топқа бөлу, топбасшы сайлау. Үй тапсырмасын сұрау: (5 мин.) Cыныппен жұмыс (5 мин.) Ой қозғау. Сұрақ-жауап
Топтық жұмыс (10 мин) Ақпарат
Сергіту сәті. Видеоролик (5 мин)
Жеке жұмыс (10 мин) Компьютерде EV3-дің бағдарламасын орнату , ашу, интерфейсін көріп шығу.
|
|||
Қорытындылау: |
Ой қорыту. (5 мин) Оқушыларға түсінбеген қате кеткен тұстарына түсінік беру. |
||
Келесі тапсырма: |
Түсінбеген немесе қиындық тудырған мазмұндарды оқу, келесі тақырыпты оқу. |
||
Бағалау: |
Жиынтық бағалау бойынша |
||
Рефлексия: |
Оқушылар сабақтан алған әсерлері туралы пікірлерін жазады |
||
Сабақ: №9 Күні:_________ Пәні: Робототехника Мұғалімі:_____________ Тексерілді:__________
Сабақтың тақырыбы: LEGO® Digital Designer бағдарламасында роботтың негізгі үлгісін модельдеу
Сабақ мақсаты |
3D модельдеу |
||||
LEGO® Digital Designer бағдарламасының қызметін түсіндіру |
|||||
LEGO® Digital Designer бағдарламасында роботтың негізгі үлгісін модельдеуге деген қызығушылығын ояту. |
|||||
Күтілетін нәтиже |
LEGO® Digital Designer атты 3D модельдеу бағдарламасымен танысу. EV3-дің негізгі үлгідегі роботын жобалау. |
||||
Түйінді идеялар: |
|
||||
Сабақтың түрі: |
Жаңа сабақ |
||||
Әдіс-тәсілдері: |
АКТ, топтық жұмыс, табыс сатысы әдісі, ыстық орындық әдісі |
||||
Пәнаралық байланыс: |
Информатика, физика |
||||
Ұйымдастыру кезеңі |
|||||
|
|||||
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
||||
Психологиялық көңіл-күйді реттеу |
Бір-біріне алақанға алақан қой-ып сәттілік тілейді Белсенді бол Ойың ұшқыр болсын Сәттілік, мақсатыңа жет Идеялы бол, ұтқыр бол
|
||||
Табыс сатысы бойынша 1-баспалдағы "Мен білемін" "Ыстық орындық" әдісі |
|||||
Бағдарламалау тілінің хронологиясы: Фортран ЛИСП (LISP) ("LISt Processor“) КОБОЛ (COBOL) Бейсик (BASIC) Паскаль (Pascal) Си Cи++ Ада (ADA) Matlab Mathematica Visual Basic HTML (HyperText Markup Language) Java PHP (Personal Home Page) C# (C Sharp)
|
Жылдарын айтады, тез, нақты жауап беру керек |
||||
LEGO® MINDSTORMS® Education EV3 бағдарламасы жөнінде тест |
|
||||
2 - баспалдағы Мен ТҮСІНЕМІН |
|||||
Жаңа тақырып |
|||||
Тақырыптың мазмұнын қысқаша баяндайды (слайд көрсету арқылы), тақырыптың ең маңызды жерін ең қызық жерін табады,оны неге қызық деп тапқанын айтады,тақырып туралы ақпарат жинайды
|
Оқушылардың мақсаты мұғалімді тыңдау, түсіну |
||||
Сергіту сәті |
|||||
3-баспалдағы МЕН ЖАСАЙ АЛАМЫН «Маған айтшы - мен ұмытып қаламын; маған көрсетші - менің есімде қалады; өзіме істетші - мен сонда түсінемін» мақалын негізге ала отырып сарамандық жұмыс |
|||||
LEGO® Digital Designer бағдарламасында роботтың негізгі үлгісін модельдеу |
Слайдта көрсетілген инструкция бойынша |
||||
Жинақтау. |
|||||
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
||||
LEGO® Digital Designer бағдарламасының құрастыру құралдарының аттарын жазу (флипчартта) |
|
||||
|
|
||||
Бағалау (2 мин.) |
|||||
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
||||
Бақылайды, бағалайды. Оқушылардың формативті бағалауымен өз бағасынан ортақ баға қояды. |
Оқушылар өзін-өзі бағалау парағын толтырады. Оқушылар өз топтарындағы көшбасшыларды анықтайды. |
||||
Үйге тапсырма (1 мин.) |
|||||
Мұғалімнің ісәрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
||||
LEGO® Digital Designer бағдарламасында роботтың негізгі үлгісін модельдеу |
Тапсырманы күнделіктеріне белгілеп алады. |
||||
Рефлексия (2 мин.) |
|||||
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
||||
Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазу үшін стикерлер тарату. |
Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын стикерлерге жазу. |
||||
Сабақ: №10 Күні:_________ Пәні: Робототехника Мұғалімі:_____________ Тексерілді:__________
Сабақ тақырыбы: LEGO Digital Designer бағдарламасында роботтың негізгі үлгісін модельдеу
Мақсаты: |
LEGO Digital Designer бағдарламасының жұмыс істеу принципімен оқушыларды таныстыру. |
|||||
Күтілетін нәтиже: |
LEGO Digital Designer бағдарламасында оқу роботының моделін жасау арқылы оқушылардың пәнге қызығушылығын арттыру. |
|||||
Негізгі идея: |
Оқушыларды ұқыптылыққа, топта жұмыс істеуге, мақсатқа жете білуге тәрбиелеу. Логикалық ойлау қабілеттерін дамыту. |
|||||
Сабақ жоспары: |
||||||
№ |
Уақыты |
Мұғалімнің іс әрекеті |
Оқушының іс әрекеті |
ҚБ |
||
1 |
5 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Релаксация. Жеке заттары арқылы оқушыларды топқа бөлу. Топбасшы және бағалушы сайлайды. |
Оқушылар 3 топқа бөлінеді: 1 топ-моторлар; 2 топ- датчиктер; 3 топ-порттар. Әр топ өздерін таныстырады. |
Бағалаушы топтарды бағалайды. |
||
2 |
5 мин |
Ой қозғау: Шағын тест |
Өткен тақырыптар бойынша оқушылар 5 сұрақтық тест дайындап келеді |
Бағалаушы топтарды бағалайды. |
||
3 |
15 мин |
Жаңа сабақ: Джиксо әдісі. Интербелсенді тақтада 1.10 презентация көрсетіледі. Оқулықтағы тақырып 3 тақырыпшаға бөлініп, әр топқа беріледі. |
1 топ: LEGO Digital Designer бағдарламасының нұсқаулығымен таныстыру. 2 топ: LEGO Digital Designer бағдарламаның жұмыс жасау принциптері. 3 топ: Бөлшектерді таңдау мен байланыстыру
|
Бағалаушы топтарды бағалайды. |
||
4 |
2 мин |
Сергіту сәті |
Биші фонтандар бейнебаянын көру |
|
||
5 |
10 минут |
Жеке жұмыс |
Оқушылар жеке LEGO Digital Designer бағдарламасында оқу роботының моделін жасайды.
|
Бағалаушы топтарды бағалайды. |
||
6 |
3 минут |
Ой қорыту |
Еркін жазу әдісі бойынша |
Бағалаушы топтарды бағалайды. |
||
Ресурстар |
|
|||||
Үй жұмысы: |
Оқу роботының моделін аяқтау. |
|||||
Рефлексия
|
Оқушылар сабақта алған әсерлерімен бөліседі. Келесі сабаққа ұсыныстар жазады. |
|||||
Бағалау парағы
Күні:........................ Сынып:............................
Кезеңдері |
Моторлар |
Датчиктер |
Порттар |
Ой қозғау |
|
|
|
Джиксо |
|
|
|
Жеке жұмыс |
|
|
|
Ой қорыту |
|
|
|
Қорытынды |
|
|
|
Бағалаушы......................................................................................
Сабақ: №11 Күні:_________ Пәні: Робототехника Мұғалімі:_____________ Тексерілді:__________
Сабақтың тақырыбы: «Қозғалыс дегеніміз не? EV3-ге алғашқы бағдарламаны жасау. Үлкен моторлардың қозғалысы: Рульдік Басқару блогы»
Жалпы мақсаты: |
EV3-ге алғашқы бағдарламаны жасауды мегерте отырып, үлкен моторлардың қозғалысы: Рульдік Басқару блогы туралы жалпы мәлімет беру және түсінік қалыптастыру |
Оқу нәтижелері: |
|
Оқыту әдістері: |
|
Қажетті ресурстар |
Интерактивті тақта, компьютер, презентация, маркер, стикер, бейнефильм, бағалау парағы |

Топтың
аты