Сабақ барысы
Кезеңдер |
Уақыты |
Тапсырма |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
ҚБ |
Білу
Қызығу шылығын ояту |
4 минут |
Үй тапсырмасы "Ыстық орындық"әдісі арқылы сұрақ -жауап ұйымдастыру.
|
Үй тапсырмасын тексеру мақсатында үйге берілген тапсырмаларын ортаға шығып талқылайды |
Ыстық орындық әдісімен топтар сұрақ қою арқылы үй тапсырмасына шолу жасайды.
Үйге орындауға берілген рефераттарың тексеріп маңыздылығын тоқталады |
ФБ |
Түсіну |
6 минут |
4.11. Презентация. |
Түсті сұрыптауыш роботын құрастыру презентациясы мен видеосын көрсетемін. |
Интерактивті тақтадан түс датчигі мен жанасу датчигі туралы анықтама оқиды. Түс сұрыптаушы робот құрастыру презентациясын көреді. |
|
Қолдану
|
12 минут |
«Кім жылдам?» топтық жұмыс
|
Оқушыларға
«Түсті сұрыптаушы» роботын құрастыруға
арналған тапсырма береді.
|
Түс және жанасу датчигін, моторларды қолданып, объектілерді түстеріне қарай сұрыптайтын роботтың үлгісін құрастырады. |
Әр топ өз ішінде ерекше көзге түскендер мен белсенділік танытпағандарды ескере отырып, өздеріне смайлик арқылы баға береді.
|
Талдау |
10 минут |
Практикалық тапсырма |
EV3
модулі бағдарламасында практикалық
тапсырмалар береді. |
Оқушылар презентацияда берілген үлгілерге қарап, EV3 бағдарламасында өз роботтарын құрастырады. |
Бағдаршам |
Жинақтау
|
8 минут |
«Болжау стратегиясы» Эссе жазу.
|
Мұғалім оқушыға осы сабақты меңгергеннен кейін, қандай жетістіктерге жететіндігін ойлап жазуға тапсырма береді. |
Оқушылар болашақта осы сабақта нені меңгеріп үйренетінін қиялдап, кім қандай нәрсе жетістікке жеткісі келетіндерін ойлап жазады |
ФБ |
Бағалау |
2 минут |
|
«Шығу парағы» арқылы бағалау
|
Топта: Бағалаушы критерии таратылған парақтармен топ бірін –бірі бағалайды |
Бағалау парағы |
Кері байланыс
|
2 минут |
3-2-1 стратегиясы..
|
|
Стикерге жазып, ойларын тақтаға іледі
|
|
Үйге тапсырма |
1 минут |
|
«Түсті сұрыптаушы» роботы туралы 5 сұрақ дайындау. «Менің роботым» эссе жазу. |
Тақырыпты ізденіп, дәптерге жазып келеді |
Дәптер, қалам. |
Топ жұмысын бағалау |
|
Топта барлық оқушы жұмыс істеді |
|
Бір біріне көмектесті |
|
Топ тапсырманы бойынша сұрақ құрастырды. |
|
Топ сұрақтарға еркін жауап бере алды |
|
Менің ұсынысым:
|
|
Дағдылар |
Жетістік критерийі |
Мен орындай алдым |
Мұғалімнің бағалауы |
Оқылым Айтылым |
Өз пікірін білдіру |
|
|
Негізгі ойды анықтау |
|
|
|
Көзқарасын білдіру |
|
|
|
Еркін жауап беру |
|
|
|
Өзіндік бағасын беру |
|
|
|
Жалпы: |
|||
Сабақ: №30 Күні:_________ Пәні: Робототехника Мұғалімі:_____________ Тексерілді:__________
Сабақтың тақырыбы:Сыныпқа жарыстың басталуы туралы хабарлау. Идеялардың таныстырылымы. |
|||||||
Сілтеме: |
Слайдтар,үлестірмелі материалдар |
||||||
Сабақтың мақсаты: |
|||||||
|
WRO ережелерімен және жарыстың тапсырмаларымен таныстыру; Дарынды оқушыларды анықтау. |
||||||
Нәтиже: |
WRO өту мақсатымен таныстыру; Олимпиаданың өту ережелерін таныстыру; «Робот» терминінің мағынасын анықтау, механиканың дамуы және адамзаттың техникалық жетістіктері туралы айту |
||||||
Түйінді идеялар: |
|
||||||
Сабақтың типі: |
Бекіту сабақ |
||||||
Әдіс-тәсілдері: |
АКТ |
||||||
Пәнаралық байланыс: |
физика |
||||||
Ұйымдастыру кезеңі (2 мин.) |
|||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
||||||
|
|
||||||
Қызығушылықты ояту (2 мин.) |
|||||||
WRO олимпиадасының өтуі туралы слайд көрсету. |
Оқушылар зейін қойып тыңдайды
|
||||||
ББҮ (2 мин.) |
|||||||
ББҮ-ны толтыру |
ББ бойынша флипчартта жазу |
||||||
Білемін? |
Білгім келеді? |
Үйрендім? |
|||||
Сабақтың негізгі бөлімі (20 мин.) |
|||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
||||||
Оқушыларды «Робот» және «Робототехника» суреттер қиындысы арқылы 2 топқа бөлу, топ басшыларын сайлау. Бағалау парағын беру. Жарыстың өтілу шартын түсіндіру. Топтарға Робот жасауды тапсыру. |
Оқушылар белсене қатысады. Суреттерді құрастыру арқылы 2 топқа бөлініп отырады. Оқушылар 2 топқа бөлініп жарыс ережелерімен танысады. Топтағы әрбір оқушының қолдарына «бағалау парағы» беріледі. Оқушылар өздері жасаған роботты қорғайды. |
||||||
Ой толғаныс (4 мин.) |
|||||||
Техника қауіпсіздігі ережелерін сақтау және жұмыс орнын ұйымдастыру |
Техника қауіпсіздігі ережелерін сақтау және жұмыс орнын ұйымдастыру |
||||||
Қорыту. Күтілетін нәтиже (3 мин.) |
|||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
||||||
Plickers бағдарламасы арқылы тест алу |
Сұрақтарға жауап береді. |
||||||
Бағалау (2 мин.) |
|||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
||||||
Бақылайды, бағалайды. Оқушылардың формативті бағалауымен өз бағасынан ортақ баға қояды. |
Оқушылар өзін-өзі бағалау парағын толтырады. Оқушылар өз топтарындағы көшбасшыларды анықтайды. |
||||||
Үйге тапсырма (1 мин.) |
|||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
||||||
Үйге өткен тақырып бойынша оқып,қайталап келу. |
Тапсырманы күнделіктеріне белгілеп алады. |
||||||
Рефлексия (2 мин.) |
|||||||
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
||||||
Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазу үшін стикерлер тарату. Екі жұлдыз - бір тілек әдісін ұсыну. |
Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын стикерлерге жазу. Екі жұлдыз - бір тілек әдісімен толтырады. |
||||||
Сабақ: №31 Күні:_________ Пәні: Робототехника Мұғалімі:_____________ Тексерілді:__________
Сабақ тақырыбы: |
Өз роботтарының үлгісін жасау |
|||||||||||
Жалпы мақсаты: |
▪ Роботтың негізгі үлгісін құрастыру жайлы білім, білік, дағды қалыптастыру, қолданылатын құрал-жабдықтарды бағдарламадағы бөлшектер арасындағы байланысты түсіне білуге әзірлеу. ▪ Білімдерін еске түсіріп анықтай білу, алған білімдерін қолдана білу, талдау, жинақтай білу дағдыларын дамыту. Сыни тұрғыдан ойлану дағдыларын жетілдіру. ▪ Өз ортасында білімді ұсыныс жасай білуге, өзін, өз сыныптастарын обьективті бағалай алуға тәрбиелеу. |
|||||||||||
Күтілетін нәтиже: |
▪ Роботтың негізгі үлгісін құрастыру жолдарын ұсынады, моделдеу жолдарын талқылайды. ▪ Бөлшектерді пайдалануда ресурс материалдарын тиімді қолданады. ▪ Білім беру Роботын құрастыруды тәжірбиеден өткізеді, нәтижесін зерделейді, салыстыра алады, пайымдайды. ▪ Негізгі үлгісін құрастыру жолдарын дамытады. ▪ Уақытпен жұмыс жасауға дағдыланады. |
|||||||||||
Негізгі идея: |
Робот жасау |
|||||||||||
Сабақ жоспары: |
||||||||||||
№ |
Уақыты |
Мақсаты |
Мұғалімнің іс әрекеті |
Оқушының іс әрекеті |
ҚБ |
|||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі
Топқа бөліну
|
Психологиялық көңіл-күйді реттеу.жағымды эмоция орнату.
Берілген фигураларды таңдап 3 топқа бөлінеді Серіктестік қарым-қатынас жасауға ыңғайлы орта құру.
|
1.4 Тренинг барысы:. «Қол соғыңыздар, егер де …» ойынын ойнаймыз. - Сіздер бүгін жақсы көңіл-күймен жаңа білім алуға келдіңіздер ме?; - Сабаққа белсене қатысуға дайынбыз ба? - Робот құрастыруға дайынбыз ба? Топқа бөлу. Топқа бөлу үшін қажетті фигуралар: (төртбұрыш, ромб,көпбұрыш) берілген фигуралар арқылы 3 топқа бөлу 1-топ 2-топ 3 топ Дәптерге күнді жаздыру. Бағалау тәсілімен таныстыру. Әр стратегиядан кейін бағалап отыруды сұраймын. |
Мұғаліммен амандасады, кезекші жоқ оқушыларды айтады оқу құралдарын дайындайды. Оқушылар қол соғады.
Берілген фигуралар бойынша 3 топқа бөлінеді, топ басшысын сайлайды. Бағалау критерийлерімен танысады
|
Ауызша мадақтау «Тамаша!»
«Жарайсыңдар!»
|
|||||||
|
Үй тапсырмасын тексеру
|
«Ыстық орындық» әдісі бойынша өткен тақырыпқа шолу.
|
Өткен тақырыпты еске түсіріп, қысқаша шолу жасайды. |
Смайликтер арқылы бағалау
|
||||||||
|
Жаңа білімді игеру
|
Ой шақырту: Балалар, сіздердің назарларыңызға келесі видеороликті көріп, бүгінгі тақырыбымызды айқындасақ! (видеоролик қосылады)
Яғни, бүгінгі тақырыбымыз «Өз роботтарының үлгісін жасау» |
Бейнеролик бойынша өз ойларын айтады. |
Мақтау, мадақтау арқылы Жарайсың, өте жақсы, керемет |
||||||||
|
Жаңа сабақты түсінгенін тексеру
|
Әр топқа жекелей тапсырмалар беріледі. Еркін тақырыпта өз топтарымен ақылдаса отырып, робот құрастыру, оны қорғау.(қалай жасалынды, қызметі) |
Топ мүшелерімен ақылдаса отырып тапсырманы орындау, қорғау. |
|
||||||||
|
Бекіту кезеңі
|
|
Оқушылардың сабаққа деген қызығушылықтары оянып, сұрақтарға жауап береді.
Зерттеушілік әңгіме Кесте толтыру кезінде түрткі сұрақтарды, қайта бағыттау, жоғары-төмен деңгейлі сұрақтарды қоямын. |
Смайликтер арқылы бағалау
|
||||||||
|
|
|
||||||||||
|
«Қорытындылау» |
|
«Сұрақ саған, жауап маған»
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді |
Смайликтер арқылы бағалау
|
|||||||
|
Үй тапсырмасы
|
Робот үлгісін құрастырады LEGO бағдарламасы арқылы дизайнен құрады.
|
АКТ. Сыни тұрғысынан ойлау |
|
||||||||
|
|
|
|
|||||||||
|
Бағалау
|
Бағалау парағымен қорытынды шығару.
|
Әр топ басшысы бағалау парағы арқылы топ мүшелерін бағалайды
|
|
||||||||
|
|
|
|
|
|
|||||||
Ресурстар |
Ғаламтор, электрондық оқулық |
|||||||||||
|
|
|||||||||||
Рефлексия
|
« Екі жұлдыз, бір тілек» Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша өз ойларын, ұсыныстарын жазады. |
|||||||||||
Сабақ: №32 Күні:_________ Пәні: Робототехника Мұғалімі:_____________ Тексерілді:__________
Сабақтың тақырыбы |
Роботты бағдарламау және тестілеу. |
||||
Жалпы мақсаты |
▪ Роботты іс-әрекетін басқаратын бағдарлама құру; ▪ Оқушылардың игерген білімдерін тестілеу; ▪ Сыни тұрғыдан ойлау қабілеттерін дамыту; ▪ Өз ойларын еркін жеткізуге дағдыландыру; |
||||
Әдіс- тәсілдер |
Топқа бөлу , сұрақ-жауап, миға шабуыл, желіні пайдалану, сергіту сәті |
||||
Күтілетін нәтиже |
Бағдарлама құруды үйренеді. Топпен жұмыс жасайды, уақытты үнемдеуге дағдыланады. |
||||
Бағалау оның ішінде оқыту үшін бағалау |
Бағалау парағын беремін, топ көшбасшысы бағалау критериларына қарап бағалап отырады. Формативты бағалау: Оқушылар бір-біріне қойған ұпайлары мен компьютерде орындаған тест тапсырмаларынан жинаған ұпайларын қосып, мұғалімге хабарлайды.
|
||||
Сілтеме, негізгі дерек көздері |
Сабақ жоспары, информатика оқулығы, сабаққа арналған таныстырылымдар, бағалау парағы, Интернеттен алынған ақпараттар |
||||
Сабақтың барысы |
Оқыту түрі |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Уақыт |
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
Топқа бөлу |
Оқушылармен амандасу, сынып журналына жоқ оқушыларды белгілеу Сыныпта ынтымақтастық атмосфера қалыптастыру мақсатында «Сәлем, сәлем, сәлем!» үш тілде стикер арқылы амандасу тренингін өткізу.
Робот қиындыларымен мазайка құрастыра отырып топқа бөлу.
|
Мұғаліммен амандасады, Шеңбер жасап тұрады да, басында тұрған оқушы өзі бүгін естігісі келген сәлемдесу түрін келесі оқушыға сыбырмен айтуы тиіс.
Оқушылар топқа бөлінеді |
|
|
Мақсаты
|
Алған білімдерін пысықтау. Уақытты тиімді пайдалануға, өзін – өзі бағалауға дағдыландыру.
|
|
|||
Білімді тексеру кезеңі |
|||||
Білу
|
Оқыту мен оқуда ақпараттық коммуникациялық технологияларды пайдалану.
|
Сұрақ-жауап |
Өткен тақырып бойынша оқушылар жауап береді. |
|
|
Түсіну
|
Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету. |
Бейнеролик (интерактивті тақтадана бейнеролик көрсетіледі) |
Оқушылар сыни тұрғысынан ойлай отырып, топпен ақылдасып өз ойларын айтады. |
|
|
Сергіту кезеңі
/2 мин/ |
|||||
Қолдану
|
Сыни тұрғыдан ойлау арқылы оқушылар тест тапсырмасын орындайды
Диалогтік оқыту |
Тақтада тест сұрақтары көрініп тұрады. Дұрыс жауабын оқушылар табады.
|
Топпен жұмыс |
|
|
Талдау
|
Флипчартпен жұмыс |
Топқа тапсырма беріледі. Оқушыларды бақыла Тапсырманы орындауға уақыт беремін. |
Оқушылар тапсырманы орындайды |
|
|
Бағалау |
Өзара бағалау |
Топтар бір – бірінің жұмысын өзара бағалайды. Ең жоғары ұпай 5. Әр топ көшбасшысы алған ұпайларын бағалау парақтарына жазып отырады. |
|||
Жинақтау
|
Рефлекция
|
Слайд арқылы жасалған рефлекциялық презентацияны ашып:
Сабақтағы оқушылардың көңіл күйі смайлик арқылы көрсетіледі.
|
|
||
Бағалау
|
|
Бүгінгі сабақ бойынша қорытынды бағалау. |
|
||
Үй тапсырмасы |
Билейтін робот бағдарламасын құру (үш әрекет жасайтын) |
|
|||
Сабақ: №33 Күні:_________ Пәні: Робототехника Мұғалімі:_____________ Тексерілді:__________
|
Роботтардың таныстырылымы және сайысы. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы мақсаты: |
Роботтардың таныстырылымы және сайысы. Жарыс арқылы оқушылардың пәнге деген қызығушылығын арттыру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күтілетін нәтиже: |
1. Өз роботтарының үлгісін жасауы және жинауы. 2. Роботты бағдарламай және тестілей білуі. 3. Роботтардың жарысына қатысуы және белсенділік көрсетуі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Негізгі идея: |
Өз роботтарының үлгісін жасау және құрастыру. Роботты бағдарламау және тестілеу. Роботтардың сайысында жеңімпаз атану. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ жоспары: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
№ |
Уақыты |
Мұғалімнің іс әрекеті |
Оқушының іс әрекеті |
ҚБ |
||||||||||||||||||||||||||||||||
1 |
1 мин |
Оқушылармен амндасу, сабаққа әзірлеу |
амандасу |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
3 мин |
Роботтар туралы Видеоролик көрсету |
көру |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
10 мин |
|
Топ арасында ережені сақтап, ұйымшылдықпен жеңіске жетуге тырысу |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
2 |
|
Қадағалау, бағалау |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ескерту: Бұл жарыстың алғашқы сабағы. Жарыс екі сабаққа созылады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Бағалау |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Ресурстар |
Слайдтар, видеопроектор, роботтар, жұмыс дәптері, бағалау бетшесі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ: №34 Күні:_________ Пәні: Робототехника Мұғалімі:_____________ Тексерілді:__________
Сабақтың тақырыбы |
Роботтардың таныстырылымы және сайысы. Жеңімпаздарды анықтау. |
Жалпы мақсаты |
Оқушылардың бойында сенімді және еркін жауап беру/ сөйлеу, өзіндік көзқарасын білдіру және бағалау дағдыларын қалыптастыру. Робот техникасын зерттеп, ізденуде жеткен жетістіктерін шығармашылық жұмыс арқылы көрсетуге үйрету. |
Күтілетін нәтиже |
Оқушылар кез-келген тақырыпта өз ойын, пікірін, өзіндік көзқарасын білдіре алады; Тың идеяларымен бөлісе алады, шығармашылық қабілеттері артады. |
Негізгі идея |
Робот, робототехника, LEGO MINDSTORMS EV3 бағдарлама құрастыру |
Кезеңдер |
Уақыты |
Тапсырма |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
ҚБ |
Білу
Қызығу шылығын ояту |
|
Таныстыру |
Сәлемдесу. Оқушыларды түгендейді. |
Әр топ мүшелері өз топтарымен таныстырып өтеді. 1 – топ: БАҒДАРЛАМА 2 – топ: РОБОТОТЕХНИКА 3 – топ: MINDSTORMS |
ФБ |
Түсіну |
|
Идея қоржыны |
Құрастырған роботтарының функцияларын таныстыру ұсынылады. |
Әр топ өз идеяларының негізі мен роботының функцияларымен таныстырады. |
ФБ |
Қолдану
|
|
«Үздік бағдарламашы» |
Әр топқа үлгі бойынша бағдарлама құрастыру тапсырмасы беріледі. |
Әр топ берілген үлгі бойынша роботқа бағдарлама құрастырады. |
СБ |
Талдау |
|
Өз жұмыстарын қорғау |
Дайын болған робот пен бағдарламаны қолданып, жұмыстарын қорғау тапсырмасы беріледі. |
Топтар өз тапсырмалары бойынша қорғау жұмыстарын жүргізеді. |
Бағдаршам |
Жинақтау
|
|
«Мен саған-сен маған» стратегиясы |
Әр топқа қоғаған жұмыстары бойынша бір – біріне сұрақ қою тапсырылады. |
Әр топ бір- біріне сұрақ қойып, жауап береді |
СБ |
Бағалау |
|
|
«Шығу парағы» арқылы бағалау
|
Топта: Бағалаушы критерии таратылған парақтармен топ бірін –бірі бағалайды |
Бағалау парағы |
Кері байланыс
|
|
«Екі жұлдыз, бір тілек»
|
Стикерге жазып, ойларын тақтаға іледі
|
||
Қорытынды |
|
Марапаттау сәті |
Қорытынды бөлімінде ұпайларын санап, жеңімпаздарды анықтап, қатысқан оқушыларды марапаттайды. |
||

Сабақ
тақырыбы: