Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
конспекти 8 клас.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
315.08 Кб
Скачать
  • Уведення в іншомовну атмосферу

    • Робота з картками

    Report the information.

    Group 1

    Somebody robbed the bank yesterday.

    The robbers killed the guard of the bank.

    The robbers stole a big sum of money from the bank.

    The police wounded one of the robbers.

    Group 2

    The scientists have invented a new medicine.

    A new medicine can cure a lot of illnesses.

    A lot of people took part in the medical experiment.

    Some people have already recovered from different diseases.

    Group 3

    Greg's parents are going to make a journey to the North Pole next summer

    Greg has already bought new skis.

    Greg's sister learns to ski.

    Greg's parents bought a lot of warm clothes.

    Group 4

    The tourists met a strange animal in the forest last week.

    A strange animal has three legs and two tales.

    A strange animal wasn't afraid of tourists.

    A strange animal can jump, fly, swim and sing.

    3. Подання тексту для читання

    • Введення нових слів New Vocabulary:c.17

    • Впр.1а, с.16-прочитати твердження та погодитися або не погодитися з ними

    • Впр. 1b, с.16-17-прочитати текст та перевірити свої відповіді

    • Впр.2, с.17-продовжити письмово речення

    • Робота з роздатковим матеріалом

    Tick the correct sentence.

    1)

    a) In Britain children leave their primary school before they are eleven.

    b) In Britain children leave their primary school at the age of eleven.

    c) In Britain children leave their primary school when they are much older than eleven.

    2)

    a) At the age of thirteen children have to choose the subjects they want to do to pass the GCE exams.

    b) Before the children are thirteen they have to pass the GCE exams.

    c) Children have no right to choose the subjects to do for the GCE exam.

    3)

    a) The children should take national exams in less than six subjects.

    b) The children can take national exams in more than six subjects.

    c) The children should take national exams only in six subjects.

    4) a) The children may continue studying at school after they have passed their GCEs.

    b) The children must leave school after they have passed their GCEs.

    c) The children can't leave school after they have passed their GCEs.

    5) a) In Britain children of one form always have all the classes together.

    b) In Britain children of one form never have the classes together.

    c) In Britain children of one form don't always have their classes to­gether.

    • Впр.3, с.17-відповісти на питання

    4.Розвиток умінь мовлення

    • Впр.4, с.17-18-розпитати та відповісти про свою рідну школу (робота в парах)

    • Впр.5, с.18-розповісти про різні типи шкіл України (робота в групах)

    1. Письмо

    • Впр.6, с.18-написати замітку

    III Заключна частина уроку

    1. Домашнє завдання.

    • Робочий зошит: впр. 1-3, с. 7-8

    1. Підведення підсумків уроку

    Англійська мова, 8 клас,

    Tема уроку: Моя школа

    Мета уроку: : Повторити й активізувати лексику теми.

    Ознайомити учнів із новою лексикою.

    Закріпити вживання нової лексики в усному мовленні.

    Тренувати учнів у читанні.

    Формувати навички монологічного мовлення.

    Розвивати уміння логічно будувати свою розповідь.

    Навчати учнів працювати в групах.

    Виховувати культуру мовлення.

    I Організаційна частина уроку

    Привітання й повідомлення теми та мети уроку.

    II Основна частина уроку

    1. Перевірка домашнього завдання.

    • Робочий зошит: впр. 1-3, с. 7-8

    2. Уведення в іншомовну атмосферу

    • Робота з картками

    P1: Ask your partner and fill in the missing information.

    Your school

    Studies Equipment

    1) Geography _________________________

    2) English _________________________

    3) _________________ computers

    4) Gymnasium _________________________

    5) _________________ tools for experiments

    6) _________________ computers and a web-camers

    P2: Ask your partner and fill in the missing information.

    Your school

    Studies Equipment

    1) _________________ maps and DVD-player

    2) _________________ DVD-player and tables

    3) Library _________________________

    4) _________________ simulators

    5) Science _________________________

    6) Information Technology _________________________

    3. Подання тексту для читання

    • Введення нових слів New Vocabulary:c.19

    • Впр.1, с.19-20-прочитати та заповнити картки

    Read the text and complete the table

    The first letter

    The second letter

    1) Who writes the letter?

    2) Where does he live?

    3) Where does he study?

    4) What does he like in his studying?

    5) What does he dislike in his studying?

    • Впр.2, с.20-дібрати слова з їхнім значенням

    • Впр.3, с.20-скласти список з п’яти відмінностей між двома школами

    4.Розвиток умінь мовлення

    • Впр.4, с.20-спитати та відповісти (робота в парах)

    • Впр.5, с.20-розповісти про те, чим можна в школі займатися в позаурочний час (робота в групах)

    • Впр.6, с.21-розіграти ситуацію

    5. Письмо

    • Впр.7, с.21-підготуватися до написання твору за завданням вправи

    III Заключна частина уроку

    1. Домашнє завдання.

    • Робочий зошит: впр. 1-3, с. 8-9

    • Впр.7, с.21-описати одну з шкільних кімнат

    1. Підведення підсумків уроку

    Англійська мова, 8 клас,

    Tема уроку: Шкільні правила

    Мета уроку: Повторити й активізувати лексику теми.

    Ознайомити учнів із новою лексикою.

    Закріпити вживання нової лексики в усному мовленні.

    Тренувати учнів у читанні.

    Навчати учнів аудіювання.

    Практикувати учнів у вживанні модальних дієслів.

    Тренувати учнів у письмі.

    Формувати навички монологічного мовлення.

    Виховувати відповідальність та вміння планувати робочий час.

    Хід уроку

    I Організаційна частина уроку

    Привітання й повідомлення теми та мети уроку.

    II Основна частина уроку

    1. Перевірка домашнього завдання.

    • Робочий зошит: впр. 1-3, с. 8-9

    • Впр.7, с.21-описати одну з шкільних кімнат

    1. Уведення в іншомовну атмосферу

    • Скласти вірш клятву з окремих рядків

    I pledge today to do my best

    In reading, maths and all the rest.

    I promise to obey the rules

    In my class and in our school.

    I’ll respect myself and others too,

    I’ll expect the best in all I do.

    I’m here to learn all I can,

    To try my best and be all I am.

    1. Тренування учнів у аудіюванніі текстів

      • Підготовка до аудіювання

    Введення нових слів New Vocabulary:c.22

    Впр.1, с.22-поділитися своїми враженнями про свій перший навчальний день у цьому році

    • Етап аудіювання

    Текст с.184 (tapescript 1)

    • Етап перевірки розуміння змісту тексту

    Впр.2а, с.22-відповісти за завданням вправи

    Впр.2b, с.22-погодитися або не погодитися з поданими твердженнями

    Впр.2с, с.22-дати відповідь на лист

    1. Повторення модальних дієслів

    • Робота з картками: вставити модальні дієслова: can, couldn’t, must, should, mustn’t, not to be allowed to. Учні по черзі виходять до дошки, беруть по картці та виконують завдання.

      My little sister ­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­_______________ read well now.

      If you have a bad cold you ______________ stay in bed.

      You _____________ to go bed so late.

      He ___________ride a bike last summer, but now he ___________do it very well.

      You ___________ take your umbrella, it’s raining heavily outdoors.

      I __________ get up early tomorrow to catch the train.

      You ____________ cross the street here, it’s forbidden.

    • Впр.3, с.22-скласти та записати речення за завданням вправи.

    1. Подання тексту для читання

    • Впр.4, с.23-прочитати та дати відповідь

    • Впр.5а, с.23-24-прочитати та знайти правила у Британських школах

    • Відповісти на питання

    What is a code or charter?

    Why did the teachers use the register?

    What are “prefects”?

    How can teachers punish the pupils?

    1. Розвиток умінь мовлення

    • Впр.5б, с.24-обговорити запитання в групах

    III Заключна частина уроку

    1. Домашнє завдання.

    • Робочий зошит: впр. 1-3, с.9-10

    1. Підведення підсумків уроку

    Англійська мова, 8 клас,

    Tема уроку: Школа в моєму житті

    Мета уроку: Повторити й активізувати лексику теми.

    Ознайомити учнів із новою лексикою.

    Закріпити вживання нової лексики в усному мовленні.

    Тренувати учнів у читанні та художньому перекладі.

    Практикувати учнів у вживанні прийменників.

    Навчати учнів письма.

    Формувати навички монологічного та діалогічного мовлення.

    Виховувати повагу до вчителів та їхньої роботи.

    Хід уроку

    I Організаційна частина уроку

    Привітання й повідомлення теми та мети уроку.

    II Основна частина уроку

    1. Перевірка домашнього завдання.

    • Робочий зошит: впр. 1-3, с. 9-10

    1. Уведення в іншомовну атмосферу

    • Express your opinions as a pessimist and an optimist.

    You have to learn at school.

    You do your homework every day.

    Your teachers give you different tests at the lessons.

    Your lessons start early in the morning.

    There are a lot of different subjects at school.

    At the end of the ninth form pupils have to pass the exams.

    Some school teachers are very strict.

    Teachers are not allowed to punish pupils.

    1. Подання тексту для читання (впр.1, с.25-26)

    • Етап підготовки до читання

    Введення нових слів: New Vocabulary:c.25

    Робота з роздатковим матеріалом

    Answer the questions and ask your partner.

    You Your partner

    1. What is your favourite subject? ______________________ ___________________________

    2. Who is your favourite teacher? _____________________ ___________________________

    3. What subject do you dislike? _____________________ ___________________________

    4. What subjects are useful in _____________________ ___________________________

    your everyday life? ______________________ ___________________________

    1. How can you characterize your favourite teacher? (tick the necessary word\ words)

    Kind Kind

    Strict Strict

    Helpful Helpful

    Creative Creative

    Absent-minded Absent-minded

    Clever Clever

    • Етап читання: прочитати текст та заповнити таблицю

    Circle the correct item to complete the sentence.

    1. Miss Dove always _____

      1. spoke on the top of her voice to her pupils.

      2. made her pupils be calm just giving them a look.

      3. said something unpleasant to her pupils.

    2. When the pupils heard the bell they ____

      1. waited for Miss Dove’s permission to leave the class.

      2. ran out of the class immediately.

      3. asked Miss Dove to leave them in the class.

    3. Thomas Baker was ______

      1. in Africa.

      2. in Germany.

      3. in New Guinea.

    4. Miss Dove allowed Randy to read the letter of his brother aloud because _____

      1. he used to be her favourite pupil.

      2. the letter wasn’t too long.

      3. reading the letter of a brave man make a good effect on children.

    5. Tom Baker told that ____

      1. Miss Dove helped him to stay alive.

      2. that the knowledge Miss Dove had given him during the geography lessons helped him to stay alive.

      3. the memory of Miss Dove and her lessons helped him to stay alive.

    • Етап перевірки розуміння змісту тексту

    Впр.2, с.26-відповісти на питання

    1. Відпрацювання граматичного матеріалу. Прийменники.

    Complete the sentences with the prepositions.

    The pupils were afraid _________ the look of Miss Dove.

    Miss Dove never shouted ___________ her pupils.

    The pupils heard the bell, but they waited ________ silence and looked at their teacher.

    ______ Tuesday children always had some written work.

    Miss Dove saw his elder brother instead ______ Randy.

    You must wait ________ the bell.

    Nobody joked ________ this story.

    1. Розвиток умінь мовлення

    • Впр.3, с.27-обговорити текст у групах

    • Впр.4, с.27- пдготувати діалог за завданням вправи

    • Впр.6, с.27-поговорити в парах на тему «Школа у моєму житті»

    III Заключна частина уроку

    1. Домашнє завдання.

    • Робочий зошит: впр. 1-3, с.10-12

    1. Підведення підсумків уроку

    Англійська мова, 8 клас,

    Tема уроку: Шкільні справи.

    Мета уроку: Повторити й активізувати лексику теми.

    Закріпити вживання лексики в усному мовленні.

    Тренувати учнів у вживанні непрямої мови.

    Практикувати учнів у вживанні прийменників.

    Навчати учнів висловлювати власну думку та аргументувати її.

    Формувати навички діалогічного мовлення.

    Виховувати вміння аналізувати та здатність поставити себе на місце іншого.

    Хід уроку

    I Організаційна частина уроку

    Привітання й повідомлення теми та мети уроку.

    II Основна частина уроку

    1. Перевірка домашнього завдання.

    • Робочий зошит: впр. 1-3, с. 10-12

    1. Уведення в іншомовну атмосферу

    • Гра “What a news!”( create news and tell it)

    Buy\yesterday

    Move\already

    Meet\tomorrow

    Be goingto\soon

    1. Закріплення лексичного матеріалу

    • Робота з роздатковим матеріалом

    Read the definition and guess the word

    To learn something well enough to remember it. (to memorize)

    To make something better. (to improve)

    A service with equipment and space for some activity. (facility)

    All the subjects taught at school or college. (curriculum)

    An occasion or act when someone must suffer something unpleasant because they have done something wrong. (punishment)

    To behave well towards someone because they are older or have an official position. (to respect)

    To go to a meeting, a class or other event. (to attend)

    Describe someone who makes people follow their rules. (strict)

    Something very bad, horrible. (terrible)

    1. Відпрацювання граматичного матеріалу про утворення речень з непрямою

    мовою та узгодження часів в англійській мові.

    • Впр.1, с.28

  • Розвиток умінь мовлення

    • Впр2, с.28-погодитися чи не погодитися з твердженнями

    • Впр.3, с.28-спитати та відповісти (робота в групах)

    • Впр.4, с.29-30-пройти тест та порівняти свої результати з результатами інших учнів