Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
salyk_esep.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
77.64 Кб
Скачать

Есеп №1.

 

Есеп. «Майя» ЖШС-ның 2014жылға корпорациялық табыс салығының сомасын анықтаңыз .

«Майя» ЖШС-гі 2014жылы келесідей табыс тапты( тенге):

-    Тауарды сатудан түскен табыс                                                                             3400000

-Міндеттемелерді есептен шығарудан түскен табыс                                                              420000

-  Жарғылық капиталға салым  ретінде өтеусіз алынған ғимарат (под офис)  -        1500000

-   Мемлекттік бағалы қағаздар бойынша дивидендтер                                260000   

Келесідей төлемдер жасады:

-   ЖЖТалумен байланысты шығындар                                                    2120000

-          Күмәнді талаптар бойынша шегерімдер                                             150000

-          Әлеуметтік төлемдерге жұмсалатын шығындар                                     456000

-          Ғылыми-зерттеу проектілеріне жұмсалатын шығындар                               230000

ШЕШУІ:

1)ЖЖТ =3400000+420000=3820000

Жарғылық капиталға салым  ретінде өтеусіз алынған ғимарат пен Мемлекттік бағалы қағаздар бойынша дивидендтерге салык салынбайды

2)Шегерімдер=2120000+150000+456000+230000=2956000

3)ССТ=3820000-2956000=864000

4)КТС=864000*20%=172800

Есеп №2.

Жеке тұлғаның мүлік салығын анықтаңыз, жеке тұлға 1топтағы мүгедек . Жеке тұлғаның Алматыдағы мүліктері:

-жер учаскесі S-4000 кв.м., учаскеде орналасқан үй  S-450 кв.м, және баня S-25 кв.м, гараж S-25 кв.м. смүліктің құны  -1751000 тенге.

-пәтер S-150 кв.м, құны 19000000 тенге, бұл пәтерді ол арендаға өткізеді.

-автомобильдері ,Лада-V-1300 куб.см, шыққан жылы 1983ж.. Мазда V-2300 куб см., шыққан жылы 1995ж., Рено V-2700 куб.см,шыққан жылы 2003ж..

ШешуІ:

1)Тұлға 1-топтағы мүгедек болғандықтан 1500АЕК мөлшерінде салық төлеуден босатылады:

1500*1852=2778000 >1751000 салық салынбайды

2) 01.01 19000000*0,83%= өздерің есептейсіңдер

1.02

1.03....

....

.....

1.01 …….E/13=x*0,5% өздерің есептейсіңдер

Егер толықтай меншік салығын есептесек:

3)Мүгедектігіне байланысты жер салығын төлеуден толықтай босатылады

4)Автомобильдері бойынша мүгедек бір көліктен салық салудан босатылады(көп жағдайда максималды салықтан):

Лада 2*1852=3704

Мазда 6*1852 +300*7=11112+2100=13212

Рено 9*1852+200*7=16668+1400=18068 босатылады

Көлік салығы = 3704+13212=16916

Меншік салығы: 16916

Жауабы: Жалпы салык=68300+16916=85216

Есеп №3.

Жеке тұлғаның жеке табыс салығының сомасын анықтаңыз. Желтоқсан айында жеке тұлға келесідей табыстар тапты.

-түскен жалақы көлемі -56000 тенге

- кәсіпорынмен төленген медициналық көмек -87000 тенге.

-кітапқа төленген гонорар -150000 тенге.

- іссапар қызметіне төленген сома ( нормалар шегінде )- 12000 тенге .

-  зейнетақы жинақтаушы қорынан алынған  төлемдер -160000 тенге.

-  квалификациясын жоғарылатуға берілген сома  120 000 тенге

ШЕШУІ:

1) түскен жалақы көлемі мен кітапқа төленген гонорарды біріктіріп есептейміз: 56000+15000=206000

((206000-19966)-20600)*10%=16543,4

2)медиц.көмек 8 минималды жалақы шеңберінде салық салынбайды: 87000<8*19966=159728

Ендеше, оған салық салынбайды

3)іс-сапарға 12000тг салық салнбайды

4)ЗЖҚ-нан алынған төлем бойынша: (160000-19966)*10%=14003

5)квалификациясын жоғарылатуға берілген 120000тг салық салынбайды

6) ЖТС=16543+14003=30546

Жауабы:ЖТС=30546

Есеп №4.

Заңды тұлғаның мүлік салығының сомасын анықтаңыз. Заңды тұлғаның меншігінде:

- ғимарат, оның құны 1.01.10 жылға  8900000 тенге;

-склад, оның орташа жылдық құны 2010 жылға 1200000 тенгені құрады.

- Алматы қаласында жер учаскесі S-2 га.,ғимарат S- 150 кв.м, және склад S-1200 кв.м.

-Алматы қаласында  АЗС-тер желісі, S-50 кв.м -6 АЗС.

-Келесідей автокөліктері бар, 25 орынды автобус, шыққан жылы 1995ж., Ауди V- 2300 куб.см., шыққан жылы 2005 ж.

ШЕШУІ:

мүлік салығын табу керек болғандықтан ғимарат пен складқа ғана есептеу жүргіземіз:

1)склад бойынша: 1200000*1,5%=18000

2 )ғимаратқа амортизация есептейміз: 0,83

1.01=8900000*0,83%=73870 8900000\2=4450000

1.02=8900000-73870=8826130*0,83%=73256

1.03=8826130-73256=8752874*0,83%=72648

1.04=8680226*0,83%=72045

1.05=8608181*0,83%=71447

1.06=8536734*0,83%=70854

1.07=8465880*0,83%=70266 101633491

1.08=8395614*0,83%=69683

1.09=8325931*0,83%=69105

1.10=8256826*0,83%=68531

1.11=8188295*0,83%=67962

1.12=8120333*0,83%=67398

1.01=8052935 *1/2=4026467

101633491/13=7817960

3)ғимарат бойынша: 7817960*1,5%=117269

4) мүлік салығы: 18000+117269=135269

Егер де толықтай меншікке салынатын салығын есептейтін болсақ:

5) 20000*28,95=579000

6)АЗС бойынша: 6*50*28,95*10=86850

7)автокөліктер бойынша:

14*1852=25928

6*1852+300*7=11112+2100=13212

көлік салығы: 25928+13212=39140

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]