- •П.П.Блонский
- •Психология және дидактика
- •Білім беру
- •Семинар
- •Практика
- •Гомогенді тест
- •Бақылау жұмысы
- •Бақылау
- •Бақылау
- •Ғылыми психология
- •Тұрмыстық психология
- •Дискуссия
- •35. Белгілі бір тарауларды немесе курсты аяқтауда оқылатын дәріс түрі:
- •Білім беруді басқарудың демократиялық сипаты, білім беру жүйесі қызметінің ашықтығы
- •Әлеуметтік үйрету теориясы
- •Проблемалық оқыту
- •В. В. Давыдов
- •Топтық дискуссия және іскерлік ойындар
- •А.А.Вербицкий
- •Оқыту құралдары
- •Оқыту барысында сезім мүшелері мен бейнелерді қолданумен нәтижеленетін принцип
- •Репродуктивті
- •Оқу бағдарламасы
- •Лабораториялық және практикалық сабақтар
- •Семинарлық сабақ
- •Психологияның оқыту әдістемесі
- •Лабороториялық сабақ
- •Білім беру
- •Педагогикалық қызмет
- •Педагогикалық технология
- •Жартылай ізденуші әдіс
- •Репродуктивті әдіс
- •Бақылау
- •Педагогикалық шеберлік
- •Фронталды
- •183. Оқыту әдістері:
- •П.П.Блонский
- •205. Педагогикалық қызметті ұйымдастыруға қойылатын талаптарды бейнелейді:
- •Педагогикалық процесс
- •Білім беру
- •Бақылау
- •Психологияны оқыту әдістері, формалары мен құралдары, олардың спецификасы мен ерекшеліктері
- •Оқытуда психологиялық ұғымдардың және осы заңдылыктардың тек ғылыми зерттеулермен ғана емес, сондай-ақ өмірде кездесетін жағдайлармен түсіндіріліуін талап ететін оқыту принцип
- •Студенттер немесе осы оқушылар оқытудың мақсатын, ол пәннің кажеттігін, оның жекелік және кәсібилік маңызын түсініп, білімге деген кызығушылығын көрсеткенде тиімді болатын оқыту принципі
- •Теориялық материалды терең оқу
- •Ғылыми мәтіндерді өндеу, материалды жалпылау, ойлау сыншылдығын дамыту дағдыларын қалыптастыру
- •Жұрт алдында сөйлеу дағдыларын, аудитория алдында талқылау қабілетін және өз пікіріін қорғау дағдыларын қалыптастыру
- •Рационалдылық және эмоционалдылық бірлігі принципі
- •Ақпараттық кызмет
- •Лабораториялық жұмыстар
- •Жартылай ізденуші
- •Ізденуші тип
- •Элективті пәндер
- •Оқуды арттыру және түрткілендіру әдістері
- •Психологиялық тапсырмалар
- •Сенімділік, жарамдылық және объективтілік
- •Оқу бағдарламасы
- •Оқыту формалары
- •Меңгеру
- •Жалпы және абстрактілі білімдерін қабылдай тұрғанда, оқушылар жеке және нақты білімдерін қабылдайды;
- •Өмірлік мәнін жақсы түсіну үшін теориялық жағдайды қандай да бір тәжірибелік мысал жүзінде көрсету;
- •Н.Я. Дмитриев, а. В. Полякова
- •Дағдыларды дамытумен қатар, оқу процесінің ішінде және пәндердің арасында ұғымдарды, қатынасты, байланысты дамыту да маңызды;
- •Оқытудың әдісі мен тәсілі оқушының белсенді танымдық қабілетін қалыптастыруға;
- •А.В. Петровский;
- •Бағдарламаланған, мәселелік, интерактивті;
- •Оқытушы студенттің психикалық дамуын бақылау;
- •Проблемалық оқыту.
- •Дамыта оқыту
- •Білім беру
- •Жоспарлаушылық және орындаушылық іс-әрекеттер
- •Бақылау
- •Ақпаратты беру
- •Ақыл-ой іскерліктерін кезеңдік қалыптастыру, проблемалық оқыту , дамытушылық оқыту теориясы
- •Оқыту әдістері
- •Оқу мақсаты
- •Мақсаттар мен тапсырмаларды таңдау;
- •Жіктеу және жүйелеу тәжірибесі мен қағиадалары туралы оқу;
- •Я.П.Гальперин
- •Қабілет, мінез дегеніміз не?
- •Бақылау
- •Анкета әдісі
- •4 Кезеңнен
- •Семинар
- •Практика
- •Семинар
- •Практика
- •А.Н. Леонтьев
- •Г.М. Андреева
- •А.В. Петровский
- •Педагогикалық
- •В.Я.Ляудис
- •Пассивті
- •Студенттердің пәнге қызығушылыған оятады
- •Профессиограммалар құру
Ізденуші тип
Жартылай ізденуші
Репродуктивті-ізденуші
Эвристикалық
Зерттеуші
247. Студенттердің таңдайтын, көретін және де оқу тапсырмаларын шешуге бағытталған белгілі бір танымдық әрекеттерді орындайтын әдістер:
сөздік әдістер
көрнекі әдістер
практикалық әдістер
дамыту әдістері
талдау әдістері
248. Студенттің білім, дағды, икемділіктерінің оқыту мақсаты мен міндеттеріне сай немесе сай еместігін растайтын тәсіл және қорытынды:
Тексеру
Бағалау
Сынақ
Коллоквиум
Тест
249. Студенттің таңдауы бойынша пәндер қалай аталады:
негізгі пәндер
міндетті пәндер
Элективті пәндер
мэджор
майнор
250. Танымдық ойындар,оқу дисскусиялары,әр түрлі оқу жағдаяттарын жасау - бұл:
Оқуды арттыру және түрткілендіру әдістері
Оқытудың дәстурлі әдісі
Оқыту мазмұны
Педагогикалық үрдіс
Педагогикалық ықпал
251. Теориялық білімдерді бекітуге әэне осы білімдерді практикалық тапсырмаларды шешу үшін қолдануға бағытталған:
Психологиялық тестер
Дискуссия
Психологиялық тапсырмалар
Психологиялық жагдаяттар
Іскерлік ойындар
252. Тест сенімділігі, жарамдылығы және де басқа да психологиялық, педагогикалық, этикалық аспектілердің үйлесуі:
Тест жарамдылғгы
Тест сенімділігі
Тест объективтілігі
Тест субъективтілігі
Тест дұрыстығы
253. Тестті қолдану кезінде оның қорытындысының тұрақты болуы:
Тест жарамдылығы
Тест сенімділігі
Тест объективтілігі
Тест субъективтілігі
Тест дұрыстыгы
254. Тестілеуді жүргізуде ескерілетін критериялар:
Сенімділік, жарамдылық және объективтілік
Сенімділік, жарамдылық және субъективтілік
Дұрыстық, субъективтілік және объективтілік
Субъективтілік, жарамдылық және объективтілік
Объективтілік, субъективтілік және валидтілік
255. Типтік жұмыстық және авторлық болып бөлінеді:
Оқу жоспары
Оқу пәні
Оқу мақсаты
Оқу міндеті
Оқу бағдарламасы
256. Тілі қиын, күрделі стильмен берілген анықтама, ұғымдарды студенттерге жеткізумен ерекшеленетін дәріс қызметі:
Ақпараттық қызмет
Жүйелеуші қызмет
Түсіндіруші қызмет
Дамытушы қызмет
Шыгармашылық
257. Томендегі сабақ барысында оқушылардың (студенттердің) жеке басының ерекшеліктері, олардың ұнамды және ұнамсыз жақтары, кемшіліктері ашылады.Сонымен қатар ол сабақ түрінде оқытушы студенттік ұжым жайлы, олардың өзара қатынастары, психологиялық атмосферасы
Семинарлық сабақ
Дәріс
Тестілеу
Зертханалық сабақ
Өзіндік жұмыс
258. Төмендегі тұжырымды аныктаған: «Психологияны оқыту мақсаты - білімдерді теориялық және практикалық ұғындыру және түрлі өмір жағдайында адамдармен қарым-қатынас және өзара әрекеттесу әдістерін меңгерту»:
В.Я. Ляудис
Гамезо М.В.
Андреева Г.М.
Л.В.Занков
Бабанин Л.Н.
259. Тұлга компетенттілігін қалыптастыру және жан-жақты дамыту үшін негіз болып табылатын білім берудің эрбір деңгейінің жүйесі (кешен):
Білім беру принципі
Білім беру мазмұны
Педагогикалық үрдіс
Педагогикалық шарттар
Тәрбие мақсаты
260. Тұлганы қалыптастырудың мақсатты және ұйымдаскан үрдісі:
оқыту
дамыту
қалыптастыру
тәрбие
жетілдіру
261. Тұлғаны мақсатты қалыптастыру үрдісі:
оку
окыту
тәрбие
білім беру
педагогикалық үрдіс
262. Түсіндіруші, иллюстративті, проблемалық, жартылай ізденуші, зерттеуші болып бөлінеді:
оқыту әдістері
оқыту техникасы
оқыту пәні
оқыту мазмұны
оқыту жүйесі
263. Түсініктілік принципі:
Оқытылатын оқу материалының ғылыми және практикалық психологияның қазіргі жетістіктерге сай жасалып, объективті ғылыми фактілерге, теорияларға, зандылықтарға қайшы келмеуін талап ететін оқыту
Оқу материалының бірізділіктін, кисындылықтың жэне психологиялық теориялар, ұғымдар,заңдылықтар арасында өзара байланыстың болуын талап ететін оқыту принципі
Студенттер немесе оқушылар оқытудың мақсатын, ол пәннің кажеттігін, оның жекелік және кәсібилік маңызын түсініп, білімге деген кызығушылыгын көрсеткенде тиімді болатын оқыту принципі
Оқыту мазмұны мен әдістерінің студенттердің немесе осы оқушылардың типіне, олардың білім алу ынтасына, жас ерекшеліктеріне, даму деңгейлеріне қарай құрылуын талап ететін оқыту принципі
Оқыту барысында сезім мүшелері мен бейнелерді қолданумен нәтижеленетін принцип
264. Тәрбие беру түрлері:
Коммуникативті, интерактивті және перцептивті
Адамгершілік, эстетикалық, енбектік, физикалық
Бағдарламаланған, жобаланған, қашыктық
Білім, дағды және ептіліктер
Теориялық, эмирикалық
265. Тәрбиеленушіге ыкпал ету, тұлғаны мақсатты қалыптастыру процесі:
Оқу
Дағды
Ептілік
Тәрбие
Қабілет
266. Тәрбиелеу және оқыту мақсаты мен міндеттерін жүзеге асыруды қамтамасыз етеін және педагог пен оқушылардың өзара әрекеттесуі сипатын аныктайтын құралдар мен әдістер жиынтыгы:
Педагогикалық қарым-қатынас
Топтық қатынас
Тұлғааралық қатынас
Топаралық қатынас
Педагогикалық қатынас
267. Ұжымдық дискуссия, рөлдік ойындар, сценарийлер т.б. қолданылатын оқыту түрі:
Бағдарламалап оқыту
Проблемалық оқыту
Интерактивті оқыту
Дәстүрлі оқыту
Модульдік оқыту
268. Ұйымдастыру, үй тапсырмаларын тексеру және өткен материалдар бойынша оқушыларға сұрақтар қою, жаңа материалды түсіндіру және оны бекіту, үйге тапсырма беру - қандай оқыту түрінде басым:
Дәстүрлі
Бағдарланған
Модульдік
Инновациялық
Проблемалық
269. Үлгерімді кумулятивті бағалауды қолдану негізінде құрылатын жүйе:
Гомогенді тест
Аралық бақылау
Рейтингті бағалау
Бақылау жұмысы
Сынақ
270. Үлгі бойынша тапсырмаларды орындау, кесте, схемаларды толтыру сияқты өзіндік жұмыс:
Репродуктивті өзіндік жұмыс
Шығармашылық өзіндік жұмыс
Семинар
Ізденуші
Жаттығушы
271. Үлкен дамыту потенциалы бар, оқытудын эвристикалық, зерттеушілік түрі:
Жобалық оқыту
Қашыктық оқыту
Проблемалық оқыту
Бағдарламаланған оқыту
Алгоритмизацияланған оқыту
272. Фронталды, топтық және жеке болып болінеді:
