- •Щоб уроки природознавства були цікавими
- •Орієнтовне календарне планування Природознавство
- •68 Год (2 години на тиждень)
- •Розробки нестандартних уроків з використанням краєзнавчого матеріалу
- •Урок-дослідження «Вода – руйнівник, чи вода – рятівник?»
- •V. Застосування знань в нестандартних умовах.
- •Платон Дяченко «Вода».
- •Ткачов Олександр «Жива вода»
- •Vі. Підсумок уроку.
- •Vіі. Домашнє завдання.
- •Урок-екологічна акція «Охорона повітря від забруднення»
- •V. Вивчення нового матеріалу.
- •Vі. Закріплення матеріалу.
- •Vіі. Підсумок уроку.
- •Vііі. Домашнє завдання.
- •Урок-дослідницький практикум «Як примусити вітер працювати»
- •V. Закріплення та осмислення знань.
- •V. Підсумок уроку.
- •Vі. Домашнє завдання.
- •Урок – екскурсія «Сонце – джерело енергії на Землі»
- •Хід уроку.
- •Урок – заочна подорож «Заповідні території рідного краю»
- •Хід уроку
- •V. Подорож за фізичною картою України.
- •Vі. Підсумок уроку
- •Vіі. Домашнє завдання.
- •Урок-експедиція (заочна) до річки Плоска
- •Хід уроку
- •V. Практична робота в парах.
- •Vі. Підсумок уроку.
- •Vіі. Домашнє завдання.
- •Урок - інтелектуальна гра «Знай, люби, бережи»
- •Хід уроку
- •Тематичний контроль навчальних досягнень учнів 3 класу з природознавства Контрольна робота 1
- •Контрольна робота 2
- •Контрольна робота 3
- •Продовж ланцюжок.
- •Продовж ланцюжок
- •Контрольна робота 4
- •Використані джерела
Vі. Підсумок уроку
1. Зачитування пам’яток
«Правила поведінки на лоні природи»
2. Бесіда.
- Як ви розумієте вислів: «Бережіть природу, а вона віддячить вам»?
Дбайливе ставлення до природи, її збереження і відтворення – першочерговий обов’язок кожного.
Vіі. Домашнє завдання.
Картка-гра «10 можна»
1. Можна спостерігати за тваринами.
2. Можна насолоджуватися тишею.
3. …
4
. ….
Урок-експедиція (заочна) до річки Плоска
«Водойми рідного краю»
Мета. Формувати в учнів поняття «річка», збагатити знання новою інформацією про річку Плоску, рослин і тварин водойм; розвивати вміння визначати правий і лівий береги, спостережливість; виховувати любов до природи рідного краю, бережливе ставлення до неї. Обладнання: схема річки, фотографії «Рослинний і тваринний світ Хмельниччини», слайди «Річка Плоска», проектор, індивідуальні картки із завданням, схема річки, виставка книг «водні багатства Хмельниччини».
Хід уроку
І. Організація класу (побажання в колі).
ІІ. Вступна бесіда вчителя.
Рідний край! Дорога серцю земля батьків і прадідів наших. Сьогодні ми відправляємось в наукову експедицію, щоб побачити красу нашої землі.
До експедиції потраплять тільки ті учні, хто відгадає загадку.
Тече, тече, - не витече,
Біжить, біжить – не вибіжить.
(річка)
- Що це? Чому ви так думаєте? Тепер ви всі є членами наукової експедиції. Ось квитки «Юний мандрівник», а в них завдання.
Завдання
(учні працюють в групах)
1. Назва річки, яка протікає біля вашого села.
2. Поверхня суші, по якій вона протікає.
3. Як тече вода?
4. Коли буває найбільше води в річці?
5. Які рослини ростуть біля берега, які – на дні річки?
6. Які тварини живуть у річці? Що їх приваблює?
7. Як використовує й охороняє річку населення вашої місцевості?
Молодці! Вірно відповіли на питання. А щоб далі мандрувати, треба дізнатись про зміни, які відбулись в неживій і живій природі, в житті рослин і тварин за останній тиждень.
(Розповідь фенолога і синоптика)
- Яким повинен бути мандрівник? (сміливим, знаючим, спостережливим, добрим, дружнім)
Наш девіз «Люби і знай свій рідний край!».
А ось і дорога, яка веде до річки. Іти по ній зможуть лише ті, хто відгадає загадки.
1. Хто на зиму роздягається?
А на літо одягається? (Рослина)
2. Взимку спить, а влітку шумить. (Дерево)
3. Який колір допоміг йти по дорозі? (Зелений)
Молодці! А тепер ми спускаємось вниз до річки.
ІІІ. Повідомлення природознавця 1
(використання мультимедіа)
Наше село Шаровечка знаходиться на горбистій місцевості. Воно гарне і велике. Біля села в мальовничій плоскій долині протікає річка Плоска – притока Південного Бугу.
Річка Плоска належить до басейну річки Південний Буг і є її правою притокою. Довжина її становить 30 км. У неї 31 притока загальною протяжністю 79 км. Свій початок вона бере західніше села Хоминців. У селі Чабани утворює невеличкий ставок, а в Данюках ще менший.
У Водичках річка розливається у досить великий став, а потім плине все далі на схід, прийнявши у середній течії чотири притоки – дві ліві та дві праві. Ліва притока північно-східніше Водичок утворює два ставочки, а потім впадає в Плоску, яка в свою чергу західніше Волиці наповнює невеличкий ставок, а біля Малашівець і Шаровечки розливається у водосховище.
Природознавець 2
У нижній течії річка плине дуже повільно поблизу Мацьківців та Шаровечки. У Хмельницькому Плоска утворює своєрідну меандру. А біля парку ім.. Михайла Чекмана річка захована в камінні «береги». Саме тут Плоска впадає у Південний Буг. Долина цієї водної артерії має досить плоскі береги, широку заплаву, звідси, ймовірно, походить саме назва річки – Плоска.
Переважають тут опідзолені чорноземи. Однак можна виявити тут і сірі та ясно-сірі опідзолені ґрунти.
Природознавець 3 (Рослинний світ)
У басейні Плоскої збереглись невеликі дубово-грабові ліси і ліски. Їх нині можна побачити біля Хоминців, Водичок, Малашівців та у мікрорайоні Гречани м. Хмельницького. У долині річки панують суходільні та заплавні луки. На заплавних луках ростуть осока рання, тимофіївка лучна, мітлиця біла, куничник наземний, тонконіг лучний.
Природознавець 4 (Тваринний світ)
У Плоскій можна спіймати карася, верховодку, бичка, коропа, краснопірку, лина, ляща, окуня, пічкура, плітку, рибця, товстолобика, щуку і судака. Навесні можна побачити у воді і на березі річки різноманітних земноводних – жабу трав’яну, ставкову, гостро морду і озерну, кумкучервоночереву, ропух сіру і зелену, квакшу, часничницю, тритонів гребінчастого і звичайного. Часто облюбовують суходільні луки на горбах плазуни – ящірка прудка, зелена, живородна і вуж звичайний. У заплаві вдається виявити вужа водяного, черепаху болотяну, але не зустрічаються тут гадюки. Можна тут побачити птахів лук, боліт, водойм до 56 видів, птахів степу і полів -18 видів, птахів лісів – до 47 видів.
Серед ссавців є миша польова, кріт, їжак звичайний, заєць-русак, лисиця, полівка водяна, ондатра, хом’як, тхір степовий, пацюк сірий, нічниця ставкова, горностай, ласка, буро зубка і білозубка мала.
ІV. Виступ еколога 1
З побудовою водосховища на річці Південний Буг в стовбурі вулиці Рибалка природний Стан річки змінився в гіршу сторону, в зв’язку із застоєм води і зменшенням водообміну. Екологічний стан річки Плоска особливо погіршується в маловодні ріки в період літньої спеки, коли витрати річки бувають менші як витрати зливного стоку. Великою мірою в забрудненні річки є те, що зливові води поступають в річку без очистки. Окрім цього мають місце непоодинокі випадки самовільного підключення санвузлів до існуючих зливових каналізацій. В межах житлової забудови берег річки і річка засмічені побутовим сміттям.
Еколог 2
Річка Плоска для місцевого населення має велике значення, бо в її ставках вирощують рибу, займаються риболовлею. Випасають худобу на берегах, косять сіно і відпочивають. На сьогодні на річці необхідно створити захисні смуги – насадити дерево чагарникову рослинність. Це буде надійним захистом від замулюванням Плоскої продуктами водної площинної ерозії. Необхідно проводити просвітницькі бесіди з людьми, які не замислюються над збереженням свого довкілля. Їм слід усвідомити, що стан здоров’я річки і стан довкілля – це «якість» їх власного життя і стан їхнього здоров’я. Для цього потрібно залишати береги чистими та не кидати у воду сторонні предмети. Проводити регулярні рейди із розчищення забруднених ділянок та прибирання побутового сміття; облаштування джерел, що живлять річку.
