- •Організаційний етап. Мотивація навчальної діяльності учнів.
- •Узагальнення, систематизація та контроль знань учнів.
- •Станція «Мікроскопічна»
- •Станція «Анатомічна»
- •Станція «Діагностична»
- •Станція «Швидка допомога»
- •5. Станція «Термінологічна»
- •Станція «Перевір себе»
- •Станція «Історична»
- •Станція «Для допитливих». Конкурс ерудитів
- •9. Станція кінцева. Підведення підсумків уроку.
Відкритий урок з біології у 9 класі
Тема уроку: Узагальнюючий урок з теми
«Органи та системи органів людини» ( урок - подорож)
Мета: сформувати поняття про взаємозв’язок органів у процесі життєдіяльності організму, що робить організм цілісною системою; перевірити та проконтролювати ступінь засвоєння учнями навчального матеріалу курсу, вмінь та навичок; продовжити стимулювання творчої активності учнів, їх пізнавального інтересу; виховувати вміння працювати в команді, допомагати один одному.
Тип уроку: узагальнення, систематизації та контролю знань, вмінь та навичок ( урок- подорож).
Урок, проведений у такій формі, дуже ефективний, бо він:
дозволяє всебічно перевірити знання та навички учнів;
примушує учнів вірно, раціонально організувати свою працю;
дозволяє перевірити вміння учнів творчо використовувати свої знання в нестандартних умовах;
сприяє розвитку позитивних емоцій учнів;
розвиває і підтримує їх інтерес до біології.
Обладнання: мікроскопи, мікропрепарати тканин; дидактичні картки (саморобні); приладдя, необхідне для надання медичної допомоги, картки з тестовими завданнями; портрети вчених.
Перед початком уроку в класі організовуються станції: «Мікроскопічна», «Анатомічна», «Діагностична», «Швидка допомога», «Термінологічна», «Перевір себе», «Для допитливих», «Історична». Для цього заздалегідь готуються завдання, картки, прилади, тести. В ролі помічників-консультантів можуть виступати найбільш підготовлені учні з цього або з інших класів. Урок проводиться в вигляді змагання між командами класу. На початку уроку команда отримує заліковий лист, з яким «подорожує» по станціям. Журі за кожне завдання виставляє оцінку, яка вноситься у цей лист. В кінці бали сумуються, виставляється загальна оцінка команді. Капітани команд оцінюють учнів за участь в конкурсі.
Хід уроку
Організаційний етап. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Добрий день, шановні вчителі та учні! Ми закінчуємо вивчення основних систем органів людини. На протязі вивчення ви показали гарні знання з предмету.
Проблема уроку: довести, що взаємозв’язок органів у процесі життєдіяльності організму робить організм цілісною системою.
Сьогодні наші завдання будуть такі:
перевірити ваші знання та навички;
узагальнити та систематизувати знання;
перевірити вміння творчо використовувати свої знання в нестандартних умовах;
зробити висновок про взаємозв’язок органів у процесі життєдіяльності організму, що робить організм цілісною системою;
Ми вирушимо в біологічну подорож на потязі. На шляху ми будемо зупинятись на станціях, де будемо виконувати завдання та вирішувати проблеми. Бажаю вам успіху та гарних результатів.
Сьогодні змагатися між собою будуть 2 команди ( учні дають біологічні назви командам).
Підсумки буде підводити журі з учнів з старших класів.
Узагальнення, систематизація та контроль знань учнів.
Проведення змагання. Отже, почнемо нашу подорож.
Станція «Мікроскопічна»
Завдання. Налаштувати мікроскопи. Консультанти перевіряють правильність налаштування мікроскопа. Вгадати препарат тканини, дати йому характеристику, встановити особливості будови в зв’язку з функціями.
Команда 1 Команда 2
1) кісткова 1) кров
2) залозистий епітелій 2) епітелій шкіри
Станція «Анатомічна»
Завдання. Учні отримують картки з зображенням або модель органу. Треба назвати орган, розшифрувати цифри, які позначають його структуру (показати частини органу) , вказати його функцію.
Команда 1 Команда 2
1) серце 1) легені і дихальні шляхи
Станція «Діагностична»
Учням пропонуються завдання (на картці), де описуються симптоми того чи іншого захворювання, по
рушення функцій. Треба встановити. Що це за захворювання, його причини та засоби профілактики.
Команда 1
Різкий біль у попереку ( ? коліка), біль під час сечовипускання, домішки крові в сечі.
2) неконтрольоване збільшення об’єму щитоподібної залози, схуднення, підвищення тиску,
дратівливість, стомлюваність.
Відповідь: 1) сечокам’яна хвороба: причина-порушення обміну речовин, засоби профілактики-
здорове харчування, обмежене вживання солоних, гострих, кислих, копчених та смажених страв;
базедичний зоб: причина-порушення функції (зниження) щитоподібної залози, засоби профілактики- вживання продуктів, які містять йод.
Команда 2
постійна спрага, різке схуднення, свербіння шкіри, підвищення діурезу, погане загоєння ран,
глюкоза в аналізах крові та сечі;
зниження кількості гемоглобіну в крові, запаморочення, головний біль, слабкість, пітливість.
Відповідь: 1) цукровий діабет; причина-порушення функції підшлункової залози, засоби профілактики- обмеження у вживання солодкого, жирної їжі.
2) анемія (малокрів’я); причина- зниження кількості гемоглобіну в крові внаслідок запальних процесів в організмі, засоби профілактики- лікування очагів запалення, перебуття на свіжому повітрі, вживання продуктів, які підвищують гемоглобін (печінка, телятина, кров’яна ковбаса) та препаратів заліза.
