Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Конспект хімія.doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
74.75 Кб
Скачать

Міністерство освіти і науки України

Львівський національний університет імені Івана Франка

Кафедра неорганічної хімії

План – конспект

пробного уроку з хімії у 7 класі

на тему:

«Оксиген, поширеність в природі.

Кисень, склад його молекули, фізичні властивості».

Провела:

студентка групи БЛБ – 32

Химій Діана Степанівна

Перевірила:

асистент, к.х.н.

Муць Наталія Михайлівна

Львів - 2017

Тема. Оксиген, поширеність у природі. Кисень, склад його молекули, поширеність у природі. Фізичні властивості кисню.

Мета:

навчальна – закріпити поняття про хімічні елементи та прості речовини на прикладі кисню; ознайомити учнів із іс­торією відкриття кисню; навчити учнів за планом давати характеристику Оксигену та кисню, порівнювати кисень як просту речовину й Оксиген як хімічний елемент, розглянути основні лабораторні способи одержання кисню; дати уявлення про реакції розкладу;

розвивальна – розвивати в учнів уміння порівнювати, виділяти головне, аналізувати;розвивати самостійність, пізнавальний інтерес, пам'ять, логічне мислення, використовувати хімічні знання на практиці;

виховна – вихо­вувати творчий підхід до навчання, любов до предмета.

Обладнання та матеріали: періодична система хімічних елемен­тів Д. І. Менделєєва, підручник, хімічні реактиви, хімічний посуд.

Базові терміни та поняття: Оксиген, кисень, прості речовини, складні речовини..

Міжпредметні зв'язки: біологія «Роль кисню в про­цесі дихання живих організмів».

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Методи та прийоми: словесні ( бесіда, пояснення, розповідь вчителя), наочний(демонстрація дослідів, записи на дошці), практичні: розв'язування задач.

Список літератури:

1. Хімія: підручн. Для 7 кл. загальноосвіт. навч. закл./П. Попель,Л.С.Крикля.

– К.:ВЦ "Академія",2015.–192с.:іл.

2. Хімія :підручн. Для7кл.загальноосвіт.навч.закл./ЛашевськаГ.А.,Лашевська

А.А. – К.: ВЦ «Ґенеза»,2015.- 113с.:іл.

Структура уроку

  1. Організаційний етап (1 хв)

  2. Актуалізація опорних знань учнів (5-7 хв)

  3. Мотивація навчальної діяльності (2-3)

  4. Вивчення нового матеріалу (20 хв)

  5. Узагальнення та систематизація знань учнів (7-9 хв)

  6. Домашнє завдання (2 хв)

  7. Підбиття підсумків уроку (3 хв)

Хід уроку

І. Організаційний етап

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Метод «Мозкова атака»

За формулами речовин визначити валентність хімічних елементів:

Al2O3, FeO, Fe2O3, N2O, NO, CaO, H2O, K2O, P2O5, B2O3.

Запитання:

  1. Речовини, у яких ви визначили валентність – прості чи складні?

  2. Чим складні речовини відрізняються від простих?(Молекули простих речовин складаються з атомів хімічних елементів одного виду)

  3. Як називається хімічний елемент, який знаходиться на другому місці біля атомів хімічних елементів?(Оксиген, а речовини оксиди).

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Сьогодні ми починаємо вивчати окремі хімічні елементи і властивості речовин, утворених цими елементами. Почнемо з хімічного елемента, який утворює найважливішу для живих організмів речовину, без якої неможливе наше життя. А назвати цю речовину ви зможете відгадавши загадку:

Я живу і не тужу, з ким зустрінуся - дружу,

Ми удвох з моїм сусідом називаємось оксидом.

Друзями моїми стали і метали, й неметали .

Феєрверк влаштую вмить, бо у мене все горить.

Я внизу у тропосфері, залечу в іоносферу.

Мною дихать – всяк мастак, називають мене як?

Що це за речовина і який хімічний елемент її утворює?

ІV. Вивчення нового матеріалу

Вірно, це Оксиген та кисень. Оксиген – найпоширеніший хімічний елемент в земній корі (масова частка 47-49%). Хімічний елемент Оксиген утворює дві прості речовини – кисень, молекула якого складається з двох атомів – О2, і озон, молекула якого складається з трьох атомів – О3.

  1. Анкета

Оксиген – хімічний елемент

Кисень – проста речовина

  1. Назва хімічного елемента – Оксиген

  2. Хімічний знак – О

  3. Відносна атомна маса: Аr(О)=16

  4. Валентність у сполуках: ІІ

  5. Утворює 2 прості речовини: кисень, озон

  1. Назва простої речовини – кисень

  2. Хімічна формула – О2

  3. Відносна молекулярна маса: Мr(О2)=32

  4. Агрегатний стан: безбарвний газ, без смаку й запаху, трохи важчий за повітря, малорозчинний у воді. Рідкий кисень (за р=101,3кПа, t=−183ºС) блакитного кольору, твердий кисень (за t=−219 ºС ) – сині кристали.

Кисень входить до складу повітря. Повітря – суміш газів. Відносна молекулярна маса повітря – 29. Масова частка кисню в повітрі становить близько 23%. Об’ємна частка кисню в повітрі – приблизно 21%.

Історія відкриття кисню

Відкриття кисню в Європі належить Джозефу Прістлі (1774 рік), хоча аналогічні досліди з одержанням такого ж газу п’ятьма способами були проведені ще в 1772 році Шеєле, але їх результати опубліковані лише в 1775 році. У 1775 році французький хімік Антуан Лоран Лавуазьє довів, що кисень є складовою частиною повітря, а Оксиген входить до складу всіх кислот – «народжує кислоти». Лавуазьє дав назву oxygen.

Поширення в природі

 Оксиген — найпоширеніший хімічний елемент на Землі. Масова частка його в оболонці Землі (в атмосфері, гідросфері, літосфері) становить близько 52 %. У зв'язаному стані, тобто як хімічний елемент, Оксиген входить до складу води, піску, глини, гірських порід і мінералів. Він є у складі всіх речовин, з яких побудовані живі організми. Зокрема в організмі людини на вміст Оксигену припадає майже 65 %.

У вільному стані, тобто як проста речовина, кисень О2 є у повітрі. Масова частка його — 23 %, об'ємна — 21 %. Кисень міститься також у природних водах. Біохімічне очищення річкової та морської води відбувається за допомогою розчиненого у воді кисню.

У природі кисень відіграє особливу роль. Він виступає одночасно і як будівельник, і як руйнівник. Окиснюючи органічні речовини, кисень підтримує дихання, отже, й життя.