Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Українська_мова._4_клас._ІІ_семестр_(за_підручником_М._Д._Захарійчук__А._І..DOCX.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
3.16 Mб
Скачать
  1. Повідомлення вчителя

— Саме такими садами милувалася художниця Катерина Білокур. Вона

  • раннього дитинства по-особливому сприймала красу навколишнього світу і дуже любила малювати. Жила художниця в бідній сільській сім’ї, де браку-вало коштів, щоб придбати фарби. Катерина Білокур сама виготовляла фарби

  • природного матеріалу: бузини, буряка, сажі, хвої. Нині її картини відомі всьому світові. Вони зачаровують уже не одне покоління глядачів, тому що Катерина Білокур народилася в 1900 році і її творчість припадає на початок ХХ століття.

  1. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ

IV. НАПИСАННЯ ПЕРЕКАЗУ

  1. Робота за підручником (с. 131) і завданнями, вміщеними у «Зошиті з розвитку писемного мовлення» (с. 38–42)

  1. Фізкультхвилинка

Дата _______________________

Клас _______________________

45

  1. Вправа «Мікрофон»

— Як ви гадаєте, чому саме таку назву дістала ця картина?

  1. Робота в групах

Завдання для 1-ї групи: дібрати порівняння.

Яблука, мов... (золотисті планети, маленькі сонечка, жовтогарячі м’ячики, ...).

Хустка, як... (неба синь, безмежна планета, крило голубого птаха, ...).

Завдання для 2-ї групи: дібрати епітети.

Яблука (які?) ... за кольором (рожеві, червонобокі, золотисті, жовтогарячі, біло-рожеві).

за розміром і формою (круглі, продовгуваті, великі);

за смаком і запахом (медові, солодкі, духмяні, соковиті).

Завдання для 3-ї групи: дібрати дієслова.

Яблука (що роблять?) ... (сміються, наливаються, сяють, визирають, пи-шаються, поспівають, світяться, лежать, красуються, милують око).

  1. Підсумок уроку. Рефлексія

— Що сподобалося вам на уроці?

— Яку картину ми розглядали?

— Хто створив цей взірець мистецтва?

— Чому саме так названо картину?

— Що зображено на картині?

— Як художниця зобразила яблука?

— Що видно на задньому плані?

— Яку роль відіграють вони у картині?

— Які почуття передала художниця?

— Яке враження справила на вас картина?

Читання вірша А. Малишка «Яблука»

    • люблю, як буває осінню Пахне яблуками у хаті.

Он лежать вони повні просині, Повні сонця, немов на святі; Крутобокі і вітром точені, На весілля десь приурочені, Повисають на гільце зрубане І самі бубонять, як бубони...

Звуться зорями і ранетами, Повні пахощів, соком гожі, Доспівали попід планетами, І планети на них же схожі.

Мились росами десь під тучею, В землю падали в добрім літі, І ставала земля пахучою, Ніби яблуко на орбіті...

— Чи перегукуються слова з вірша А. Малишка з картиною К. Білокур?

— Як саме?

46

Урок 83. УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ ПРО ЗАЙМЕННИК.

Перевірка знань з мови («Числівник», «Займенник»)

Мета: перевірити мовні знання учнів за темами «Числівник», «Займенник»; розвивати уважність, самостійність; виховувати культуру писемного мовлення.

Хід уроку

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

  1. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ми повторимо вивчене про займенник, напишемо пере-вірну роботу.

  1. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

  1. Робота за підручником (вправи 298–300, с. 132–133)

Словникова робота

Назад — рух у напрямку, протилежному до напрямку попереднього руху кого-, чого-небудь.

— Складіть словосполучення зі словами їхати, іти, повернутись.

  1. Перевірна робота

Варіант 1

  1. Займенник — це:

а) частина мови, що вказує на предмет, але не називає його; б) частина мови, яка називає предмет; в) службове слово.

  1. У якому рядку записані тільки займенники? а) Один, я, ви, вона, дерево; б) я, ти, вона, воно, ми, ви, вони; в) він, птах, шість, п’ятий.

  1. Займенники з прийменниками пишуться: а) окремо; б) разом;

в) разом або окремо.

  1. До 1-ї особи належать займенники: а) ти, ви, вас; б) я, ми, мене, нас;

в) він, вона, воно, вони.

  1. Утворіть і запишіть словосполучення словами: 9 (зошит), о 16 (година), 5 (брат), 18 (сестра).

  1. Запишіть приклади словами, вживаючи прийменники від, до.

90 – 37 = 53 65 + 96 = 161

  1. Випишіть займенники. Визначте їх особу і число. Про що співаєм ти і я? Про маму і про мир.

  1. Поставте займенники у потрібному відмінку, запишіть словосполучення. Усміхнувся до (вона), згадав про (він), радію за (вона).

Варіант 2

  1. Що таке числівник? а) Частина мови; б) частина слова; в) цифра.

Дата _______________________

Клас _______________________

47

  1. Особові займенники відповідають на ті самі питання, що й: а) дієслово; б) іменник; в) прикметник.

  1. До 2-ї особи належать займенники: а) ти, ви, вас; б) я, ми, мене, нас;

в) він, вона, воно, вони.

  1. Числівник 16 пишеться правильно так: а) шіснадцять; б) шіснадцят; в) шістнадцять.

  1. Утворіть і запишіть словосполучення словами: 9 (парта), о 14 (година), 5 (вікно), 11 (зошит).

  1. Запишіть приклади словами, вживаючи прийменники від, до.

90 – 56 = 34 68 + 12 = 80

  1. Випишіть займенники. Визначте їх особу і число.

Хліб ми їмо з вами кожного дня. А як роблять хліб, ви, мабуть, не знаєте?

  1. Поставте займенники у потрібному відмінку, запишіть словосполучення. Дивитися на (ми), приходити до (ти), розсердився на (ви).

Кожне завдання першого типу (1–4 завдання) оцінюється одним балом, другого типу (5–8 завдання) — двома балами (якщо таке завдання виконане частково, то учневі зараховується один бал).

Фізкультхвилинка