Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
Українська_мова._4_клас._ІІ_семестр_(за_підручником_М._Д._Захарійчук__А._І..DOCX.docx
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
3.16 Mб
Скачать
  1. Словниковий диктант

— Визначте особу і число займенників: він, ти, нас, мене, ми, з ним, до неї, вони.

4. Самостійна робота

  1. Спишіть текст, замінивши займенники 1-ї особи однини на займенники 3-ї особи однини. Поясніть роль займенників у реченні.

Я навчаюся в четвертому класі. У мене хороші оцінки з усіх предметів.

Мені найбільше подобаються уроки математики та природознавства. Висновок: займенник може виступати головним і другорядним членом ре-

чення.

  1. Прочитайте, поясніть зміст. Спишіть, розкриваючи дужки. Поясніть пра-вопис прийменників із займенниками. Визначте число і відмінок займен-ників.

Що (без) нас було — чули, що (при) нас буде — побачимо. Не будь заро-

зумілим — і друзі (від) тебе не відвернуться. Рідне місце за семи землями

(до) себе кличе. Всяк по собі й (про) інших судить. Цвіркун вогник бачить та

(до) нього скаче.

  1. Запитання-жарти

yy Додавши до займенника 1-ї особи одну букву, перетворіть його на антонім до слова війна. (Мир)

yy Хто швидше назве займенники з двома буквами е? (Мене, тебе)

yy Хто швидше здогадається, у яких займенниках є буквосполучення ьо, йо?

(У нього, у ньому, його, йому)

yy Яке жіноче ім’я складається з тридцяти займенників? (Зо-я)

VI. Підсумок уроку. Рефлексія

— Що нового дізналися на уроці?

— Що особливо сподобалося?

— Як пишуться займенник з прийменниками?

Vіі. Домашнє завдання

Вправа 292 (с. 129).

42

Урок 81. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО

Мета: вчити учнів будувати словосполучення і речення з особовими займенниками, використовувати займенники для зв’язку речень у тексті, з метою уникнення лек-сичних повторів; формувати правильні правописні вміння і навички; збагачувати словниковий запас; розвивати пізнавальну самостійність, мовлення учнів; вихову-вати культуру писемного мовлення.

Хід уроку

  1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

  1. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ (див. додатковий матеріал до уроку на с. 18)

  1. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

— Сьогодні на уроці ми повторимо вивчене про займенник.

IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

  1. Робота за підручником (вправи 293–295, с. 129–131)

  1. Гра «Шукачі»

— Знайдіть особові займенники, визначте їх особу (усно).

  • до тебе усміхнусь І з тобою подружусь. Посміхнися ти в одвід, Ми з тобою — цілий світ. Всі сміються навкруги — Він, вона, вони.

Бо усмішка всіх єднає, Жити в дружбі помагає.

  1. Гра «Перетворення»

— Прочитайте. Що необхідно зробити зі словом вона, щоб прочитати вірш?

— Змініть слово. Визначте особу, відмінок.

Моя країна-мати Україна,

Про (вона) всюди слава лине,

Хоч вона немолода і сива.

Та доля (вона) судилася щаслива.

  1. Фізкультхвилинка

  1. Вправа «Розподіл»

— Займенники, подані в дужках, поставте в потрібному відмінку та випи-шіть у дві колонки словосполучення:

а) із займенниками, що не мають початкової н; б) із займенниками, що мають початкову н.

Будує з (вони), глянули (він) у вічі, люблю (вони), сказав про (вона), при-несла до (вони), розбудив (вони), надіявся на (вона), вірив (вони), стиснули (він)

  • обіймах, з’їв за (він), знала про (вони), тьохнуло (вона) серце, купався з (він).

— У кожному першому слові підкресліть другу від початку букву, складіть і прочитайте назву вірша В. Сосюри. («Любіть Україну»)