Добавил:
Upload Опубликованный материал нарушает ваши авторские права? Сообщите нам.
Вуз: Предмет: Файл:
vypravleno_9_klas_gol._moz (1).doc
Скачиваний:
0
Добавлен:
01.07.2025
Размер:
421.89 Кб
Скачать

Тема. Головний мозок. Будова головного мозку, функції Лабораторна робота №6 “Будова головного мозку людини”

(вивчення за муляжами, моделями та пластинчастими препаратами)

Мета:

  • Освітня: Продовжити формувати знання учнів про нервову систему;

  • навчальна: ознайомити із будовою та функціями великих півкуль; особливу увагу звернути на будову кори головного мозку; розкрити локалізацію функцій у корі;

  • Розвивальна: Розвивати уміння учнів порівнювати будову та біологічне значення всіх відділів головного мозку людини та визначати провідну роль великих півкуль; уміння виділяти головне та робити висновки;

  • Виховна: Виховувати бережливе ставлення до нервової системи свого організму, близьких та оточуючих людей.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Форма уроку: синтетична.

Місце уроку в навчальній темі: Поточний.

Методи і методичні прийоми:

1. Інформаційно- рецептивний:

а) словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда, повідомлення учнів, робота з підручником, з картками.

б) наочний: ілюстрація, демонстрація, ТЗН.

Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація уваги та мислення, одержання з тексту та ілюстрацій нових знань, робота з роздатковим матеріалом.

2. Репродуктивний:

Прийоми навчання: подання матеріалу в готовому вигляді, конкретизація і закріплення вже набутих знань.

3. Проблемно - пошуковий: постановка проблемного питання.

Прийоми навчання: постановка взаємопов’язаних проблемних запитань, активізація уваги та мислення.

4.Візуальний: складання схем.

5.Релаксопедичний: психологічне розвантаження.

Міжпредметні зв ́язки: зоологія, медицина, психологія.

Матеріали та обладнання: схеми, малюнки, муляжі, таблиці, мультимедійна дошка.

Основні поняття та терміни: головний мозок, кінцевий мозок, проміжний відділи головного мозку, епіфіз, гіпоталамус, таламус, нервові зони.

Хід уроку

I.Організаційний момент.

Перевірка присутності, створення позитивної атмосфери.

Екологічна хвилинка.

II. Актуалізація опорних знань.

Ми знову вирушаємо в країну, яка забезпечує людині розум, мислення, пам'ять і керує усіма процесами життєдіяльності. Нашими орієнтирами будуть здобуті раніше знання.

1.Що є основною структурною одиницею нервовою системи?

2.На які відділи поділяється головний мозок?

3..Із чого складається біла і сіра речовина головного мозку?

4.Які функції виконує мозочок?

5.Яка будова середнього мозку?

III. Мотивація навчальної діяльності.

«Найдосконаліше і найскладніше творіння земної природи — це мо­зок», — говорив лауреат Нобелівської премії І. Павлов.

Чи справді мозок є найвдосконаленішим і найскладнішим органом? Завдання для вас: через вивчення сьогоднішньої теми уроку, або спростіть це твердження,або його підтвердіть.

IY.Вивчення нового матеріалу

Повідомлення теми і завдань уроку

Завдання уроку:

-продовжимо знайомитись із особливостями будови головного мозку;

-розглянемо будову проміжного і кінцевого мозку;

-дослідимо частини півкуль головного мозку;

Невеличка історична довідка:

Люди з давніх-давен хотіли знати, яка будова і функції головного мозку. Батько медицини Гіппократ досліджував зв’язки між мисленням і мозком.

Аристотель, великий мислитель Стародавньої Греції, вважав, що мозок є великою залозою, що необхідна для охолодження крові.

У Дрездені є модель жінки, через тіло якої просвічуються внутрішні органи. З допомогою цієї моделі можна побачити діяльність майже всіх систем — травної, кровоносної, дихальної. Як ви думаєте, чи можна подивитися, як працює нервова система?

Виклад матеріалу вчителем

З середини XIX ст. вивчення мозку відбувалося експериментальним шляхом, з використанням тварин. Великі півкулі головного мозку – це передній відділ мозку або кінцевий відділ. Основну масу півкуль становить біла речовина, а вкриті вони сірою речовиною – корою, товщина якої у різних відділах коливається від 1,3 до 4,5 мм. Поєднуються дві півкулі мозолистим тілом – це утвір, що побудований з нервових волокон, які забезпечують зв’язок і взаємоузгоджену роботу лівої та правої півкуль. Поверхня півкуль має борозни і звивини, які значно збільшують площу кори. Півкулі поділяються на такі частки:

- лобові;

- тім’яні;

- скроневі;

- потиличні.

Межею між частками є найвиразніші борозни – центральна, бічна та тім’яно-потилична. У них ніби сховано 2/3 поверхні кори. Права півкуля керує органами лівої частини тіла і отримає інформацію зліва. Ліва півкуля, навпаки, регулює роботу органів правої частини тулуба і сприймає інформацію справа. У корі виділяють давню і стару кору, що відіграють вирішальну роль у регуляції вегетативних функцій, інстинктивній поведінці, виникненні емоцій і нову кору, що відповідають за виконання моторних, сенсорних та асоціативних функцій.

Окрім кори, у глибині кожної півкулі є скупчення сірої речовини у вигляді окремих ядер. Вони розташовані у товщі білої, ближче до основи мозку, тому їх називають базальними або підкорковими ядрами. До підкоркових ядер належать смугасте тіло та мигдалеподібне тіло Крім всього, що ми розглянули у головному мозку наявні ще шлуночки, які заповнені рідиною – ліквором.

Про важливість і швидкість проходження біохімічних процесів у го­ловному мозку говорить такий факт, що кожної хвилини через мозок протікає 3/4 л крові, а загальна довжина всіх судин півкуль становить 560 км.

 Мікроструктура головного мозку: є сіра і біла речовина. Біла — утво­рює провідні шляхи для зв’язування відділів головного мозку між собою та спинним мозком, а сіра речовина у вигляді окремих ядер (скупчень) міститься всередині білої речовини. Сіра речовина також утворює кору великих півкуль.

 

 Заповнення таблиці.

Проміжний мозок — кінцевий стовбур мозку

 

Ділянка проміжного мозку

Функції та регулювання процесів

Зорові горби (таламус)

Провідникова (виняток — імпульси від нюхо­вих рецепторів). Центр больової чутливості

Підзоровогорбова ділянка (гіпоталамус)

Регуляція діяльності гіпофіза. Підтримує гомеостаз. Контролює інстинктивні реакції організму. Сон. Бадьорість. Емоції.

Шишкоподібне тіло (епіфіз)

Секреторна. Регуляція утворення пігментів шкіри.

(Виконання лабораторної роботи на індивідуальних карточках)

Соседние файлы в предмете [НЕСОРТИРОВАННОЕ]