Тема: Слова, які називають дії предметів.
Мета: дати учням уявлення про слова, що означають дії предметів, вчити виділяти їх в усному і писемному мовленні; формувати вміння ставити питання до слів, що означають дію предметів; розвивати зв’язне мовлення учнів; виховувати уважність, працелюбність.
Обладнання: тематичні картки, квіти, зірки,кубик, тематичні малюнки, м’ячик.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Література:
Захарійчук М.Д. Українська мова: підруч. для 2 кл. загальноосвіт.навч. закл. з навч. укр. Мовою. –К. : Грамота, 2012. -176 с.:іл.
Володарська М.О. Українська мова. 2 клас. II семестр (за підручником М.Д.Захарійчук) / М.О. Володарська, Н.О. Ковальчук, А.І. Настенко, О.М. Пілаєва. –Х. : Вид.група «Основа», 2013. –126, [2] с. – (серія «Початкова школа. Мій конспект»).
Українська мова.Цікаві завдання. 2 клас. Самостійні роботи. / Уклад. Безкоровайна О.В. –Х. : Торсінг плюс, 2013. – 96 с.
Журнал «Початкове навчання та виховання» №34-36(470-472) грудень 2016р.
Журнал «Початкове навчання та виховання» №10-11(446-447) квітень 2016р.
Хід уроку
Організація початку уроку.
1.Привітання
Пролунав уже дзвінок,
Починається урок.
Незвичайний і цікавий,
Тож гостей зібрав чимало.
І лагідно промовим: «Добрий день!»
Першою сідає Краса, а потім-Сила.
2. Знайомство.
- Добрий день, діти! Сьогодні я буду проводити у вас урок української мови. Мене звати Вікторія Василівна, а з вами я познайомлюся протягом уроку.
3. Перевірка готовності до уроку
- Чи всі готові до уроку?(Так) Тож успіх всіх чекає вас! Діти, приберіть, будь ласка, зайві речі з парт. На парті у вас повинно бути підручник з української мови, зошит,ручка, простий олівець та різнокольорові олівці.
4. Психологічна настанова «До успіху»
- Усміхніться одне одному, подумки побажайте успіхів на цілий день. Для того, щоб упоратися на уроці із завданням, будьте старанними і слухняними. А хто буде на уроці старанним та слухняним, той отримає фішку.
Актуалізація опорних знань учнів
Вправа «Криголам"
Ми починаємо наш урок. А якими необхідно бути на уроці?
У-уважними.
Р-розумними.
О-охайними.
К-кмітливими.
Що ви очікуєте від нашого уроку? (Міркування учнів)
Перевірка домашнього завдання
Гра «Обери краще речення»
Учні заслуховують складені вдома речення, обирають найкраще.
Каліграфічна хвилинка (робота в парах)
Урок продовжимо без зупинки
З каліграфічної зупинки.
Зошит свій розгортайте
Та під нахилом кладіть.
Сядьте рівно, не зігніться.
За роботу враз візьміться.
Діти, складіть речення із карток та запишіть його каліграфічно.
Вчитель викликає учнів, а вони читають, як речення в них вийшло.
Фронтальне опитування
У деяких дітей на партах лежать сніжинки із запитаннями.
Які частини мови ви знаєте?(Іменник, Прикметник)
Що називається іменником?(Іменник-це слова, які називають (іменують) предмети та відповідають на питання хто? що? Іменники-це частини мови.)
Наведи приклади іменників.(Веселка, музика)
Що називається прикметником?(Прикметники-це слова, що називають прикмету, ознаку предметів і відповідають на питання який? яка? яке? які? Прикметники-це частини мови.)
Назви приклади прикметників.(Красива, весела)
а) Відгадування загадки
До нас завітала гостя. Зараз ви її впізнаєте. Послухайте.
Хто чарівницю впізнає?
Над землею вона літає.
Дива творити вміє,
Всі у біді допоможе.
Діти, ви здогадалися хто це?
До нас завітала Фея.(показ феї)
б) ознайомлення з планом уроку
- Вона принесла вам план уроку.
- Від каліграфічної хвилинки сніговою стежиною ми дійдемо до палацу «Частини мови», де на нас чекає чарівник; через місток потрапимо до містечка Дельфінія; попрацюємо з підручником; через сквер Мистецтва дістанемося двору Розваг.
в) повторення вивченого про прикметник
Метод «Кубування»
Завітав сьогодні в клас
Кубик, діти, не простий –
Кубик, діти, чарівний.
Він доріжку прокладає,
Знання наші перевіряє.
Увага! Аналізуємо завдання «Чарівного кубика».
Той, хто отримав кубик, читає наступне за порядком завдання на стороні куба, відповідає і передає кубик іншому учневі. Якщо не знаєте відповідь, передаєте кубик іншому.
Завдання:
1.Слова, що вивчили.(Прикметники)
2. Що вони означають?(Ознаку предметів)
3. На які питання відповідають прикметники?(Яка?Який? Які? Яке?)
4. Я знаю 5 слів прикметників.(Золота, снігова, кришталева, барвиста, мелодійна)
