- •Практичне заняття 7.
- •1. Виникнення Спартанської держави.
- •2. Державний устрій і суспільне життя Спарти.
- •Спрямоване читання.
- •Запитайте у автора.
- •Побут спартанців.
- •Спартанське виховання (стор 153 2 пункт –самост прочит та разом скласти таблицю)
- •V.Узагальнення та систематизація знань учнів (Фаза консолідації)
Практичне заняття 7.
Тема. Побут та виховання спартанців.
Мета: розкрити особливості функціонування полісу в Давній Спарті; на основі раніше отриманих знань і опорних умінь у новій навчальній ситуації вчити учнів самостійно вирішувати проблемно-пізнавальні завдання, публічно представляти результати індивідуальної та колективної творчої діяльності, освоювати складніші способи вивчення історичного минулого; формувати та розвивати в учнів дослідницькі уміння, навички пошуково – дослідницької роботи (виявлення проблем, збір інформації), спостережливість, уміння висувати гіпотези, узагальнювати, розвивати аналітичне мислення; сприяти підвищенню особистої впевненості у кожного учасника проекту; забезпечити механізм розвитку критичного мислення дітей, уміння шукати шляхи вирішення проблеми.; виховувати почуття любові до історії.
Очікувані результати:
скласти уявлення про одну з найбільших держав Стародавньої греції – Спарту;визначати особливості розвитку Спарти. Атакож причини, що їх зумовили;давати власну оцінку звичаям спартанців;висловлювати думки про рівень гуманності спартанських звичаїв та системи виховання.
Тип уроку: урок формування предметних умінь і навичок учнів.
Форма проведення: практичне заняття.
Хід уроку.
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
Вчитель.
Єдиної держави на той час у греків не було. На кожному острові , у кожній гірській долині виникали самостійні держави. Найбільшу роль в історії Давньої Греції відіграли Афіни і Спарта.
Сьогодні ми здійснимо уявну подорож до Спарти. Ви повинні дізнатися, де розташована ця держава-поліс, який вона має суспільний устрій, познайомитися з побутом спартанців та їх вихованням. Ви повинні засвоїти нові поняття, продовжувати розвивати вміння працювати з джерелами та висловлювати свою думку.
ІІІ. Актуалізація навчальної діяльності учнів. (Фаза актуалізації)
Бесіда.
Які два грецькі поліси були найвідомішими в стародавній Елладі ? ( Афіни, Спарта ) – ст. 148
Яку територію займав Афінський поліс ? ( весь півострів Аттика ) – ст. 148
Хто займав вищі урядові посади в Афінському полісі ? ( аристократи ) – ст. 148
Кому в Афінському полісі належала найвища влада ? ( ареопагу та 9 архонтам ) – ст. 148
Хто був автором надзвичайно суворих законів 621 р. до н.е. ( Драконт ) – ст. 148
В якому році першим архонтом став мудрець і поет Солон ? ( у 594 р. до н.е. ) – ст. 149
Як в період Солона називали найбагатших людей, що мали врожай не менше ніж 500 медимнів ? ( П’ятсотмірниками ) – ст. 149
Чи існувала у Давній Греції держава після дорійського завоювання ? Чому?
На початку XI ст. до н. е. на Балканському півострові з’явилися войовничі племена дорійців. Племена завойовників поширилися по всьому Пелопоннесу, підкоривши місцевих ахейців. Там вони створили державу Спарта. Спарта має й іншу назву – Лакедемон, тобто держава в Лаконіці (область у південному Пелопоннесі).
ІV. Виконання практичної частини уроку. (Фаза побудови знань)
