- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •1. Мембрана құрлысы және оның негізгі функцияларын атаңыз?
- •2. Биомембрананың қандай түрлері бар?
- •3. Мембрананың сұйық – мозайкалы моделі дегеніміз не?
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Экг кеуделік бекітпелері.
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •2Сурет. 3сурет.
- •2Сурет. 3сурет.
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
Сабақтың технологиялық картасы
Пәні: Медициналық биофизика.
Күні:
Тобы: Ф1К.
Тақырыбы: 20. Қан айналым жүйесін модельдеу.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Тақырыпты ашып түсіндіру.
Дамытушылық: студенттердің алған білімдерін іс жүзінде ұштастыруға, логикалық ойлау қабілеттерін, ойын технологияларын арқылы дамыту, компьютерлік сауаттылықтарын арттыру.
Тәрбиелік: өз жеріне, еліне деген сүйіспеншілікке баулуды арттыру, оның қадір-қасиетін ұғынуға, іскерлікке, ұқыптылық тәрбиелеу.
Сабақтың типі: аралас сабақ
Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
оқу көрнекілік құралдар: презентация
үлестірмелі материалдар: тест, үлестірме қағаздар
ТОҚ: компьютер
Өз бетінше жұмыс: сұрақ – жауап
Сабақтың өту барысы
Ұйымдастыру кезеңі: (5 мин)
Оқушылардың біліктілігі мен дағдысын тексеру: (25 мин)
1.Тамырлар бойымен қанның қозғалуы?
2.Қан айналым жүйесіне сипаттама бер?
Жаңа тақырыптың мазмұны мен жүйесі (конспект): (40 мин)
Егер тамыр радиусын екі есе артрырсақ, онда қан мөлшері 16 есе артады, керісінше кемісе онда оның мөлшері кемиді. Сырқы факторлардың әсерінен қан тамырының қабырғасы қалыңдауы мүмкін, соның салдарынан тамыр радиусы кемиді, соның әсерінен тамыр арқылы қанның ағуы нашарлайды. Бұл «жүрек – тамы» жүйесіне әсер етіп, жүректің жұмысын қиындатады, мысалы артериосклероз, артерияның зақымдануы сияқты кеселдер кезінде байқалады. Осындайда қолданылатын дәрілік заттардың әсерінен (нитроглицерин) артерия қабырғаларының бұлшық еттері босаңсып, оның диаметрі ұлғайып, тамыр арқылы қан ағысы күшейіп, жүрек жүмысы дұрысталады. Қан ағыны Q-ды тамырдың көлдененң қимасының ауданы S мен ағынның орташа жылдамдығыны v көбейтіндісі ретінде қарастырды, яғни: Q = Sv = R2 v Мұнан v = Q / R2. Егер тамыр радиусын екі есе артрырсақ, онда қан мөлшері 16 есе артады, керісінше кемісе онда оның мөлшері кемиді. Сырқы факторлардың әсерінен қан тамырының қабырғасы қалыңдауы мүмкін, соның салдарынан тамыр радиусы кемиді, соның әсерінен тамыр арқылы қанның ағуы нашарлайды. Бұл «жүрек – тамы» жүйесіне әсер етіп, жүректің жұмысын қиындатады, мысалы артериосклероз, артерияның зақымдануы сияқты кеселдер кезінде байқалады. Осындайда қолданылатын дәрілік заттардың әсерінен (нитроглицерин) артерия қабырғаларының бұлшық еттері босаңсып, оның диаметрі ұлғайып, тамыр арқылы қан ағысы күшейіп, жүрек жүмысы дұрысталады. Қан ағыны Q-ды тамырдың көлдененң қимасының ауданы S мен ағынның орташа жылдамдығыны v көбейтіндісі ретінде қарастырды, яғни: Q = Sv = R2 v мұннан v = Q / R2.
Жаңа материалды бекіту, біліктілік пен дағдыны қалыптастыру: (15 мин)
1. Қан айналым жүйесін модельдеу дегеніміз не?
2. Модельдеу деген не?
Сабақтың қортындысы: (3 мин)
Рефлексия:
Кандай жаңа ұғымдармен таныстыңдар?
Өз мақсаттарыңа жеттіңдер ме?
Қандай қиындықтармен жолықтыңдар?
Болашақ маман ретіндегі тақырыпқа көз-қарасың қандай?
Бағалау:
Сабаққа белсене қатысқан, жұмысты толық орындаған студенттерді бағалау. Бағаны оқу журналына қою
Үй тапсырмасы: (2мин)
Физикалық диктант
БЕКІТЕМІН
Директордың оқу әдістемелік
жұмысы жөніндегі орынбасары
Жантелиева Л.О.
«____»__________2016 ж.
______________________
