- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •1. Мембрана құрлысы және оның негізгі функцияларын атаңыз?
- •2. Биомембрананың қандай түрлері бар?
- •3. Мембрананың сұйық – мозайкалы моделі дегеніміз не?
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Экг кеуделік бекітпелері.
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •2Сурет. 3сурет.
- •2Сурет. 3сурет.
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың өту барысы
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
- •Сабақтың технологиялық картасы
- •Сабақтың мақсаты:
- •Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
Сабақтың технологиялық картасы
Пәні: Медициналық биофизика.
Күні:
Тобы: Ф1К
Тақырыбы: 15. Ерітінділер. Осмостық қысым.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Сұйықтықтағы молекулалық құбылыстарды түсіндіру.
Дамытушылық: студенттердің алған білімдерін іс жүзінде ұштастыруға, логикалық ойлау қабілеттерін, ойын технологияларын арқылы дамыту, компьютерлік сауаттылықтарын арттыру.
Тәрбиелік: өз жеріне, еліне деген сүйіспеншілікке баулуды арттыру, оның қадір-қасиетін ұғынуға, іскерлікке, ұқыптылық тәрбиелеу.
Сабақтың типі: аралас сабақ
Сабақтың қамтамасыздандырылуы:
оқу көрнекілік құралдар: презентация
үлестірмелі материалдар: тест, үлестірме қағаздар
ТОҚ: компьютер
Өз бетінше жұмыс: сұрақ – жауап
Сабақтың өту барысы
Ұйымдастыру кезеңі: (5 мин)
Оқушылардың біліктілігі мен дағдысын тексеру: (25 мин)
1.Сұйықтықта қандай құбылыстар жүреді?
2.Сұйықтықтағы молекулалық құбылыстар дегеніміз не?
Жаңа тақырыптың мазмұны мен жүйесі (конспект): (40 мин)
Ерітінді деп екі немесе бірнеше компоненттен тұратын гомогенді системаларды айтады. Әдетте ерітінділердің тығыздығы, кайнау және қату температурасы, тұтқырлығы сияқты қасиеттері Өзгеріп отырады. Ерітінділерді жай механикалық қоспа деп те, химиялық қосылыс деп те қарастыруға болады. Ерітіндінің механикалық қоспадан басты айырмашылығы ондағы әрбір микроскопиялық (өте кіші, ұсақ) бөлшектерді химиялық құрамы мен физикалық қасиеттерінің көлемде бірдей болуында. Ал химиялық қосылыстардан негізгі өзгешелігі оның құрамының еритін зат көп еріткіштің мөлшеріне тәуелділігінде және еселік қатынас заңына бағынбауында. Мысалы, ас тұзы суда тек белгілі мөлшерде ғана ериді. Айталық, 20°С (293 К)-та алынған 100 мл суда ас тұзының 36,8 грамы ғана ериді де, одан әрі оның мөлшерін қанша көбейтсек те ол ерімеиді. Бұл қалыпты жағдайда кездесетін құбылыс. Ерітіндінің химиялық қосылыстан тағы бір өзгешелігі — химиялық байланыс табиғатында. Егер химиялық қосылыстар негізінен ионды, ковалентті байланыстармен сипатталса, ерітіндідегі байланыс, газдарда кездесетіи аса әлсіз вандерваальстік, ал кейбір жағдайларда қосымша сутектік байланыстармен түсіндіріледі. Қоспалардағы заттар өзара ешбір байланыссыз-ақ араласса, ерітіндідегі еріткіш пен еритін заттар арасында әлсіз болса да химиялық байланыс болады. Мысалы, бірдей өлшемдегі құм мсн ағаш нсмесе темір үгіндісін араластырса, қоспа пайда болады және оларды бір-бірінен бөлуге болады. Ал, ас тұзын немесе қантты суда ерітсе, олар оңайлықпен әуелгі жеке заттарға бөлінбейді. Көбінесе, екі зат, бір-бірінде ерігенде, олардың арасында өзінің агрегаттық күйін өзгертпейтін немесе ерітінді құрамындағы мөлшері басым болатын бөлікті еріткіш дейді. Демек, «еріткіш», «еритін зат» ұғымдары салыстырмалы екенін ескеру керек. Мысалы, спирт пен судың тең бөлігін бір-бірінде ерітсе, олардың қайсысының еритін зат, қайсысының еріткіш екенін ажырату қиын, өйткені екеуі де сұйық және бір-бірінде ерігіштіктері бірдей. Мұндайда ерітінді құрамындағы компоненттер туралы айтқан дұрыс, Сондықтан компоненттердің агрегаттық күйін ескеріп, ерітінділерді үш топқа бөлуге болады: газдың газдардағы ерітіндісі (газ қос- пасы); сұйық ерітінділер; қатты ерітінділер. Газ ерітінділеріне ауа, ал қатты ерітінділерге түрлі металдардың қорытпалары мысал болады. Ал, сұйық ерітінділер газдардың сұйықтағы ерітінділері; сұйықтың сұйықтағы ерітінділері, қатты заттардың сұйықтағы ерітінділері болып бөлінеді. Еріткіші су болатын ерітінділер табиғатта кең тараған. Жер қыртысындағы, өсімдіктер мен тірі организмдердегі процесстер сусыз жүрмейді. Осыдан ерітінді дегеніміз жай ғана құбылыс емес, ол өте күрделі физикалық және химиялық қасиеттері бар күрделі құбылыс екенін көреміз. Еру процестері кейде жылу бөліну арқылы жүрсе, енді бірде жылу сіңіру арқылы да жүреді, яғни зат қыздырғанда ғана ериді.
Осмостық қысым - ерітінді диффузиясы кезіндегі ерітілген заттың жартылай өтімді мембрана арқылы тудыратын асқын қысымы. Сонымен қатар екі жақты бөлікте өзгереді. Осмостық қысым өсімдіктің сабағының өсімінде қоректенетін шырыныда маңызды рөл атқарады және басқа да организмдердің жасушаларындағы процестерде болады
Коллоидты ерітінділерге нағыз ерітіндідегідей осмостық қысым тән. Ол да газ қысымы секілді ерітіндінің коллигативті (біріккен, орташа) қасиеті екен, яғни ол тек еркін қозғалатын коллоидты бөлшектерге ғана тәуелді. Егер коллоидты бөлшектердің көлемі мен массасының нағыз ерітінділердегі молекула көлемі мен масса-сынан үлкен екенін ескерсе, онда бірдей көлемдік концентрацияда-ғы коллоидты және нағыз ерітінділерді алып, белгілі бір көлемін-дегі коллоидты бөлшекті және молекуланы салыстырғанда, колло-идты бөлшектер аз болады.
Мінеки, сондықтан да бірдей концентрациядағы коллоидты ерітіндінің осмостық қысымы нағыз ерітіндімен салыстырғанда аз болады. Мысалы, массалық концен-трациясы 10 г/л болатын алтын золінің осмостық қысымы 45 Па, ал осындай концентрациядағы сахароза ерітіндісінін, осмостық қы-сымы 7250 Па. Сондай-ақ, гидрофобты коллоидты ерітіндідегі өл-шенетін осмос қысымының бір бөлігі қосымша электролиттердің кездесуімен байланысты болады.
Коллоидты ерітінділер нағыз ерітінділерге өте ұксас болған-дықтан, оған Вант-Гофф формуласын қолдануға болады.
ПY=nRT немесе П = пRTК/У (191)
мүндағы П — зольдің осмостық қысымы; n — коллоидты бөлшек-тердід мольдік өлшемі; V — зольдін, көлемі. Коллоидты бөлшек-тің мольдік өлшемі деп Авогадро саны қабылданады.
Жаңа материалды бекіту, біліктілік пен дағдыны қалыптастыру: (15 мин)
1.Осмостық қысым дегеніміз не?
2.Ерітінді дегеніміз не?
Сабақтың қортындысы: (3 мин)
Рефлексия:
Кандай жаңа ұғымдармен таныстыңдар?
Өз мақсаттарыңа жеттіңдер ме?
Қандай қиындықтармен жолықтыңдар?
Болашақ маман ретіндегі тақырыпқа көз-қарасың қандай?
Бағалау:
Сабаққа белсене қатысқан, жұмысты толық орындаған студенттерді бағалау. Бағаны оқу журналына қою
Үй тапсырмасы: (2мин)
Топтық жұмыс
БЕКІТЕМІН
Директордың оқу әдістемелік
жұмысы жөніндегі орынбасары
Жантелиева Л.О.
«____»__________2016 ж.
______________________
